Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service – EVS)

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service – EVS)

Belirli bir süre için istediğin herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşama ve gönüllü olarak çalışma deneyiminin olmasını ister miydin? Bu sorunun cevabı evet ise kesinlikle Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) tam da senin ihtiyacın olan fırsat!

Pek çoğumuz gerek izlediğimiz diziler, gerekse de popüler kültür ve küreselleşmenin de etkisiyle yurtdışında yaşamanın, bir süre için dahi olsa yurtdışında kalmanın hayalini kurmuşuzdur. Genel olarak bu hayali gerçekleştirmek için belli bir oranda bütçemizin olması, yeterli ölçüde dil bilgimizin olması, oturma izni, vize başvurusu gibi pek çok bürokratik sürecin bulunması dolayısıyla hayallerimizi belirli bir ölçüde engellemektedir.

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service - EVS)

Ancak, tüm bu süreçlerin olmadığı hatta herhangi bir ücret ödemeden 12 ay gibi bir süre içinde Avrupa’da yaşayabilme hakkınızın olduğunu söylesem ne derdiniz? Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service) daha öncesinde pekçok kez duyduğum kulak aşinalığımın olduğu bir projeydi. Fakat, projeye dair ayrıntılı olarak bilgi edinmem üniversiteden yeni mezun olan bir arkadaşımın mezuniyet sonrasında iş aramak yerine bu etkinliğin bir parçası olmak için başvuru yapmasıyla oldu.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Yapanlar

Projeye başvuru yapan arkadaşım iletişim fakültesi mezunu ve bu nedenle proje kapsamında yurtdışında bulduğu medya kuruluşunda gönüllülük hizmetinde bulunacak. Özellikle yabancı bir medya kuruluşunda kazanacağı deneyimin ve çalışma kültürünün medya gibi dinamik bir sektörde kendisine çok fazla katkıda bulunacağını söylüyor.

Öerilen İçerik: İspanya’da Erasmus+ ile Staj Yapmak & Erasmus Staj Vizesi Almak

Kendisiyle yaptığım görüşmede projeye dair başvuru süreci ve gönüllülük hizmeti kapsamında ne gibi faaliyetlerde bulunacağına dair genel olarak bilgi aldım. Projeye katılacak arkadaşım özellikle ilk kez yurtdışına çıkacak gençlere projeyi önermekte. Bunun nedenini ise projeye katılım için herhangi bir dil yeterlilik belgesine ihtiyaç duyulmaması, proje kapsamında bulunan tüm ücretlerin karşılanması ve katılımcılar için gereken danışmanlık hizmetinin de sağlanıyor olması olarak açıklıyor.

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service - EVS)

Öncelikle nedir bu Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service – EVS)?

Avrupa Gönüllü Hizmeti gençlerekendi seçebilecekleri herhangi bir Avrupa ülkesinde gönüllülük esasına dayanan işlerdeçalışma olanağı sağlayan bir projedir. Projelere katılım için gereken süre enaz 2, en çok 12 aydır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service – EVS)’ne katılım koşulları nelerdir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti projesine katılım için sahip olmanız gereken tek koşul 18-30 yaş aralığında bulunmanız.Bunun dışında herhangi bir eğitim seviyesi ya da herhangi bir yabancı dil yetkinliğine sahip olmanız beklenmemektedir. Bunların yanı sıra projeye başvuru içinde herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Kısacası 18-30 yaş aralığındaysanız ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne dahil olmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey gitmek istediğiniz ülkede bir proje bulmak ve sizi buradan gönderebilecek bir kurum, vakıf, tüzel kişi bulmanızdır.

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service - EVS)

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Gönüllülük hizmeti kapsamında başvuru yapacağınız projeyi özellikle ilgi alanlarınız doğrultusunda seçerseniz yurtdışında keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Projeye başvuru yapacak arkadaşlara önerim ise proje başvurusu için gerekli olan motivasyon mektubunu özenli bir şekilde başvuru yapacakları programa uygun olarak hazırlamaları. Özenli bir şekilde hazırlamış olduğunuz motivasyon mektubu kesinlikle başvuruda sizleri diğer adaylardan daha farklı ve avantajlı kılacaktır. 

  • Motivasyon Mektubu hazırlarken buraya tıklayarak detaylarına göz atabilirsiniz

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Gönderen Kuruluşlar

Projeye katılmak istiyorum ancak beni gönderebilecek bir kurumu nasıl bulabilirim diyorsanız eğer bunun için internette kısa bir araştırma yaparak gönderici kurumunuzu bulabilirsiniz. Gönderici kuruluş ile alakalı olarak ihtiyacınız olabileceklinki yazının sonuna ekleyeceğim.

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service - EVS)

10 maddede Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service – EVS)’nin avantajları nelerdir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti gibi bir projede yer almak bana ne gibi avantajlar sağlayacak gibi bir düşünceye sahip olabilirsiniz. Bununla ilgili olarak projenin öne çıkan avantajlarını 10maddede kısaca şu şekilde listeleyebiliriz;

1. Ülke Seçiminde Özgürlük

Gitmek istediğiniz ülkeyi kendiniz seçebiliyorsunuz. Örneğin, İtalya’da bir proje buldunuz bu projeye başvuru yapabilir ve kabul almanız durumunda bir süre için dahi olsa İtalya’da yaşayıp, gönüllü olarak çalışabilirsiniz.

2. Projeleri Seçerken Özgürlük

Aynı zamanda katılmak istediğiniz projeyi de kendiniz seçebiliyorsunuz. AGH’nin en önemli avantajlarından birisi bence budur. İlgi alanınız olan ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz bir alanda projeye katılarak deneyim sahibi olabilirsiniz.

