İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Bu içerikte yer alan görseller temsilidir, adı geçen lokasyonlara ait değildir.

İstanbul; göreni kendisine hayran bırakan, uğruna savaşlar başlatan, aşığa şiirler yazdıran, nice imparatorluklara başkentlik yapmış tarihin en önemli şehirlerinden biridir. Hani demiş ya Napolyon ‘’Dünya tek bir devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu.’’ diye. İşte tam da bu sözün hakkını veren bir şehirdir, İstanbul.  Coğrafi olarak doğu ve batıyı birleştirdiği gibi tarihiyle, eserleriyle ruhuyla da bütün Dünya’yı bir araya getirebilen güzeller güzeli bir şehir. Haliyle bu şehirde gezip görecek, ruhunu hissedecek o kadar çok yer var ki birçok İstanbullu bile bunun farkında değil.

İstanbul önemli meydanları, boğazıyla olduğu kadar nefes alıp veren sokaklarıyla da kıymetli bir şehirdir. Öyle sokakları vardır ki İstanbul’un o sokaklar, o sokakların içindeki mağazalar, apartmanlar ve insanlar sizinle konuşmak için can atarlar. Adeta sizin gelişinizi sokağın başında beklerler.

İşte sizi rüzgârıyla çağıran eşsiz İstanbul sokakları…

1. Akarsu Yokuşu Sokak | Cihangir

Cihangir denilince akla gelen ilk şeylerden şüphesiz ‘’Cihangir Merdivenleri’’ ve ‘’Firuzan Kahvesi’’ oluyor. Cihangir’in bu iki önemli simgesinden daha fazlasına sahip olduğunu söylesek hata etmiş sayılmayız. Beyoğlu’nun özlenen o sıcak mahalle ortamı kısmen de olsa Cihangir’de hala capcanlı olarak yaşamaya devam ediyor. İşte bu canlılığı devam ettiren Akarsu Yokuşu Sokak, hem belli kesimlerce sağlanan popülaritesini kaybetmemiş hem de o sıcak mahalle ortamını korumayı da sürdürmüş.

Akarsu Yokuşu Sokak, sadece mahalle sakinlerince değil gerçek İstanbul’unda tadına varmak isteyen İstanbullularında uğrak noktası olduğu pek çok güzel mekânlara da sahiptir.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Özellikle geç saatlerde arkadaşlarıyla huzurlu mekânlarda vakit geçirmekten hoşlanan insanlar için Journey size istediğiniz sakinliği fazlasıyla sağlayabilir. Daha çok kokteyl mekânlardan hoşlananlar içinse kalabalığa karışıp yeni insanlarla tanışma fırsatı sunan Cihangir Geyik Coffee Roastery&Cocktail Bar’ı önerebiliriz.

Ayrıca bu sokağı kesen sokakların birinde Miss Pizza’nın ilk şubesine de rastlamanız mümkün. Akarsu Yokuşu Sokak ile meşhur olan Smyrna ve Rose Marine gibi klasik ve hala cazibelerini korumaktadırlar. Son olarak pek çok İstanbullunun bilmediği müzelerden biri olan Orhan Kemal Müzesi de bu sokakta olduğunu söylememiz gerek.

2. Akkavak Sokak | Nişantaşı

Nişantaşı’nın apartmanlarını, kahve mekânlarını, şirin kafelerini, her bütçeye uygun şahane mağazalarını ve daha pek çok farklı mekânını anlatmaya gerek yok, biliyorsunuzdur zaten. Nişantaşı, İstanbul’un popülerliğini hiç kaybetmemiş tek semtidir belki de. Kaldı ki Nişantaşı’nı Nişantaşı yapan sadece ne geniş caddeleri ne Topağacı ne Teşvikiye’sidir. Nişantaşı aralarda sapılan bütün sokaklarıyla insanı kendine çeken bir atmosfere sahip bir semttir.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Akkavak Sokak ise Valikonağı Caddesi ile Teşvikiye Camii’ne uzanan bir sokak olarak Nişantaşı büyüsünün sadece ana caddelerde mevcut olmadığını kanıtlar niteliklerdedir. Nişantaşı City’s ile Teşvikiye Camii’nin arka kapılarına açılan bu şahane sokak sadece eski ve bir o kadar şaşalı apartmanlarından çok şirin mekânlarıyla da dikkat çekmektedir. Bu sokaktan Grandma Cafe’nin tatlıları kadar tatlı mekânı, Sunday Nişantaşı’nın nefis kokan kahvelerini tatmadan geçmek büyük haksızlık olacaktır. Üstelik Shopi Go’nun ürünlerine bir göz atmak ve Mıstık Parkı’nda soluklanmakta da ayrı bir keyfi verecektir.

