Filmi Yarıda Kesildi, 2 Yıl Sonra En Büyük Ödülü Almayı Başardı

Brad Pitt ve Leonardo Dicaprio

Prestijli Cannes Film Festivali İlklere Sahne Oldu

Sinema dünyasının en prestijli organizasyonlarından olan 72. Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen ödülleri önceki gün düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 14 Mayıs’ta başlayan festivalin Fransa Cannes’daki kapanış gününde ilkler yaşandı.

Cannes Film Festivali 2019

Festivalin büyük ödülü olan Altın Palmiye ödülünü Güney Koreli Bong Joon-Ho’nun yönettiği Parasite filmi kazandı. Böylece ilk kez Koreli bir yönetmen Altın Palmiye kazanmış oldu. Bong Joon-Ho daha önce Netflix yapımı Okja filmiyle 2017’de Cannes’a katılmış ancak filmin gösterimi tepkiler nedeniyle yarıda kesilmişti. Tepkilerin sebebi ise filmin Fransız sinemalarında izleyiciler ile buluşmaması ve sadece çevrimiçi film ve dizi izleme platformu Netflix’te yer almasıydı. Filmi yarıda kesilen Bong Joon-Ho’nun 2 yıl sonra geri döndüğü Cannes’da birbirinden zıt iki aileyi konu alan “Parasite” ile Altın Palmiye’yi kazanması sinema dünyasında büyük ses getirdi.

Cannes Film Festivali 2019

72 Yıl Sonra Bir İlk

Cannes’ın ikinci büyük ödülü olan Grand Prix (Büyük Ödül) de bir Afrikalı kadın yönetmene verilerek ikinci “ilk” yaşandı. Senegal kökenli Fransız  yönetmen Mati Diop, Dakarlı işçilerin trajik göç hikayesini anlatan  “Atlantics” filmiyle Büyük Ödülü alarak 72 yıldır düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödül alan ilk siyahi kadın oldu. Diop, ödülü almadan önce festivalde filmi gösterilen ilk Afrika kökenli kadın olarak tarihe geçmesinin kendisini “biraz üzdüğünü” belirterek şöyle demişti:

 

“Çok geç ve ilginçtir ki bu durum hala güncelliğini koruyor. Bunun bugün yanı 2019’da gerçekleşmiş olmasından dolayı, filmi gösterilen ilk siyahi kadın yönetmen olarak hissettiğim şey biraz hüzün. Bunu biliyordum çünkü buraya daha önce gelebilen hiçbir siyahi kadın olmadı. Biliyordum ama bu hala kat edecek çok yolumuz olduğunu gösteriyor.”

Cannes Film Festivali 2019

Tarantino’nun Filmi Eli Boş Döndü

Öte yandan başrollerini Hollywood’un önde gelen isimlerinden Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in yer aldığı ABD’li yönetmen Quentin Tarantino’nun son filmi “Bir Zamanlar Hollywood’da” (Once Upon a Time in Hollywood) festivalde eleştirmenler tarafından beğenildi. Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in uzun bir aradan sonra Cannes Film Festivali’ne katılmasıyla da magazin basınında büyük yer tutan film beğeni toplasa da festivalden eli boş ayrıldı.

Festivalin Diğer Ödülleri Şunlar:

  • Altın Kamera Ödülü: César Díaz (Nuestras Madres).
  • Kısa Film dalında Altın Palmiye Ödülü: Vasilis Kekatos (The Distance Between Us And The Sky).
  • Özel Mansiyon Ödülü: Elia Suleiman (It Must Be Heaven).
  • En İyi Senaryo Ödülü: Céline Sciamma (Portrait De La Jeune Fille En Feu).
  • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Emily Beecham (Little Joe).
  • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Antonio Banderas (Pain & Gloria)
  • En İyi Yönetmen Ödülü: Jean-Pierre & Luc Dardenne (The Young Ahmed)
  • Jüri Ödülü: Ladj Ly (Les Misérables), Kleber Mendonça Filho (Bacurau)

Önerilen İçerik: Gençliği Yoldan Çıkarmaya Yönelik Bir Çağrı: Gerçek Yaşam’dan

Haber Editörü: Pelin Aykın

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Apple’ın İlk Bilgisayarı 43 Yıl Sonra Rekor Fiyata Satıldı
Sonraki
Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak
Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.