Dört Maddede Hayatınızı Yoluna Koyun: Toltek Bilgeliği Nedir?

Dört Maddede Hayatınızı Yoluna Koyun: Toltek Bilgeliği Nedir?

Hayatımızda çoğu zaman bir şeyler yolunda gitmez. Veya dilediğimiz gibi bir insan olamadığımızı fark ederiz. Pişmanlıklarımız ağır ve unutulmazdır. Yolumuzu nasıl değiştireceğimizi veya nasıl daha iyi bir insan olacağımızı düşünüp dururuz. Geçmişimizden gelenleri affetmek, içinde yaşadığımız anı hakkını vererek yaşamak ve gelecekte bizi bekleyen güzel tüm senaryolara hazırlanmak için bir yol ararız. Peki bunun için basit ama uygulandığında kalıcı çözümler getiren bir yol var mıdır? Don M. Ruiz bize bu yolu Toltek Bilgeliği ve bu bilgeliğin dört temel anlaşması ile sunuyor.

Toltek Bilgeliği ve Dört Anlaşma, Nedir Tüm Bunlar?

Öncelikle Tolteklerin kim olduğundan bahsetmeliyiz. Toltekler, Kolomb öncesi Amerika’sında yaşamış üç uygarlıktan biridir. Bu topluluklar; Mayalar, Olmekler ve Toltekler’dir. Günümüzden 3300 yıl önce yaşadıkları kabul edilir. İsimlerinin anlamı İnşaatçı Ustalar’dır. Ve şu anda Meksika’nın olduğu topraklarda yaşamışlardır.

Toltek bilgeliği, bu topluluğun yaşadığı dönemde bir din olarak kabul edilmiş olsa da temelde dinler üstü insani öğretilerden oluşan bir sistemdir. Bu sistem; daha iyi bir hayat yaşamak, geçmişimizin zincirlerinden kurtulmak, içinde yaşadığımız anı onurlandırmak, içinde yaşadığımız dünyayı ve bu dünyanın bize sunduğu gerçekliği algılamak ve anlamlandırmak, hayatımıza iyi enerjileri çekmek, çevremizdeki insanların asıl niyetlerini okumak ve onlara en insancıl yönden karşılık vermek, özetle bu hayatı daha iyi ve doğru bir biçimde yaşamayı öğretmek gibi misyonlar taşır.

Bu öğretileri benimsemek sizi dinden çıkarmaz. Aksine Toltek bilgeliğinin tüm öğretileri İlahi Dinleri ve diğer tüm dünya dinlerini destekleyen erdem ve davranışları bünyenizde barındırmayı öğütlemektedir. Bunlar ifade etmesi basit, hayata geçirmesi alıştığınız dünya düzeni içerisinde her ne kadar zorlayıcı gibi görünse de kalıcı etkiler yaratacak öğretilerdir.

Toltek Bilgeliğinin Dört Maddesi: Dört Anlaşma

Dört Anlaşma, Toltek bilgeliğinin size sunduğu tüm kapsamlı değişimler için uymanızı beklediği kurallardan oluşur. Bu kurallar basit ama kuvvetlidir.

Birinci Anlaşma: Sözlerinle Kusursuz Ol!

İfadeyi açıklamak gerekirse, Toltekler şuna inanır: Sözcükler hayal edemeyeceğiniz kadar büyük güce sahiptir. Bu yüzden sözcüklerinizi iyi seçin. Düşünürken, konuşurken, yazarken… Her zaman kullandığınız sözcüklerin farkında olun. Çünkü onlar birer tılsımdır. İnanç sistemlerinin çoğunda var olan dua etme ibadeti de bunun net bir kanıtıdır. Sözünüzün yaratma gücü vardır. Her neye inanıyor olursanız olun, söz var olduğu andan itibaren yaratıcı veya yaratıcı güç bu sözleri gerçek yapmak için çalışmaya başar. Evrenin çalışma sistemi budur. Bu yalnızca ağızdan çıkan, kâğıda dökülmüş bir söz olmak zorunda değildir. Düşüncelerinizin bile yaratma gücü vardır. Bu sebeple, inanışlarınızı ve söylemlerinizi kusursuz bir dille oluşturmalısınız.

Önerilen İçerik: Söylemekten Asla Vazgeçemediğimiz 10 Yalan

İnsanlarla konuşurken kibar olmaya dikkat etmelisiniz. Dedikodu yapamamalısınız.  Kendinizle ve diğer insanlarla alakalı kötü düşünceleri, önyargıları, kalıpları zihninizden uzaklaştırmalı ve kendinizi bu noktalardan iyileştirmeyi öğrenmelisiniz. Unutmayın her ifade, her söz yaratma gücüne sahiptir. Olumsuz bir düşünce, kötücül bir ifade hayatınıza asla olumlu bir şey çağıramaz. Kötünün olduğu yerden iyilik doğmaz.

