CIA’in Nazar Boncuklu İlk Instagram Fotoğrafı Dünyayı Karıştırdı

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), filmlere konu alan ve pek çok komplo teorisinde adı geçen bir gizli servis olarak tüm dünyada ünlü. Daha önce Twitter ve Facebook hesapları bulunan CIA’in geçen hafta Instagram’da da hesap açmaya karar verildiği açıklanmıştı. Dünyanın en gizem dolu servislerinden olan CIA’in ilginç bir şekilde en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’a giriş yapmasının nedeni ise gençlerin ajan, analist ya da memur olarak işe başvurmaları için ilgilerini uyandırmak.

Fotoğrafta Gerçek Casusların Eşyaları Var

Önceki gün Instagram’da resmî bir hesap açan CIA, paylaştığı ilk fotoğrafla bir kez daha merak uyandırdı. Sadece 2 günde 76 bin takipçiye ulaşan hesaptaki ilk fotoğraf, ABD’nin Virginia eyaletindeki Langley şehrinde yer alan genel merkezinden paylaşıldı. Fotoğrafta, bir masada kurum içinde çalışan ajanların kullandığı nesneler yer alıyor.

Fotoğrafın altında ise “Tek gözümle bile casusluk yaparım” yazıyor. Amerikan CBS haber kanalına yaptığı açıklamada nesnelerin çoğunun çalışanlarına ait olduğunu aktaran CIA Direktörü Gina Haspel, Instagram üzerinden genç yeteneklere ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Haspel, “Hesap üzerinden ajanların hayatına dair gözlem olanağı vereceğiz ancak gizli konumlardan selfie konulacağına dair söz veremeyiz” dedi. Haspel’e göre hesabın açılması istihbarat servisinin modern çağa ayak uydurarak dijitalleştiğinin bir kanıtı. Ancak bu, CIA’in gizlilik kriterleri çerçevesinde olacak.

CIA’in Masasındaki Nazar Boncuğu Ne Anlama Geliyor?

33 bin beğeni alan ilk Instagram fotoğrafı pek çok komplo teorisini de beraberinde getirdi. Çünkü, ilk bakışta sıradan bir fotoğraf gibi görünen paylaşım pek çok harita ve fotoğrafla birlikte aslında gizli mesajlar da içeriyor. Masadaki en ilginç objelerden biri de Türkiye’nin yakından aşina olduğu nazar boncuğu. İşte masadaki objelerin altında yatan gizli mesajlar:

  1. Bir bitki, CIA’in yabancı istihbarat ‘köklerini’ anlatan alaylı bir benzetme.
  2. Bir saat, 11 Eylül 2001 saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi’ne ilk uçağın çarptığı 8:46 saatini gösteriyor.
  3. ABD’nin Asya’daki ana rakibi Çin’in bir haritası.
  4. Yunan tanrıçası Athena’yı ve bilgeliği temsil eden altın kaplama bir baykuş heykeli. CIA’in operasyon direktörü (COO) Andy Makridis tarafından fotoğrafa konması tavsiye edilmiş.
  5. Nazar boncuğu. CIA çalışanlarının yüz yüze kaldığı tehlikeleri anlatmak amacıyla konmuş olabilir.
  6. Amerikalı aktör Ben Affleck’in yönettiği ve başrolde oynadığı Oscar ödüllü Argo filmine ilham veren eski CIA ajanı Tony Mendez’i temsil eden bir çizim. Bu yılın başında 78 yaşında ölen Mendez özellikle 1979-81 yılları arasında film prodüktörü kılığına girerek İran’dan 6 Amerikan diplomatı kurtarmasıyla biliniyor.
  7. Kol düğmeleri, CIA ajanlarının birbirini tanımak için kullandığı söylenir.
  8. Büyük ihtimalle kimliğini saklamak isteyen CIA ajanları tarafından kullanılan gri bir peruk.
  9. CIA Direktörü Gina Haspel’in fotoğrafının olduğu bir kimlik kartı.
  10. Çok gizli kanıtları yok etmek için ajanlar tarafından kullanılan kağıt torba.

Önerilen İçerik: Robotlar İşleri Kapmaya Başlayınca İnsanlık Panikledi: OECD’den Korkutucu Rapor

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.