KOD2170 "AİLE HUKUKU"

Yazı Kodu: 2170

Yazı Kategorisi: YAŞAM

Yazı Konusu: AİLE HUKUKU

Bilgilendirme: Uzun bir ara sonrası tekrar yazma isteği geldi. Sizler ile yeni bir konu sunacağım. Eski içerikleri de elbet ki unutmayacağım. Haydi ben yazmaya siz ise okumaya… 

Yeni konuya başlamadan önce kendim ile ilgili bir paylaşımda bulunmak istiyorum. Ben Abuzer MERCİMEK, 1998 doğumluyum. Yaşım ve yaşantım gereği aile kurmak istiyorum. Ancak bunu gerçekleştirmeden önce kafamda oluşan deli sorulara cevap bulmak istiyorum. Hemde Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yeni bir aile kültürü ortaya koymak istiyorum. Yeni konumun içeriği de tam olarak bu konu ile alakalı olacak. Yani yeni konumuz Türkiye Cumhuriyet inde Bilim Çağında “Türk Aile Kültürü”

Haydi başlayalım…

                                                               “AİLE HUKUKU”

Aile Nedir? Sorusunu cevaplamak ile yazmaya başlayalım. TDK diyor ki; Aile, Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birliktir. Peki, benim için aile nedir? şimdide bu soruyu cevaplayacağım. 

Aile; Milletin ortak kültürüne, ortak kaidelerine ve ortak hedeflerine sahip çıkan, bireysel gelişimin merkezi olan topluluktur. Aile kavramı kendi içerisinde dallara ayrılmaktadır. Kan Bağı Aileler, Kültüre dayalı Aileler, Kaideleri ortak olan aileler ev Ortak hedefi olan aileler şeklindedir. 

Peki ben aile kuracak olsam sizce hangisini seçmeliyim?

Yada ilk seçmem gereken aile grubu hangisi olmalıdır?

(Bu iki sorunun sizde ki cevabını yorumlara bekliyorum.)

Ben mevcut yaşamımda ilk olarak ortak kaideleri olan aile sahibi olmak isterim. Bunun sebebini açıklamak çok vakit alır ancak birazdan benim tüm aile çeşitlerini bir arada yaşamak istediğimi de fark edeceksiniz. Bu yüzden her çeşit aile grubundaki beklentilerimi sizlere aktarayım.

KAN BAĞI AİLELER

Kan bağı denildiğinde ortada bir kadın ile bir erkek olduğu ve bunların temel insani etkileşimleri sonucu kan bağı aile oluşmaktadır. Kan bağı ailede ki bir erkek ve bir kadından beklediğimi açıklayayım.

Kan bağı aile kurulacak ise öncelikle bireylerin beklentilerini ortaya koymaları ve ortaya konulan beklentilerin karşı cinsteki etkisi gözlemlenmelidir. Kan bağı aile kurulurken kılavuz kullanılmalıdır. Kılavuz olarak kullanılacak materyaller ise sırasıyla şu şekilde olmalıdır. 

* Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan aile ayetleri okunmalı, emirler dikkate alınmalıdır. 

* Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) tarafından aile konusunda ortaya koyduğu hükümlere bakılmalıdır. Sünnetler dikkate alınmalıdır. 

* Alimlerin aile hakkındaki görüşleri ve büyük düşünürlerin fikirleri fark edilmelidir. 

* Son olarak şairlerin, destansı sevdalıların hikayelerinden ilham alınmalıdır. 

Peki onca bilgi sonrası ne yapılmalı biliyor musunuz? 

Evlenecek çiftler özellikle eşi olmayan ben evlilik sürecinde “Aile Hukuk” belgemizi bu yukarıda saydığım bilgileri kullanacağım. Eşimi karşıma alacağım yukarıda saydığım kaynakları tek tek ele alacağım ve kendisi ile ortak hükümlerimizi ortaya koyacağız. Yazılı olarak kayda alacağız ve evimizin baş köşesine koyacağız. 

devam yazısı için;

İletişim için; hacedboykadijital@yaani.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya için; https://yaay.com.tr/HacedBoykar

Abuzer (Hacedboykar) Mercimek
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
niyazi ve yılmaz
Sonraki
VAR OLAMAMANIN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.