Sizin Tercihiniz Hangisi? Mac mi, Windows Bilgisayar mı?

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası: Bilgisayarlar. Siz bilgisayarınızı neye göre seçiyorsunuz? Dış görünüşüne, ağırlığına, hafızasına, ekran kalitesine veya diğer teknik özelliklerine göre mi? Yoksa bunların hiçbiri önemli değil, ucuz olsun mu diyorsunuz?  Biz bugün sizinle Mac bilgisayarlar ve PC’ler (Windows işlemcili bilgisayarlar) arasındaki farklardan basit ve anlaşılır bir şekilde bahsedeceğiz. Kullanım deneyimleri ve tercih dinamikleri üzerinden ilerleyeceğiz.

Dileriz rehber niteliğinde olur.

Öncelikle başlıklarımızı belirleyelim. Mac bilgisayarları ve PC’leri şu başlıklar altında değerlendireceğiz: Tasarım, Fiyat, Teknik Özellikler ve Kullanıcı Deneyimleri.

1) Tasarım:

Aslında bu başlık altında değerlendirme yapılırken PC’leri tek bir grup altında toplamak çok da mümkün değil. Çünkü bu grubun içinde üretim yapan oldukça farklı marka ve her bir markanın onlarca ürünü bulunmakta. Ama genel bir değerlendirme yapacak olursak, Mac bilgisayarların daha piyasaya sürülmeden en büyük hedeflerinden birinin sofistike tasarımlarıyla müşteri çekmek olduğu bir gerçek. Karşılaştırıldığında, Mac bilgisayarlar kesinlikle daha estetik. Ve ürünü satın alırken bu tasarıma da para ödediğinizi de daima biliyorsunuz.

PC’ler için konuşacak olursak, Mac bilgisayarlara yakın bir tutumla ürettikleri modelleri olsa da çoğunlukla bu grup ürünlerin dış görünüşlerine Mac kadar takıntılı değil. PC’ler için önemli olan donanım. Ama bu kesinlikle Mac’lerin teknik performansta PC’lerden geri olduğu anlamına gelmiyor. Öncelik meselesi…

2) Fiyat

Mac bilgisayarlar genellikle, güncel kur üzerinden fiyatı değişse bile, 1000 Dolar civarındadır. Bu fiyatın altında, sıfır bir Apple cihaza ulaşmanız pek mümkün değilidir. Oysa PC’lerin 100-200 Dolar bandında bile modelleri mevcuttur. Yani düşük performans sorun değil, elimin altında bir bilgisyar olması yeterli diyorsanız PC’ler size kesinlikle daha uygun.

Fiyat karşılaştırması yapmak da aslında çok adil değil. Bunun sebebi Apple’ın Mac’lerinin size ne olursa olsun yüksek performans vaat ettiği için 1000 Dolar bandından para talep etmesidir. Yani aynı performansı kesinlikle 100-200 Dolar bandında bir PC’den bekleyemezsiniz. Kullanıcın taleplerine göre değişmek ile beraber, teknik özellikler değiştikçe ve iyileştikçe PC’lerde de fiyat Mac’lere yaklaşacaktır.

3) Teknik Özellikler:

Mac bilgisayarları, PC’lere kıyasla daha kaliteli parçalardan üretilmişleridir. Mac’ler ve PC’lerin teknik özellikleri, marka tercihinize ve model tercihinize bağlı olarak çok benzer veya oldukça farklıdır. Mac’ler, daha önce de belirtiğimiz gibi PC’lerin düşük segmentli ürünlerinden daha iyi performans sergileyeceklerdir. İşlemcileri genellikle daha hızlıdır. Ama USB bağlantıları, RAM ve SDA karşılaştırmaları yapıldığında Mac’ler PC’lere kıyasla daha düşük performans sergileyebilirler.

4) Kullanıcı Deneyimleri

Bizce en önemli madde bu. Çünkü satın almaya hazırlanan müşterilerin talepleri daima aynı olmayabilir. Ama deneyimler karşılaştırıldığında, sizin beklentinize en yakın karşılığı daha kolay bulursunuz.

Önerilen İçerik: Kibrit Kutusu Kadar Bilgisayar: Raspberry Pi Nedir?

İlk olarak, Mac bilgisayarlar kesinlikle daha hızlıdır. Hızdan kastımız şu. İşletim sisteminin hızı. Bu sayede bilgisayarı açtığınız anda kullanmaya başlayabilirsiniz.  Ekranı indirip yarım bıraktığınız içerik veya müzikler, siz ekranı kaldırdığınızda kaldığı yerden devam edecektir. Herhangi bir internet tarayıcısının hızı, Mac bilgisayarlarda PC’ye kıyasla daha yüksektir.  

Aynı zamanda Mac bilgisayarlar ergonomiktir. Eğer mobil çalışmaya entegre bir yaşamınız varsa, Mac bilgisayarlar sizin için tercih edilebilirdir. Elbette PC’ler de düşük ağırlıkta modeller üretmektedir ama her modelde size yüksek performans garantisi sunmazlar.

Mac bilgisayarların eksisi nerdeyse tüm Apple ürünleri gibi kişiselleştirmeye çok müsait olmamalarıdır. Kendi koruma ağları vardır ve online içerik veya program indirmek neredeyse mümkün değildir. İşletim sisteminin onay vermediği uygulamaları cihazınıza kurmak isterseniz zorluk yaşayabilirsiniz. Ve elbette PC’lerde ücretsiz olan pek çok uygulama Mac cihaz mağazalarında ücretli sunulmaktadır.

Mac bilgisayarlar, eğer Apple cihazlarınız varsa, bunlarla kolaylıkla bağlanır. Bu Mac’leri PC’lerden öne çıkaran bir diğer özelliktir. Telefonunuz, bilgisayarınız, tabletiniz ve akıllı bilekliğiniz adeta tek bir cihaz gibi çalışır, bağlıdır. Bu da belge ve uygulamalarınıza her an ulaşma kolaylığı sağlar.

Özetle PC veya Mac seçmek sizin ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda vereceğiniz bir karardır. Ama iki markaya da sıcak bakıyorsanız, dileriz sıraladığımız maddeler karar aşamasında size yardımcı olur.

Önerilen İçerik: Masaüstü Bilgisayar Nedir?: Avantajları ve Dezavantajları


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
CIA’in Nazar Boncuklu İlk Instagram Fotoğrafı Dünyayı Karıştırdı

CIA’in Nazar Boncuklu İlk Instagram Fotoğrafı Dünyayı Karıştırdı

Sonraki
Yurtdışında Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum Ama Nasıl? – Belgrad Rehberi

Yurtdışında Çalışmak ve Yaşamak İstiyorum Ama Nasıl? – Belgrad Rehberi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.