Apple’ın İlk Bilgisayarı 43 Yıl Sonra Rekor Fiyata Satıldı apple 1

Apple’ın İlk Bilgisayarı 43 Yıl Sonra Rekor Fiyata Satıldı

Teknoloji devi Apple’ın 1976’da üretttiği, ‘ilk kişisel bilgisayar’ olarak nitelendirilen Apple 1, önceki gün İngilteren’nin başkenti Londra’da Christie’s Müzayede Evi’nde üretiminden 43 yıl sonra rekor fiyata satıldı.

Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından tasarlanan Apple 1’ın, 4 Kilobayt (KB) hafızası bulunuyor ve 1 Megahertz (MHz) işlemci hızına sahip. Steve Jobs, üretildiği dönemde bilgisayarı “Oyun için tasarlanan herhangi bir programdan kat ve kat daha güçlü bir sisteme sahip” diye tanıtmıştı.

Apple’ın İlk Bilgisayarı 43 Yıl Sonra Rekor Fiyata Satıldı apple 1

10 Kat Daha Fazlaya Alıcı Buldu

1976’da 3 bin 600 sterline satılan Apple 1, önceki günkü müzayedede 371 bin sterline  alıcı buldu. 10 kat fazla fiyata satılan Apple 1, 1976’da ABD’de satışa sunulduğunda ise fiyatı 666 dolardı (4 bin lira). Sadece 200 adet üretilen bilgisayardan 100’ünün günümüze ulaştığını belirten yetkililer, satılan Apple 1 model bilgisayarın hala çalıştığını söyledi.

Bilgisayarın, yazıcı ve monitörüyle birlikte satıldığı vurgulandı. Nadir bulunan Apple 1 model bilgisayar dudak uçuklatan fiyata satılsa da dünyanın en pahalı Apple 1’ı olamadı. 3 yıl önce ABD’de müzayede sunulan bilgisayar, 815 bin dolara alıcı bularak dünyanın en pahalı Apple 1 bilgisayarı olmuştu.

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

Önerilen İçerik:Teknoloji Devi Sony’den Otobüs Boyutunda Televizyon


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar: 

kooplogger

Yazar: İdil Ceren Yılmaz

Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.