3. Ulaşım Masrafları

Ulaşım masraflarınız proje dahilinde karşılanmaktadır. Yani gideceğiniz ülke için uçak-ulaşım masraflarınız proje kapsamında olduğu için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

4. Yeme-İçme & Konaklama Masrafları

Yeme-içme, konaklama gibi temel ihtiyaçlar için herhangi bir ücret ödemeden bulunduğunuz ülkede kalabilmenizi sağlayan bir proje olduğu için tam anlamıyla öğrenci dostudur diyebiliriz. Bunun yanı sıra gönüllülerin gidecekleri ülkelerde herhangi bir sağlık sorunu yaşamalarına karşı projeye katılacak gönüllüler Avrupa Komisyonu tarafından ücretsiz olarak sigorta güvencesine alınmaktalar.

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service - EVS)

5. CV’niz için Artı Değer

Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin projelerinde çalışmak tamamen gönüllülük esasına dayalı olduğu için herhangi bir AGH projesinde çalışmanız CV için bir artı değer olacaktır.

6. Vize Ücreti Yok

Gönüllülerin gidecekleri ülke için alacakları vizenin ücreti Ulusal Ajans tarafından karşılanmakta. Yani Schengen vizesi almak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemekte. Özellikle döviz kurunun bu denli yüksek olduğu bir dönemde vize için herhangi bir ücret ödememek büyük bir avantajdır diyebiliriz.

7. Vize Sürecinde Belge Desteği

Projeye katılacak gönüllülerin gidecekleri ülkeler için vize alabilmeleri konusunda belge temin edilmekte. Özellikle, Schengen vizesinin alınabilmesi için bu belgenin Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında temin edilmesi önemli bir avantaj. Yani belge sağlandığı için yaptığınız vize başvurusunun kabul edilme olasılığı çok daha yüksek.

8. Esnek Haftalık Çalışma Saatleri & Tatil Günleri

Gönüllüler, gidecekleri ülkelerde haftada en fazla 35 saat çalışmaktalar. Bunun yanı sıra haftada 2 günlük bir tatil süresi de bulunmakta. Örnek vermek gerekirse, haftalık 35 saatlik çalışmalarınız sonrası bulunduğunuz ülke ve kültürünü keşfederek zamanınızı harcayabilir ve iki günlük tatillerinizde ise farklı yerleri ziyaret ederek vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz.

9. Az da Olsa Cep Harçlığı Desteği

Bunların yanı sıra gönüllülük hizmetine katılan katılımcılara belirli miktarda cep harçlıkları sağlanmakta. Tabi bu miktar çok fazla değil, ancak yurtdışındayken size ufakta olsa ekonomik bir katkı sağlamakta.

10. Proje Kapsamında Ücretsiz Dil Eğitimi

Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında projelere katılan gönüllülere gittikleri ülkelerin dillerinin eğitimi ücretsiz olarak sağlanmakta. Örneğin, İspanya’da gönüllülük yaparken İspanyolca dersleri alarak başka bir dil daha öğrenebilirsiniz.

Avrupa’da Yaşamak & Çalışmak İsteyenler için: Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service - EVS)

Avrupa Gönüllü Hizmeti (European Voluntary Service – EVS)’ne neden katılmalısın?

Avrupa Gönüllü Hizmeti pozitif yönleriyle öne çıkan bir proje. Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne katılarak hafta içi gönüllülük yaptığınız kurumda deneyim ve tecrübe kazanabilir, boş zamanlarınızda ve tatil sürelerinde ise bulunduğunuz ülkeyi keşfedebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Birkaç günlüğüne Birleşmiş Milletler delegesi olup dünyayı kurtarmaya var mısın? – Model United Nations(MUN) nedir?

Avrupa Komisyonu ve Ulusal Ajans’ın Rolü Önemli

Projenin Avrupa Komisyonu ve Ulusal Ajans ile bağlantılı olması ise projenin güvenilirliği konusunda olabilecek tüm şüpheleri ortadan kaldırmakta. Gönüllülük kapsamında masraflarınızın karşılanmasının neden önemli olduğuna değinmenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Bence, 18-30 yaş aralığında bulunan ve hayallerinde hep bir yurtdışı özlemi olan bireylerin rahatlıkla başvuru yapabilecekleri bir organizasyon.

İşsizlik Dönemini Verimli Şekilde Değerlendirmiş Olursunuz

Özellikle üniversitelerden yeni mezun olup işsizlik gibi sosyal problemleri sorun etmek yerine, AGH gibi organizasyonlara katılarak yurtdışında belli bir süreyi deneyim kazanarak harcamak faydalı olacaktır. Gönüllülük hizmetinde bulunmuş olmak özellikle yapacağınız iş başvurularında sizleri diğer adaylardan farklı kılacak bir özellik olacaktır. Yurtdışında belirli bir süre çalışmış olmak-gönüllülük yapmak hazırlamış olduğunuz CV için kesinlikle ayırt edici bir değer olacaktır.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

burakyilmazaslan
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
“Türk Kızı”nı Avrupalı Kadınlardan Ayıran 7 Yerli ve Milli Detay

“Türk Kızı”nı Avrupalı Kadınlardan Ayıran 7 Yerli ve Milli Detay

Sonraki
Kadın Olmak: Pardon Hanımefendi Şiddet Görüyor Olabilirsiniz!

Kadın Olmak: Pardon Hanımefendi Şiddet Görüyor Olabilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.