3. Tatar Beyi Sokak | Galata

İstanbul denildiğinde akla gelen ilke şey Galata Kulesi ve çevresi geliyor akla şüphesiz. İstanbul’un bu benzersiz simgesi Galata Kulesi’nin çevresi de en az kule kadar meşhur.  Osmanlı’nın Tanzimat döneminden bu güne kadar ulaşan Avrupai mimarisiyle, minik mekânlarıyla göz kamaştırıcı mekânlar arasındadır. Tabi Galata’nın sokakları arasından da akla gelen ilk sokaklardan biri Serdar-ı Ekrem Sokak olacaktır.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Serdar-ı Ekrem Sokak gibi içerisinde Doğan Apartmanı gibi görkemli ve tarihi olarak kıymetli bir apartmana, moda evlerine ve tasarımlarıyla büyüleyen mağazalarıyla ve kafeleriyle ünlü bir sokakla başka bir sokağı yarıştırmak zor olacaktır tabi ki. Fakat onun hemen bir alt paralelinde bulunan Tatar Beyi Sokak da en az onun kadar huzur ve sevilen bir sokak olarak karşımıza çıkıyor. Bu sokak sağlıklı ev yemekleri yapan hem de vegan ve vejetaryen seçenekleri de sunan Galata Kitchen’ı da içerisinde bulunduruyor. Yemeğinizin ardından da Old Java’da keyif kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

4. Karakolhane Caddesi | Yel Değirmeni

Gençseniz ve İstanbul’un tadına varmak istiyorsanız ilk gitmeniz gereken yerlerden biri şüphesiz ki Kadıköy olacaktır. Malumunuzdur ki Kadiköy’de pek çok bilindik mekân vardır ve neredeyse hepsi haftanın her günü ve saati tıklım tıklım doludur. 

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Hele Moda’nın sokaklarındaki ufak kafelere merak sardıysanız doğru saati kovalamak zorunda kalacaksınız. Fakat Yel Değirmeni Kadiköy’ün Moda’ya göre biraz daha sakin bir yerdir. Karakolhane Caddesi ile birlikte sıcak, mütevazı ve nispeten daha sakinn mekanlarda arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

5. Şair Nedim Caddesi | Akaretler

Son dönemlerin en meşhur caddelerinden birine geldi sıra. Neredeyse bütün İstanbulluların sosyal medya hesaplarında karşılaşacağınız bu cadde İstanbul’un en şık ve en nezih mekânlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ne yazık ki mekanların sürekli olarak değişim geçirmelerinden dolayı mekan müdavimliğine pek müsaade etmeyen bir cadde olarak biraz popülaritesini düşürüyor.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Şair Nedim Caddesi’nin üzerinde yan yana dizilen sanat galerilerinde biraz vakit geçirdikten sonra Akaret’in en yeni ve en meşhur burgercilerinden House of B’de burgerinizi yiyebilir, Pizza East’in pizzalarından tatabilir ve Molecule’de bir kahve içebilirsiniz.

6. Boğazkesen Caddesi | Tophane

Tophane özellikle galerileriyle ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile sanatın İstanbul’da en canlı olduğu semtlerinden biridir.  Tophane’de özellikle Karaköy Sahili ve Karaköy sahilini İstiklal Caddesi’ne bağlayan bir cadde olan Boğazkesen Caddesi büyük önem taşımaktadır. Boğazkesen Caddesi’ne girdiğinizde Mimar Sinan Üniversitesi Tophane-Amire Kültür Merkezi’ndeki güncel bulunan sergiyi gezmekle başlayabilirsiniz.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Ardından İstanbul’un en güzel burgercilerinden Black Angus Burger&Steak House’un burgerlerini afiyetle yedikten sonra Riverrun’da kahvenizi yudumlayabilir ve yokuşu tırmanırken %100 ve Hamm gibi tasarım mağazalara göz atabilir ve en önemlisi Meşhur Tarihi Boğazkesen Simit Fırını’nından bir simit alabilirsiniz.

