ledli masaüstü bilgisayar

Masaüstü Bilgisayar Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Masaüstü Bilgisayar Nedir | İçinde Ne Olur?

Merhaba, arkadaşlar. İlk yazımda sizlere masaüstü bilgisayar nedir ve masaüstü bilgisayarların avantajları ile dezavantajlarından bahsedeceğim. Kısa bir yazı olacak. İleriki yazılarıma temel olması amacıyla bu yazıyı yazıyorum.

ledli masaüstü bilgisayar
Örnek bir masaüstü bilgisayar

Masaüstü Bilgisayar Nedir, Donanımında Neler Bulunur?

Masaüstü bilgisayarı bilmeyen yoktur fakat biz yine de tanımlayalım: Masaüstü bilgisayar; bir masada kullanılmak amacıyla üretilen bilgisayardır. Bu kadar da basit bir tanımı var.

Bir masaüstü bilgisayarda üç aşağı beş yukarı şu parçalar olur:

-Anakart

-İşlemci

-Ram

-Ekran Kartı

-Sabit disk

-DVD-RW

Ekstradan parçalar da eklenebilir (TV kartı, ses kartı vs.)

Masaüstü Bilgisayarın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? 

Avantajları

Masaüstü bilgisayarlar neden tercih edilir? Masaüstü bilgisayarların performansı aynı fiyattaki bir taşınabilir bilgisayarın performansından daha fazladır. Örneğin 2500’’’lik bir masaüstü bilgisayara denk bir taşınabilir bilgisayarın fiyatı, 3500-4000’’arasında değişmektedir.

Masaüstü bilgisayarlar hazır olarak satıldığı gibi toplama olarak da satılabilir. Toplama bilgisayar ise şu anlama gelir: Kasanın parçalarını kendiniz alırsınız; montajını ya aldığınız yere yaptırırsınız ya da kendiniz yaparsınız. Benim size tavsiyem, toplama bir bilgisayar almanız yönündedir. Hazır sistemler, ofisler için ideal iken oyun oynayacak, çizim yapacak olan kişilerin fiyat/performans oranı yüksek bir bilgisayar toplaması daha iyi olacaktır.

Dezavantajları

Masaüstü bilgisayarların dezavantajlarından bahsedecek olursak; taşınabilir olmayışı büyük bir dezavantaj. Elinizde 5-6 kilogramlık bir kasayı sağda solda gezdirmek pek verimli olmayacaktır. Monitörü, klavyesi de cabası. Başka bir dezavantajı da bilgisayar teknolojisinden az çok anlamanızı gerektirmesi. Taşınabilir bilgisayarların parçalarına kolayca müdahale edemezsiniz fakat masaüstü bilgisayarın parçalarına müdahale etmek kasa yan kapağının açılmasına bakar. Bilgisayar teknolojisinden anlayan biri için bu bir sorun değilken bilgisayardan anlamayan biri için bu bir sorun olabilir.

Yazıyı burada sonlandırmak istiyorum. Başta da bahsettiğim gibi; kısa ve bilgilendirici bir yazı yazmaya çalıştım. İleriki yazılarda bilgisayarın derinliklerine ineceğiz, parça analizi yapacağız, beraber sıfırdan bilgisayar toplayıp kurulumunu gerçekleştireceğiz. Takipte kalın.

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

yazar

Yazar: Rifleman

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum