Her Şey Çok Güzel Olacak mı?

Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
 yazarı  tarafından kooplog.com için yazılmıştır.

Her Şey Çok Güzel Olacak

Hayata dair planlarımız var hepimizin. Hayallerimiz, geleceğe dair umutlarımız, düşüncelerimiz var. Her an düşündüğümüz, gerçekleşmesi için yağmur damlalarına tutunduğumuz hislerimiz var. Gözlerimizi kapattığımızda hepsinin gerçek olmasını dilediğimiz, içimizden sürekli ‘ Her şey çok güzel olacak’ diye tekrar ettiğimiz anılarımız var.

Olmasını istediğimiz o kadar çok olgu var ki, kendi kendimize kaldığımızda, sanki her şey en baştan başlıyor gibi hissetmemiz, bundandır belki de. İçimizde hiçbir zaman bitmeyen heyecanın bir sebebi de bunlar. Hayatımızı  olduğundan daha farklı olarak görmemizden. Dünya’ya gelişimizden itibaren o kadar çok hayal kuruyoruz ki, eğer bir hayal bahçemiz olsaydı, girişinde sardunyaların olduğu, papatyaların sohbet ettiği, nergislerin kucakladığı, güllerin dillere destan bir şekilde olduğu, orkidelerin narin yüzlerindeki tebessüm ile birlikte, menekşe kokulu bir yerde kendi kendimizin kendisiyle rahatça nefes aldığı bir yer olurdu.

Her Şey Çok Güzel Olacak mı?

Gözlerden uzak, sadece biz, düşüncelerimiz ve sevdiklerimiz. Ne kadar çok sevgi ile bağlanırsak birilerine hayallerimizin kökleri de o kadar güçlü oluyor. Bilimsel olarak da son dönemlerde kanıtlanmaya çalışılan ‘hayal gücü’ son zamanlarda insanlığın bilinesi ortak noktası haline gelmeye başladı. Hayallerin varlığından bir haber olarak, hayatına devam eden kesim de bile, merak uyandıran bir konu haline geldi.

Hepimizin çevresinde vardır, ‘hayal, hayal dünyasında kalır’ düşüncesinde olan insanlar. Hal bu ki hayal kavramı, o kadar derin bir çerçevede ele alınıyor ki, sürekli yeni bir bilgi ile karşılaşabilme durumunuz olabiliyor.

Hayal Kavramı

Hayal, Arapça’da ’ xayal’ yani insanların zihinlerinde canlandırdıkları, gerçekleşmesini istedikleri olgu anlamına geliyor. Bir nevi ‘zihinsel görüntü’ demek. Hayal kavramının Türkçe karşılığı ise ‘imge’ , hayal dünyası’nın ise ‘imgelem’ dir. Hayallerimiz, gelecek ile ilişkili görüntülerdir. Önce zihnimizde canlandırırız, ardından dış dünyamızda gerçekleştirmeye odaklarız kendimizi. Daha önce sadece hayalleri üzerine yaşayan birçok insan tanıdım.

Hayatımız boyunca gördüğümüz her şey ile ilgili bazı kayıtlar alırız. Bu kayıtlar bilinçaltımızı  tamamen olguya odaklar ve  veri kaydetmesine dayalı hareket eder. Beynimizdeki bu mekanizma kaydeder. Bir süre sonra biz bu düşünceleri hatırlamaya başlar ardından birer hayale dönüştürürüz. Her insanın ortalama bir hayal gücü kapasitesi vardır. Bu tamamen dış dünya’yı nasıl görmesiyle ilgilidir. Çünkü, bazen görmek istediklerimizi görürüz, gerisiyle ilgilenmeyiz.

Çoğu zaman bakış açımızın bize yansıtmış olduğu her şeyi görürüz. Bu da bizde duyularımızın ne kadar kuvvetli olduğunu, algılama yöntemimizi gösterir. Düşünce yoluyla bir insanın ne kadar ilerleyebileceğini gösterir. Hayal ettiğimiz her şey aslında birer gerçektir. Dünya’da yaşayan her 50 insandan 1’ i hayallerine çok düşkün değildir. Bu tamamen bakış açısıyla kaynaklı bir durum olma yolunda ilerlemekte.

Hayallerimiz ile Mutlu Olmak mı?

İnsanlar, kurmuş oldukları hayalleri ile birlikte ne kadar mutlu olabilirler. Tabi ki burada sayısal veriler ile aktarmayacağım ama bir insan eğer ki mutluysa kurduğu hayallerden, heyecanlanıyor ise her kurduğu hayalinin her bir saniyesinde, içinde bir şeyler kopuyorsa ya da hissettiklerinden bir o kadar eminse, işte o insan mutludur. Mutluluk da gerçekleştirdiğimiz hayallerin oranına göre değişir.

Her Şey Çok Güzel Olacak mı?

Bazı insanlar vardır, hiç tanımadığı birinin gülümsemesi ile mutlu olur. Yolda, yürürken, etrafını incelediği bir anda, bir çocuğunun;  bir elinde pamuk şeker, diğer elinde simit ile birlikte annesine koşarak gitmesi, o kişinin yüzünde çok farklı bir tebessüm oluşturabilir. Mutlu olmak o kadar farklı konular içeriyor ki, bir insan sadece hayaller ile mutlu olamaz, ya da sadece mutlu olduğu için hayal kuramaz.

