Dünyanın Sonunu Getirecek Olan, Ünlü Yazarın Deniz Canavarı Gerçekmiş

Dünyanın Sonunu Getirecek Olan Yaratık: Cthulhu

Ünlü Yazarın Canavarı Gerçekmiş

İngiltere’de keşfedilen, 430 milyon yıl önce yaşadığı tespit edilen bir canlı türüne ait olan fosil, bilim kurgu kitaplarındaki canavarlara olan benzerliğiyle tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Bilim insanlarının yüksek çözünürlüklü fiziksel-optik tomografiyi kullanarak oluşturduğu üç boyutlu modelde canlı, Amerikalı yazar Howard Phillips Lovecraft’ın yarattığı deniz canavarı Cthulhu’ya benziyor

Dünyanın Sonunu Getirecek Olan Yaratık: Cthulhu

Dünyanın Sonunu Getirecek Olan Yaratık Cthulhu

İlk olarak Lovecraft’ın “Cthulhu’nun Çağrısı” kitabında bahsi geçen Cthulhu, ahtapot ve ejderhanın ortak özelliklerini taşıyor.  Cthulhu canavarı, rüya görerek bekleyen ve uyandığında dünyanın sonunu getirecek eski bir tanrıdır. Cthulhu’nun devasa boyutu ve yayacağı dehşet ilk akla gelen özelliğidir. Lovecraft’ın yarattığı mitos ve Cthulhu karakterini içeren romanlar, Abdul Alhazred’in ünlü kitabı Necronomicon’a dayanır. Daha sonrasında Cthulhu,  pek çok kitaba, filme ve oyuna da ilham vermiştir. Bilim insanlarının bulduğu fosilin sahibi olan canlı ise görünüşüyle Cthulhu’ya benziyor. Ancak, boyu sadece 3 santimetre olduğu için Cthulhu olmak için biraz fazla küçük. Fosili bulan bilim insanları, kitaplardaki Cthulhu tasvirine benzerliği nedeniyle canlıya “Sollasina Cthulhu” adını verdi.

Dünyanın Sonunu Getirecek Olan Yaratık: Cthulhu

Deniz Hıyarının Atası

Yumuşak dokularını koruyan derisi dikenlilerden olan yeni canlı, ophiocistioids adlı soyu tükenmiş bir gruba ait ve daha önce bu türde rastlanmayan su damarlarına sahip. İlginç görünümlü canlı, günümüzün deniz hıyarlarıyla ortak özellikler taşıyor. Kemikli balıkların ilk defa ortaya çıktığı Silurian döneminde yaşamış olan ve deniz hıyarının atası konumundaki bu fosil, kemiksi plakalarla kaplı ve tam 45 adet zırhlı dokunaca sahip.  Bu bilgiye dayanarak canlının dokunaçlar yardımıyla avını yakaladığı ve deniz yüzeyinde hareket ettiği anlaşıldı.

Önerilen İçerik: Mikroplar Uzay İstasyonu’nu İstila Etti

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünya’yı Yok Edebilecek, Evrenin Esrarengiz Çocuğu: Karadelik Nedir?
karadelik nedir

Dünya’yı Yok Edebilecek, Evrenin Esrarengiz Çocuğu: Karadelik Nedir?

Sonraki
5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz
5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulmak Mümkün

5 Adımda Sosyal Medya Aracılığıyla İş Bulabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.