Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Yabancı Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Merhaba!

Uzuuuunn zamandır iş, okul, kooplog, özel hayat derken blog yazmaya fırsat bulamadım ama bugün yeni bir başlangıç olsun.

Son birkaç aydır Fransızca öğrenme hevesindeydim, ben de hevesim kaçmadan bir şeyler yapayım en iyisi dedim ve Fransız Kültür’e kaydoldum. Kursa da başladım başlamasına da Fransızca bir tek kulağa hoş geliyormuş, benden söylemesi.

Başlangıç seviyelerinde zorluk yaşayacağımı ilk dersten anladığım için hemen alternatif yollar kursa destek olabilecek aramaya başladım. Bu arayışım sırasında da bugüne kadar yapılmış belki de en faydalı mobil dil uygulamalarından biriyle karşılaştım: busuu.

Busuu Nedir, Nasıl Çalışır?

Busuu A’dan Z’ye bir dil uygulamasında arayacağınız her şeyi size sunmakla kalmıyor, beklentinizin de ötesinde dil öğrenme iştahınızı kabarttıkça kabartıyor.

Busuu hem android hem de ios kullanıcıları için tamamen kullanılabilir durumda ama kötü haber; uygulamanın ücretsiz sürümü kısıtlı özellikleriyle geliyor. Uygulamayı kullanmaya başlarken bir dil seçme hakkınız var ama Premium versiyonda birden fazla dili de aynı anda öğrenebiliyorsunuz. Şimdi de iyi haber; siz uygulamada ilerledikçe size özel kampanyalar bir anda karşınıza çıkabiliyor. Mesela ben %50 indirim fırsatını yakaladım ve yıllık üyelik satın aldım. Hak ediyor mu diye sorarsanız, sonuna kadar hak ediyor derim. Aşağıda standart paket ve premium paket arasındaki farkları, sonrasında da premium paket teklifini sizler için paylaşıyorum.

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Çoklu Dil Desteği:

Busuu’da öğrenebileceğiniz birçok yabancı dil mevcut, bunlar da şu şekilde; İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Çince, Japonca, Lehçe, Türkçe, Rusça ve Arapça. Yukarıda da belirtildiği gibi çoklu dil öğrenme seçeneği yalnızla premium paketlerde mevcut. Aşağıda görebileceğiniz gibi şu anda İngilizce, Fransızca ve Almanca var listemde 🙂 İngilizce seçme sebebim kendimi sınamaktı; Almanca ve Fransızca öğreniyorum şimdilik, daha doğrusu kursa takviye olsun diye uğraşıyorum.

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Alıştırma Çeşitliliği:

Bir dil öğrenmeye başladığınızda kitaplardaki ünite mantığıyla dersler sıralanıyor. Her dersin altında tamamlamanız gereken çeşitli alıştırmalar bulunuyor(dinleme, yazma, konuşma vb.) Bu alıştırmaların sonunda ise dersle ilgili kısa bir sınavla kendinizi kontrol etme şansınız oluyor. Özellikle hatalı cevaplarınızı düzeltene kadar aynı soruları yönelterek geride eksik bırakmamanız konusunda da oldukça destek oluyor.

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Sertifika Desteği:

Busuu da kaydettiğiniz aşamayı belgelendirme şansınız da mevcut. Her seviyenin sonunda McGraw Hill Education onaylı bir sertifika elde edebilirsiniz. Test yaklaşık 15 dakika sürüyor ve bu teste yalnızca iki haftada bir kez girebiliyorsunuz. Ama sonunda resmi bir sertifika var; özenli olmakta tabii ki fayda var.

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Kelime Öğrenme Desteği:

Busuu’da en beğendiğim özelliklerin başında bu geliyor diyebilirim. Bu bölümde ilerlediğiniz seviyelerde öğrendiğiniz ya  da öğrenmeniz beklenen kelimeler alfabetik sıraya göre listeleniyor. Dilediğiniz zaman bu listeyi açıp, sadece o kelimeler özelinde kelime ezber çalışmaları yapabiliyorsunuz. Bu sayede gramer ve kelime bilginizi eş zamanlı geliştirebiliyorsunuz.

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Dünya’ya Açılın:

Busuu’nun network’ünde bulunan diğer kullanıcılarla karşılıklı olarak yardımlaşma şansınız bulunuyor. Busuu üzerinden oluşturduğunuz profille beraber öğretebileceğiniz dilleri seçiyorsunuz ve dünya üzerinde Türkçe öğrenmeye çalışan kullanıcıların yardım almak istediği alıştırmalarda onlara yardımcı olabiliyor, yanlışlarını düzeltebiliyorsunuz. Tabii bu sizin için de geçerli. Siz de network’le paylaştığınız cevapların native kullanıcılar tarafından kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; ben Fransızca öğreniyorum. Alıştırmalardan birinde aşağıdaki cümleyi kuruyorum. Fransızca bilen diğer kullanıcılar da yine aşağıda görebileceğiniz gibi hatamı ya da eksiğimi düzeltiyor ve ilgili bölüm yeşil olarak görünüyor.

Dil Öğrenmenin En Eğlenceli Yolu: busuu

Özetle, eminim benim de henüz keşfedemediğim birçok özellik daha vardır. Ee, uygulamayı indirip biraz daha kurcalamak size kalıyor artık. 🙂 Size kolaylık olsun diye android ve ios indirme linklerini de hemen aşağıya bırakıyorum.

Kolay gelsin. 😉

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Kaan Olcay
Lead Product Owner @arcelik | Founder @kooplog | Member of Congress @fenerbahce
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir İletişim ve Liderlik Kulübü: Toastmasters Türkiye

Bir İletişim ve Liderlik Kulübü: Toastmasters Türkiye

Sonraki
Beyin ve Aşk İlişkisi

Beyin ve Aşk İlişkisi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.