Üzgün olduğu anlarda, geleceğe kaygı duyduğu zamanlarda, kendini sanki derin bir okyanusta kaybettiğini düşünürken bile  beyninin kendini rahatlama isteği ile birlikte hayal kurma yolunda ilerler. İlk başta gözler kapanır, sonra derin bir nefes, ardından özlemini duyduğu her neyse, her neyse istediği, sonuna kadar, ulaşana kadar, peşini bırakmadan, devam eder, hayal de olsa devam eder, çünkü elbet bir gün gerçekleşecektir, o peşinden koştuğu şey.

Kurmuş olduğumuz hayaller,  bizim kendi benliğimiz hakkında da ipuçları verir. Bizim neler ile kendimizi iyi hissettiğimizi,  kimin yanında rahat olduğumuzu, neyi düşünürken gülümsemekten kendimizi alıkoyamadığımızı, nerede kendimiz olduğumuzu hissettiğimizi aktarır. İşte bu yüzden, her kurduğumuz hayal bize, hayatın vermiş olduğu bir anahtar görevi üstleniyor.

Hayal ederken, bazen hem kalbimiz hem de zihnimiz aynı anda hareket edermiş, bunun nedeni hayalin gerçekleşme ihtimalinin artmasından kaynaklanmakta.

Hayallerimizi Nasıl Gerçekleştireceğiz?

İlk olarak kesinlikle inanmamız gerekiyor. Hayatımızda da öyle değil midir? İnanınca her olguyu başarıyoruz. Ardından istediğimiz için neler yapabiliriz düşünmeliyiz ve harekete geçmeliyiz. Hayal ettikten sonra gerçekleşmesi için beklemek, gerçekleşme süresini daha da uzatmak anlamına geliyor. Onun için aktif olarak yoğunlaşmamız gerekiyor. Ki hayallerimiz bizi mutlu edenlerdir. Bizim narin isteklerimizden doğan, hayata dair  planladığımız hedeflerimizdir.

Bir hayalimiz gerçekleştiğinde otomatik olarak yeni bir hayalin peşinden gideriz. İnsanın doğası böyledir çünkü. Çoğu zaman ‘hayal ettiğimiz kadar, buradayız’ ya da ‘düşündüklerimizi gerçekleştirdiğimiz kadar var oluruz’ gibi cümleler ile karşılaşmamız mümkündür. İnsanlık tarihinin ilk başlarına doğru gidelim, o zamanlar da bile hayal gücü varmış, ki günümüze kadar ulaşan eserlerde bunların çok güzel örneklerini görmekteyiz. Düşüncelerdeki, narin hisleri, hissediyorsak hala, hayallerimizi gerçekleştirebiliriz. Yeter ki, biz inanalım.

Her Şey Çok Güzel Olacak!

Her kurduğumuz, düşlerimiz bizim diğer yönümüzü de ortaya çıkarır. Mutluluklarımızı, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi de ele alır bazen. Bazen bizi alır, çok istediğimiz yerlere götürür, o hissi verir bize. Rahatlarız. Mutlu oluruz. Bizler biliyoruz ki, her kişinin hayatına dair almış olduğu hedeflerin büyük bir kısmı hayallerinden oluşur. Hayal etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyelim. Hayatımıza olan sevgimizi her an arttırma yolunda ilerleyelim.

En güzel küçük şeyler ile mutlu olmayı öğrenelim. Hayal kuralım, her an, her saniye, sanki hemen gerçekleşecek gibi, hayal kuralım. Sonra, gökyüzüne bakalım, bir yıldız seçelim kendimize, anlatalım ona, zihnimizden geçenleri. Ardından gözlerimizi kapatalım ve geleceğe doğru odaklanalım. Biz olalım, kendimiz olalım, umut ve hayal dolu olalım. Hayallerimize doğru yönelelim. Adım adım sonsuzluğa gidiyormuş gibi. ‘Hayallerimizi gerçekleştirdik,  gerçekleştiriyoruz, gerçekleştireceğiz.’ Çünkü, bizler hayal ettikçe yaşamdan zevk alanlarız, hayallerimizi gerçekleştirdikçe.

 Ki ‘Her Şey Çok Güzel Olacak’

Kapak Görseli: Noah Silliman | Unsplash

REGISTAD(registad.com) 2018 Şubat ayından bu yana gönüllü yazarları ile çalışmalarına devam eden Özgün İçerik Platformu.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

REGISTAD
REGISTAD(registad.com) 2018 Şubat ayından bu yana gönüllü yazarları ile çalışmalarına devam eden Özgün İçerik Platformu.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Sonraki
Dünyayı Sevginin Kurtaracağını Gösteren Çocukların Günü: Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
Dünyayı Sevginin Kurtaracağını Gösteren Çocukların Günü: Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Dünyayı Sevginin Kurtaracağını Gösteren Çocukların Günü: Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.