Telefon Kamerasından Profesyonelliğe: Profesyonel Fotoğraf Çekmek İsteyenler İçin Faydalı Bir Rehber

Telefon Kamerasından Profesyonelliğe: Profesyonel Fotoğraf Çekmek İsteyenler İçin Faydalı Bir Rehber

Aslında, bakıldığında hepimiz birer fotoğrafçı. Hatta o kadar fotoğrafçıyız ki mesleki zorunluluk olmamasına rağmen bir şeyleri belgelemeye kendimizi daima zorunda hissediyoruz. Bu yüzden anı yaşamak yerine elimizde daima açık bir kamera uygulaması var. Sizi eleştirmiyoruz. İnanın bizler de akıllı telefonlarımızın harika kameralarının ve müthiş filtreli mobil uygulamaların kölesi olmuş durumdayız.

Peki ya bu işi gerçekten profesyonel olarak yapmak, fotoğrafçı olmak istersek bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Telefon kamerasıyla bunu sürdürmek mümkün mü? Tekniğimizin doğru olduğundan nasıl emin olacağız?

Tüm bu soruların yanıtları için sizi yazımızın devamına alalım.

Telefon Kamerasından Profesyonelliğe: Profesyonel Fotoğraf Çekmek İsteyenler İçin Faydalı Bir Rehber

İlk olarak; fotoğraf çekmeyi nasıl öğreniriz ve öğrendiklerimizi doğru uyguladığımıza nasıl emin oluruz

Fotoğraf çekmeyi öğrenmek için pek çok seçemediniz mevcut. Ücretli veya ücretsiz kursları araştırabilir ve uygunluk durumuna bağlı olarak bunlardan birine katılmayı seçebilirsiniz.

Özel ders alabilirsiniz. İnternette bu özel dersler için binlerce ilan var. Bütçenize uyan bir öğretmeni ve hizmetini seçecek bir plan doğrultusunda fotoğraf çekmeyi öğrenebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Teknoloji’nin Hayatımızdan Götürdükleri: Manzaraya Bakmak Yerine Fotoğrafını Çekmek

Üçüncü seçenek ise kendi kendinize, deneme yanılma yöntemiyle ile öğrenmek. Bu yöntemde internetten, YouTube videolarından veya alanda yazılmış kaynak kitaplardan yararlanabilirsiniz. -pek çok fotoğraf sanatçısı alaylıdır veya bu yöntemle mesleği öğrenmişlerdir.-

Profesyonelce ya da Sanatsal Kaygıyla Fotoğrafçı Olmanın En Kolay Yolları

Eee? Fotoğrafı ne ile çekeceğiz?

 Eğer ben profesyonel olacağım ve bu işten para kazanacağım diyorsanız muhakkak bir makine edinmek zorundasınız. Çünkü müşterinizin teknik olarak yeterli bulmadığı birine -işe hâkim olmasalar bile- iş emanet etmeye çekinecektir. Farkı anlayabilirmiş gibi hangi makine modelini ve ekipmanları kullandığınızı soran pek çok müşteri ile karşılaşacaksınız. Maalesef…

Eğer hayır para kazanmak ile ilgilenmiyorum diyorsanız o halde kamera kalitesi iyi bir telefonla fotoğraf çekmeniz ve sanat yapmanız da mümkün. Destekleyici pek çok uygulama girişte de bahsettiğimiz üzere mevcut.

Önerilen İçerik: 5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz

Eğer profesyonel fotoğrafçı olmak konusunda netseniz, makine seçimine geliyor sıra. Bunun içinse pek çok dinamik mevcut. Marka, fiyat, performans, teknik özellikler… gibi gibi. 1.000₺ de makine bulmak mümkün 100.000₺+ de. Önemli olan bu işin değerlendirmesini önünüze bir kalem kâğıt alıp akıllıca yapmak olacaktır. Önce kendi bütçenizi, makineden beklentilerinizi netleştirin. Daha sonra da bu işte uzman esnaflarla bu beklentinizi paylaşın. Bakalım size uygun makineyi bulmak mümkün mü?

Unutmayın, sıfır makine almak her zaman en akıllıcası değildir. İkinci el ve temiz cihazları da muhakkak değerlendirin.

Profesyonelce ya da Sanatsal Kaygıyla Fotoğrafçı Olmanın En Kolay Yolları

Her şey tamam! Şimdi nasıl profesyonel olacağım?

 Bu yine iki cevabı olan bir süreçtir. Öncelikle yapmak istediğiniz sanatçılık mı yoksa özel gün fotoğrafçılığı gibi bir şey mi buna karar vermelisiniz.

İlk seçeneğe daha yakınsanız ve sanatçı olmak niyetindeyseniz kendi özgün çalışmalarınız peşinde koşmanızı naçizane tavsiye edeceğiz. Bir sanatçı için en önemli şey bir imzaya sahip olmasıdır. Eserin bu ayrımı doğuracak özgünlüğü taşımasıdır.

İkinci seçenekte ise en önemli dinamik işinizin diğer fotoğrafçılara kıyasla tercih edilir olmasını sağlamaktır. Yani kendinize soracağınız soru “benim farkım ne?” olmalıdır. Özel günlerinde fotoğrafçılık desteği almak isteyen müşteriler daima bu farkın peşinde olur.

Peki, müşteriyi nasıl bulacaksınız? Bunun için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz pek çok site var. Bu sitelere kaydolup şartlarınızı ve örnek çalışmalarınızı paylaşırsanız talebi olanlar ile iletişime geçmeniz mümkün.

Profesyonelce ya da Sanatsal Kaygıyla Fotoğrafçı Olmanın En Kolay Yolları

Son bir tavsiye: Sosyal medyanın gücünü hafife almayın!

Bu şu demek: Sanat da yapacak olsanız, bu işi sanat kaygısı gütmeden yapacak da olsanız görsel sanatların bir dalı olan fotoğrafçılıkta en önemli etken “görülmek” olacaktır. Bunun için de sosyal medya müthiş bir vitrindir. Çalışmalarınızı bu iş için açtığınız bir profilde kendi imzanız ile paylaşmayı unutmayın. Profilin linkini paylaştığınızda çalışmalarınızın içerisinde yer aldığı bir katalog ve kartvizitinizi paylaşmış olacaksınız. Üstelik ücretsiz!

En eşsiz kareleri yakalamanız dileğiyle!

Önerilen İçerik: Sosyal Medyanın Parlayan Yıldızı Olmak İsteyenler İçin Basit ve Etkili 7 Yöntem

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlaması İçin 13 Öneri

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlaması İçin 13 Öneri

Sonraki
Bütün Herkes Dedikoducu: Günde 52 Dakika Dedikodu Yapıyoruz

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.