in

Mikroplar Uzay İstasyonu’nu İstila Etti

Dünya’dakilerden Daha Güçlüler

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) yaptığı araştırmaya göre; şu an yörüngede olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) bakteri ve mikrop yuvası olduğu ortaya çıktı. İstasyonun yüzeyinde üreyen zararlı organizmaların çoğunu bakteriyel ve mantarsı biyofilm tabakaları (canlı veya cansız bir yüzeye yapışarak kendi ürettikleri polimerik yapıda jelsi bir tabaka içinde yaşayan mikroorganizmaların oluşturduğu topluluk) oluşturuyor.

Bu zararlı mikroorganizmalar, astronotlarla uzay istasyonuna geliyor ve dünyadaki ofis, kamu binalarında rastlanılanlara benziyor. Ancak antibiyotik direncine sahip olmaları insan sağlığını tehdit ediyor. 6 astronotun görev yaptığı ISS’in yüzeyinin, yerçekiminden ve temiz havadan yoksun olduğu için hastalık yapan bakteri ve mikropların üremesine çok elverişli olduğu belirtiliyor.

Mikroplar Uzay İstasyonu’nu İstila Etti

Astronotlar İçin Çok Tehlikeli

ISS’in seyir penceresi, tuvalet ve idman platformundan alınan örnekler sonucu ortaya çıkan bakteri ve mikropların varlığı astronotların sağlığını tehdit ediyor. NASA’dan Dr. Kasthuri Venkateswaran, “Kapalı ortamda mikroplar, insan sağlığı üzerindeki etkileri, uzay uçuşlarına bağlı olarak değişen bağışıklık ve yetersiz tıbbi teçhizattan ötürü astronotlar için çok daha tehlikeli olabilir” dedi. Venkateswaran durumun ciddiyetini şu sözlerle gözler önüne serdi: “Belirli tür mikroplar, Dünya’daki kapalı ortamlarda hastalık yayabiliyor. Bahsi geçen durum uzay uçuşlarında görev alan astronotlar için ise oldukça önemli. Zira bu kişiler değiştirilmiş bağışıklık sistemlerine sahip ve Dünya’da bulunan kapsamlı tedavi yöntemlerinden muaflar.”

Önerilen İçerik: Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Uzay İstasyonunda Fiziki Hasara Neden Olabilir

Zararlı bakteri ve mikropların astronotların sağlığını tehdit etmenin dışında uzay istasyonunun altyapısında mekanik tıkanmalara yol açarak fiziki hasara da neden olabileceği belirtildi. NASA, araştırmanın sonucuna göre astronotlar için uzun uzay uçuşlarına ve uzayda yaşama yönelik güvenlik tedbirleri alacağını açıkladı.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

Rapor Et

Yazar: İrem Surel

1992 İstanbul Göztepe doğumlu… Üniversite yıllarında ismini bulduğu Meşale dergisi sayesinde yazmak bir tutku haline geldi. Festivalleri & İngiliz edebiyatını takip etti, sanat galerilerini ve müzeleri gezdi, seyahat etti. Mezuniyet sonrasında içindeki yazma tutkusunu durduramayan İrem, sonrasında bulmuş olduğu özgün konular ile ilgili içerikleri Kooplog’da sizler ile buluşturmaya devam ediyor.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

0 puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Facebook Yorumları