Bowie’nin Yayınlanmamış Albümüne Karşılık Peaky Blinders’tan Şapka Jesti

David Bowie’nin Albümüne Peaky Blinders Oyuncusundan “Şapka” Jesti

BAFTA ödüllü BBC yapımı Peaky Blinders dizisi 2014’ten beri sevilerek izleniyor. Dizinin 5’inci sezonunun, haklarını aldığı Netflix’de 2019’un sonbaharında yayınlanacağı açıklanmıştı. 2019’un ortasında olduğumuz ve Peaky Blinders’ın yeni sezonunun yayınlanmasına kısa bir süre kaldığı şu günlerde merakla beklenen diziyle ilgili duygusal bir hikaye ortaya çıktı.

Dizinin başrol oyuncusu Cillian Murphy ve senarist Steven Knight ikilisi, verdikleri röportajda müzik tarihinin efsane ismi David Bowie’nin dizinin büyük hayranı olduğunu açıkladı. Murphy ile Knight’ın aktardığına göre; 10 Ocak 2016’da karaciğer kanserinden ölen İngiliz müzisyen David Bowie, ölmeden 2 gün  önce yayınladığı son albümü Blackstar’dan bir şarkısının favori dizisinde yer almasını istedi. Dizinin bir bölümünde müziklerinin kullanılmasını isteyen David Bowie, Peaky Blinders ekibine Blackstar’ı piyasaya çıkış tarihinden önce gönderdi. David Bowie hayranı olan ekip beklenmedik bu jest karşısında efsane ismi kırmadı. Bunun sonucunda dizinin üçüncü sezon beşinci bölümünde Blackstar albümünden Lazarus şarkısı çaldı.

Bowie’nin Yayınlanmamış Albümüne Karşılık Peaky Blinders’tan Şapka Jesti

5. Sezonda da Efsanenin Şarkılarına Yer Verilebilir

Cillian Murphy, “Bowie’nin diziye hayranlığı sayesinde ilk sezondan beri arkadaştık. O diziye hayrandı ben ise çok büyük bir Bowie hayranıydım” dedi. Ayrıca Cillian Murphy, albümünü gönderen Bowie’ye noel hediyesi olarak Peaky Blinders’ta canlandırdığı Thomas Shelby karakterinin ilk sezondan kalma şapkasını Bowie’ye hediye olarak gönderdiğini açıkladı. Senarist Steven Knight ise “Hepimiz David Bowie ile büyüdük. Ve o bir kahraman. En güzel şey böyle bir insanın dizinin hayranı olması” dedi.

Başarılı senarist, Bowie’nin müziğiyle dizinin bir parçası olmayı istemesinin o dönem bilmedikleri “ölmeden önceki son dileklerden” olduğunu belirterek durumun duygusallığını vurguladı. Ayrıca Steven Knight, 5’inci sezonda da bir David Bowie şarkısına yer verebileceklerine dair ipucunu da verdi.

Önerilen İçerik: Müzik Tarihine Damga Vuracak Bob Dylan Belgeseli Geliyor


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.