7. İskele sokak | Caddebostan

Caddebostan denilince de akla gelen ilk şey lüks mağazaları ve elit mekanlarıyla Bağdat Caddesi geliyor. Fakat İskele Sokak, İstanbul’un en güzel sokaklarından biri olarak iki ucu da ayrı güzelliklere açılıyor: Bir yandan mağazaları ve kafeleriyle İstanbul’un en sevilnen ve en şık caddesi olan Bağdat Caddesi, bir yandan da uçsuz bucaksız Caddebostan sahil yolunun en güzel kısmına açılmaktadır.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Mekanları arasında Caffe Nero, Starbucks ve Caribou gibi zincir kahveciler olduğu gibi kendine has atmosferleriyle dikkat çeken mekanlar da bulunmaktadır. Bu güzel sokağın manzarası her yandan görülen Vagabond Coffee’de kahvenizi yudumlayabilir ve eğer isterseniz Il Padrino’nun İtalyanları kıskandıracak pizzalarından ve makarnalarından tadabilirsiniz.

8. Bademaltı Sokak | Moda

Moda rahat ve konseptli kahvecilerin en önemli adreslerinden biri. Özellikle hafta sonlarını arkadaşlarıyla Kadıköy’de geçirmek isteyen gençlerin ilk aklına gelen yer Moda oluyor. Tabi Moda’da hayat ana caddelerde değil daracık ara sokaklarda geçiyor ve bu sokakların en meşhuru da Bademaltı Sokak olduğunu görüyoruz.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Sokağa girer girmez keskin kahve kokusunu buram buram alıyorsunuz. Sokağın en meşhur sakinleri olarak Breaking Bad konseptli kahveci Walter’s Coffee Roastery’nin okyanusu aşan ünü bir yana; Story Coffee, Old Java Coffee Roasters, Venture Coffee Roasters ve Ben Coffee Roasters da bu sokakta. Sokaktaki vintage mağazalarında aradığınızı dahi bilmediğiniz şeyleri bulabilirsiniz.

9. Vodina Caddesi | Balat

Balat özellikle son dönemdeki dizi sektörüyle de yükselişe geçen semtlerimizden biridir. Gitmeseniz dahi arkadaşlarınızın sosyal medya paylaşımlarından ezbere bildiğiniz Balat’ta öne çıkan Vodina Caddesi oluyor.

İstanbullu Bile Farkında Değil: Rüzgârıyla Çağıran Eşsiz İstanbul Sokakları

Balat sokakları; tarihiyle, sinagogları ve kiliseleriyle ve renkli müstakil evleriyle, yeni ve eski mekânlarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Bu sokaklardan muhtemelen herkesin en sevdiği olacak olan Vodina Caddesi’nde, üzerinde meşhur Agora Meyhanesi, Tarihi Hızır Çavuş Fırını ve Cooklife gibi mekânlar bulacaksınız. 

Okuma Önerisi: Renkli Binalar, Ünlü Otantik Sokaklar: Balat & Fener’i Hala Görmediniz mi?

İstanbul gezmekle bitecek bir şehir değil elbet. Her gün yeni bir ara sokak keşfedebilir ve İstanbul’un büyülü atmosferini soluklanabilirsiniz.

Kapak Görseli: Samet Kurtkus | Unsplash

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yere Atılan Çiğnenmiş Sakızlar Geri Dönüşüyor: Gumdrop Nedir?
Yere Atılan Çiğnenmiş Sakızlar Geri Dönüşüyor: Gumdrop Nedir?

Yere Atılan Çiğnenmiş Sakızlar Geri Dönüşüyor: Gumdrop Nedir?

Sonraki
Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Her Şey Çok Güzel Olacak mı?

Her Şey Çok Güzel Olacak mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.