Usta Yönetmen Godard’tan Politik Film: Direnişçi Bir Kadının Hikayesini Anlatacak

Fransız Yeni dalga akımının etkili yönetmenlerinden olan Jean-Luc Godard, yeni bir film çekeceğini duyurdu. Son olarak Cannes Film Festivali’nde Özel Altın Palmiye ödülü kazanan İmgeler ve Sözcükler – Le livre d’image‘a imza atan usta 88 yaşındaki yönetmen, yeni filmi için hazırlıklara başladığını açıkladı. Usta yönetmen, yeni filminde sarı yelekliler hareketinin içinde yer alan ve sevgilisinden yeni ayrılan direnişçi bir kadının hikâyesini anlatacak.

Fransa’daki ekonomik eşitsizliği protesto eden sarı yelekliler hareketi, 17 Kasım 2018’de Fransa’da başlamış daha sonra İtalya, Belçika ve Hollanda’ya sıçramıştı. Protestoların hala devam etmesi ve Godard’ın yeni filminde ülkesinde yaşanan güncel olaylara ışık tutması sinemaseverleri meraklandıran unsurlardan. Yeni filminin Jean Racine’in trajedisi Bérénice’inden izler taşıyacağını söyleyen Godard, karakterin Titus Roma’ya döndükten sonraki Bérénice’i akıllara getirdiğini ifade etti.

Belgeseli Kurguyla Harmanlayacak

Son filminin neredeyse tamamını arşiv görüntüleriyle hazırlayan usta yönetmen, bu kez çekimlerin de yapılacağını ama bu çekimlerde oyunculara yer verip vermeyeceğini henüz bilmediğini belirtti. Haber bültenlerinde gördüğümüz insanları alıp belgesel ile kurgunun karıştığı durumlar içinde resmetmek istediğini söyleyen Godard, şimdiden çekmek istediği insanların listesini yapmış gibi görünüyor. Yönetmen, Fransız yazar ve gazeteci Natacha Polony’yi filmde oynatmak istediğini ama Polony’nin bu projede rol almayı kabul edip etmeyeceğini bilmediğini belirtti. Belgesel ile kurgunun karıştığı bir akış kullanmak isteyen Godard’ın yeni filminin ismi ve vizyon tarihi ise henüz belli değil.

Önerilen İçerik: Filmin Sonunu Söyleyince Dayak Yedi: Avengers Çılgınlığı Hayranları “Perişan” Etti

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yaşamın Ölçütü Ne? Mutlu Olmak Mı, Özgür Olmak Mı, Zengin Olmak Mı?
Yaşamın Ölçütü Ne? Mutlu Olmak Mı, Özgür Olmak Mı, Zengin Olmak Mı?

Yaşamın Ölçütü Ne? Mutlu Olmak Mı, Özgür Olmak Mı, Zengin Olmak Mı?

Sonraki
1 Mayıs İşçiye ve Emekçiye Nasıl Armağan Edildi: 1 Mayıs Nedir, Nasıl Doğdu?

1 Mayıs İşçiye ve Emekçiye Nasıl Armağan Edildi: 1 Mayıs Nedir, Nasıl Doğdu?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.