5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz

5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

Sosyal Medyayı Kullanarak İş Bulmak Mümkün mü?

Sosyal medya hayatımızın her alanına girmiş durumda. Yediğimiz yemeği, gördüğümüz yeri, ilgilendiğimiz sporu ve daha birçok şeyi burada paylaşıyoruz. Peki, sosyal medyayı kullanarak yeni bir iş bulmak mümkün mü? 5 adımda sosyal medya kullanarak nasıl iş bulabilirsiniz, anlatmaya çalıştık.


5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

1) Facebook Arkadaşlarınızla Paylaşın

Yaş ortalaması her geçen gün artan Facebook’ta bir paylaşım yaparak başlayabiliriz arayışımıza. Facebook üzerinden etkileşim halinde olduğumuz arkadaşlarımız ya da eş, dost, akrabalarımızı güncel iş arayışımızdan haberdar edebiliriz. Bunu bir ”post” aracılığıyla yapacağımız için etkileşim şansımızı da kat kat artırmış olacağız çünkü; onların da kendi duvarlarında paylaşmalarına olanak sağlayacağız.


5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

2) Ortak Bağlantılara Göz Atın

Whatsapp ve Instagram’ın sahibi aynı; Facebook. Bu da demek oluyor ki telefon listenizde yer alan biriyle bu üç platformda da iletişime geçme şansınız dahi mümkün. O halde, çalışmak istediğimiz şirketlerde zaten aktif olarak çalışan arkadaşlarımız, eş, dost ve akrabalarımız olabilir. Onlar aracılığıyla da muhtemel açık pozisyonlardan ve iş ilanlarından haberdar olabiliriz.

Önerilen İçerik: Sosyal Medya Pazarlaması için Mutlaka Uygulamanız Gereken 5 Adım


5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

3. Kişisel Bir Website Yapın

Tek bir sayfa dahi olsa bir websitemizin olması önemli. Üstelik teknoloji o kadar ilerledi ki, birkaç basit adımla kendi websitenizi tasarlayabiliyor ve yayına alabiliyorsunuz. Bu websitesi sayesinde ise aslında CV’nizi daha bize sorulmadan, işverenlerle paylaşmış oluyoruz. Ayrıca, bu alanda tamamen özgür olduğumuz için yaratıcılığımızı da konuşturabilir, markaların dikkatini çekebiliriz.

Kullanabileceğiiz Websiteleri


5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

4. Twitter & Linkedin’i Etkin Şekilde Kullanın

Binlerce firma her gün açık pozisyonlarını Twitter ve Linkedin üzerinden paylaşıyor. Bu platformlardan anlık bildirim de aldığımızı düşünürsek başvuru için oldukça kısa sürede reaksiyon gösterebiliriz.

Bu nedenle Twitter ve Linkedin üzerinden ilgilendiğimiz firmaları takip ederek, olası iş olanaklarına bir adım daha yaklaşabiliriz.

Önerilen İçerik: Evden Çıkmadan Gelir Elde Etmek İsteyen Tüm Kadınlar için İŞKUR’dan İş İmkanları

Linkedin üzerinde şu anda yaklaşık 2 milyon profesyonel grup bulunuyor. Bu grupları inceleyip, ilgi alanlarımıza göre seçip, katılabiliriz. Hem ortak ilgi alanlarımız sayesinde diğer profesyonellerle ortak paydada buluşmuş olur hem de güncel iş arayışımız esnasında onların da desteğini rica edebiliriz.


5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

5. Sosyal Medya Hesaplarınızı Kontrol Edin

Sosyal medya hesaplarımız bizimle ilgili birçok şeyi anlatıyor. Bir işveren de %99.9 ihtimalle başvurumuz akabinde sosyal medya hesaplarımızı inceliyor, ilgi alanlarımızı, siyasi görüşümüzü, medeni durumumuzu vb. daha birçok bilgiye ulaşıyor. Bu nedenle, aktif iş arayışı öncesinde sosyal medya hesaplarımızı en baştan gözden geçirmeli, uygunsuz olabilecek paylaşımlarımızı temizlemeliyiz. Profillerimizi gizli yapmanın da bir seçenek olduğunu belirtmekte fayda var ancak emin adımlarla ilerlemek önemli.

Önerilen İçerik: İş Görüşmelerinde Sizi Terletecek 11 Soru ve Onlarla Başa Çıkmanın Yolları

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünyanın Sonunu Getirecek Olan, Ünlü Yazarın Deniz Canavarı Gerçekmiş
Dünyanın Sonunu Getirecek Olan Yaratık: Cthulhu

Dünyanın Sonunu Getirecek Olan, Ünlü Yazarın Deniz Canavarı Gerçekmiş

Sonraki
Teknoloji Devi Sony’den Otobüs Boyutunda Televizyon
Teknoloji Devi Sony'den Otobüs Boyutunda Televizyon

Teknoloji Devi Sony’den Otobüs Boyutunda Televizyon

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.