Burak Abacıoğlu: Değişim İçin Harekete Geç!

Burak Abacıoğlu - Değişim İçin Harekete Geç

17 farklı noktada gerçekleşen koşu projesi nasıl hayata geçti?

Türkiye’de ve bir çok ülkede koşarak ülkemizi gururlandırmaya çalıştım. Boston Maratonu’nda 42.195 kilometre koşarak Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları kotası almayı hedeflemiştim ama pandemi sebebiyle yarış iptal edildi. Pandemi süreci sağlıklı olmanın ve iyi yaşamanın bizim için vazgeçilmez olduğunu da göstermiş oldu. Farkındalık yaratarak ve insanlara dokunarak elde edilen başarıların daha anlamlı olduğunu düşündüm ve koşarken attığım her adımı yaşadığımız bu dünya için anlamlandırmak istedim. Böylece UNDP Türkiye, TikTok, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Spor İstanbul ve Nike gibi kurumların desteğiyle bu proje ortaya çıkmış oldu.

Koşu projesiyle gerçekleştirmek istediğiniz tam olarak neydi?

Dünya COVID-19 sürecinde kendisini yenileme fırsatı buldu ve hepimize dünyadaki iklim krizi başta olmak üzere 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (diğer bir deyişle Küresel Amaçlar) için artık harekete geçmemiz gerektiğini gösterdi. Projede toplamda 17 ünlü isim ve 17 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu yer aldı. Her amaç için 1 ünlü isim ve 1 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusu ile birlikte 17 dakika 17 saniye süren bir koşu gerçekleştirdik. Hedefimiz ulaşabildiğimiz kadar çok insana ulaşarak artık herkesin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için harekete geçmesini sağlamaktı.

Ünlüler projeyi nasıl karşıladılar?

Son derece pozitif ve güzel tepkiler aldık. Projede yer alan sunucu Burcu Esmersoy, ünlü oyuncular Müjde Uzman, Kadir Doğulu, Akasya Asıltürkmen, Özge Borak, sunucu Hakan Hatipoğlu, ünlü diyetisyen Dilara Koçak, dünya rekortmeni serbest dalışçı ve UNDP Türkiye Sudaki Yaşam Savunucusu Şahika Ercümen, ünlü basketbol oyuncusu ve Güler Legacy kurucusu Sinan Güler, Ünlü Rapçi TEPKİ, Türkiye rekortmeni olimpik atlet Birsen Bekgöz, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Başkanı Sait Tosyalı, İstanbul Gelişim Üniversitesi akademisyeni Nevruz Berna Tatlısu, Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü basketbolcusu Erkan Yılmaz, Türkiye A Milli Kadın Futbol Takımı kaptanı ve Beşiktaş’ın futbolcusu Didem Karagenç, Milli Voleybolcu ve UNDP Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Savunucusu Bahar Toksoy Guidetti ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) kurucusu ve profesyonel dağcı Nasuh Mahruki’nin de bu sonuçta katkıları yadsınamaz.

İnsanlar bu projeyi nasıl destekleyebilir?

Bu proje bir başlangıçtı. Yalnızca İstanbul’da değil, farklı şehir ve ülkelerde de benzer farkındalık projeleriyle 2030 yılına kadar 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları konusunda farkındalık yaratmak adına koşmaya ve değişim için harekete geçmeye devam edeceğim. Destek olmak isteyen herkesin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını okumalarını ve bu amaçlar doğrultusunda harekete geçmelerini isteyebilirim.

Projenin devamı olacak mı? Olacaksa planlar neler?

Olacak. Dediğim gibi, bu proje bir hazırlıktı ve devamını global kapsamda gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Geleceğim için sürdürülebilir hedefler koyuyorum ve bu hedeflere ulaşana kadar dünyanın her yerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için koşacağım. Bu dünyada yaşadığım sürece, bu dünya için daha fazlasını yapacağım. Bu yolculukta bana destek olan herkese teşekkür ediyorum.

Önerilen Blog Yazısı: Atletizm, Bisiklet, Triatlon & Yelken: Engel Tanımayan Bir Paralimpik Sporcu Burak Abacıoğlu ile Özel Röportaj

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Shifting hakkında en çok sorulanlar
Sonraki
Hızlı Şekilde Kalori yakma Yöntemleri

Hızlı Şekilde Kalori yakma Yöntemleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.