İkinci Anlaşma: Hiçbir Şeyi Kişisel Algılama

Yalnızca kendi aksiyonlarından sorumlusun. Diğer insanlar da kendilerininkilerden… Bu yüzden çevrende olup biten hiçbir şeyin kaynağının, sebebinin sen olduğunu düşünme. İnsanlar sana bunun aksini söyleyebilir. İnsanlar seni sebebin sen olduğuna inandırmak isteyebilir. Böyle durumlarda hatırlaman gereken tek bir şey var: İnsanların aksiyonlarının sebebi kendileridir. Eleştirilerinin, davranışlarının, yüzlerindeki ifadenin kaynağı kendi içlerinde bir yerdedir. Başkalarının düşünceleri ona aittir. Bunları alıp, mutlak gerçekler gibi kabul etmek sizin en büyük hatanız olur. İnsanlar içlerinde ne varsa, dışarıya onu yansıtırlar. Hiç kimseyi kendinize ayna olarak görmeyin.

Üçüncü Anlaşma: Varsayımda Bulunma

Kafanın içinde anksiyete sahibi, susmak bilmeyen bir ses mi var? Olabilir, çok normal. O sesi susturmayı öğrenmelisin. Üçüncü maddenin amacı açık olmak. Sen açık olmalısın ve çevrendeki insanlardan da açık olmalarını talep etmelisin. Herhangi bir durumla karşı karşıya kaldığında, bu durumla alakalı var sayımlarda bulunmamalısın. Biri sana kötü mü davranıyor? Sebebini sormalısın. Ama sen de aksiyonlarının gerekçelerini insanlara söylemelisin. Kimsenin herhangi bir şeyi bildiğini var saymamalısın. Onlara karşı açık olmalısın. Bir şeyi istediğinde bunu açıkça dile getirmelisin. Kimsenin sözlerinin veya davranışlarının altında yatan anlamı anlamak için uğraşmamalı ve kimseden bunu beklememelisin. Öğrenmek istediğin şeyleri açıkça sormalısın!

Dördüncü Anlaşma: Elinden Gelenin En İyisini Yap

Elinden gelenin en iyisini yapmak her şeyi, her koşulda mükemmel bir şekilde yapmak demek değildir. Bu yanılgı insanları kendileri ila alakalı negatif düşüncelere sürükler. Bu maddenin amacı; şartları ve durumunu göz önünde bulundurduğunda yapabileceğinin en iyisini yapmaktır. Bunu basit bir örnekle açıklayabiliriz: Spor yapmaya başladın ve her gün bir saat koşacaksın. Sağlıklı, mutlu olduğun günler veya havanın harika olduğu günler mükemmel bir performansın olabilir. Peki ya hasta olduğunda, psikolojik olarak kendini iyi hissetmediğinde veya yapacak bir dünya işin olduğunda ne olacak? İşte bu noktada dördüncü madde devreye giriyor. Koşulları değerlendirdiğinde, on beş dakika yürümek senin yapabileceğin en iyi şey. O zaman bunu yap! Bunu yap ve kabul et, bu senin elinden gelenin en iyisi. Yeter ki tatmin ol, kendine yüklenme ve kendine daima bu konuda dürüst ol. Elinden gelenin en iyisini yaptığında, daha fazlasını yapamadığın için kendine yüklenme. Kendini affet, durumu kabullen ve tatmin ol.

Önerilen İçerik: Her Şey Çok Güzel Olacak Mı?

Dört Anlaşma’ya Dair Son Bir Söz:

Bu son sözü elimizden geldiğince Dört Anlaşma’ya sadık kalarak yazmaya çalışacağız. Çünkü artık biliyorsunuz, söz tılsımdır.

Bu sıraladığımız maddeleri uygulamanın içinde yaşadığımız dünyada kolay olmayacağı yanılgısına kapılabilirsiniz. Ama bilmelisiniz ki bu bir illüzyondur. Uygulamaya başladığınızda, size vaat ettiği her şeye kavuşacaksınız. Yeter ki bu öğretileri, görünmez bir pelerin gibi üzerinize giyin. Fark yaratmaya niyetli olun. Ve en önemlisi değişime inanın!

Toltek Bilgeliği Hakkında Daha Fazlasını Öğrenmek İsteyenlere, Okuma Listesi:

  • Dört Anlaşma: Toltek Bilgeliği Kitabı – Don M. Ruiz
  • Beşinci Anlaşma – Don M. Ruiz
  • Toltek İç Özgürlük Rehberi – Don M. Ruiz
  • Uygulamalı Dört Anlaşma – Xavier Cornette de Saint Cyr

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam
Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Zuckerberg’in Çöplüğünden Servet Kazanan Adam

Sonraki
Bir Kaşık Sirke ile Mucizeler Yaratın: Sirkenin Bilinmeyen Kullanım Alanları
Bir Kaşık Sirke ile Mucizeler Yaratmak Mümkün Mü

Bir Kaşık Sirke ile Mucizeler Yaratın: Sirkenin Bilinmeyen Kullanım Alanları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.