Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Amerikalı Eski Bir Asker: Jake Orta

Amerika’da eski asker Jake Orta (56), alkol bağımlılığı nedeniyle işini kaybetti. Eşi de Jake Orta’ı terk edince evsiz ve parasız kaldı. Sokakta yaşamaya başlarken devletin eski askerlere yardım amacıyla açtığı bir programa katıldı. Bu program kapsamında San Francisco’da lüks villaların bulunduğu bölgedeki devlete ait dairelerden birine yerleştirildi.

Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Depresyonun eşiğinde para kazanmanın yollarını ararken evinin Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in 10 milyon dolarlık (57 milyon lira) villasının 3 blok ötesinde olduğunu fark etti. Jake Orta, bu “keşif” sayesinde dünyanın en ünlü çöp toplayıcısı oldu. Geçimini çöplerden geri dönüştürmeye değer eşyalar toplayarak sağlamaya başlayan Jake Orta, Mark Zuckerberg’in villasının çöplerinden neredeyse küçük çaplı bir “servet” elde etmeye başladı.

Önerilen İçerik: Bilim Kurgu Filmi Değil Gerçek: Drone Taksi İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

65 milyar dolarlık (371 milyar lira) servetiyle dünyanın en zenginlerinden olan Mark Zuckerberg’in çöpleri arasında son model teknolojik cihazlar, özel tasarım kıyafetler, pahalı ayakkabılar yer alıyor. Jake Orta, “Mark Zuckerberg’in çöplerinin arasında ne bulacağınızı asla tahmin edemezsiniz. Çok az kullanılmış bu değerli çöpleri satarak haftada 300 dolar (bin 700 lira) kazanıyorum” dedi.

Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Dünya basınında bir anda geniş yer edinen Jake Orta, çöpten bulduğu eşyaların ilginçliğini şöyle anlattı: “Çöplerde bulduğum en ilginç şeyler, gümüş yemek takımı, kullanılmamış iPhone telefonlar, lüks kol saatleri. 5 yıldır bu şekilde para kazanıyorum. Bu işi bırakmayı düşünmüyorum.” San Francisco’da çöp toplayıcılığı yasadışı olsa da, yasal yaptırım nadiren uygulanıyor. Bu nedenle Jake Orta, çöpleri toplayıp satarken bir sorunla karşılaşmıyor.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

yazar

Yazar: İrem Surel

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.