Aşk ve Gurur

İzlediğim en etkileyici filmlerden biriydi diyebilirim.

Aşkın saf halini insanı nasıl dizginleştirip önyargısını kırdığını birbir görmek çok heyecan vericiydi.Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçeğin Aşk olduğunu görüyoruz.

18. Yüzyıl İngilteresinde kadınların nasıl ucuz bir varlık gibi sadece evlenmek için dünyada var olduklarını görüyoruz.

Jane Austen’ın büyüleyici bir dille kaleme aldığı, yazarın karakter tahlillerindeki ustalığı ve insan psikolojisini yansıtmadaki yeteneği takdire şayan gerçektenn.Orta halli bir ailenin zeki ve neşeli kızı ile kibirli ve mağrur olmasının yanı sıra son derece dürüst ve varlıklı genç bir adamın neredeyse nefretle başlayan ilişkilerinin büyük bir aşka dönüşünü anlatan bu film biri gururlu diğeri önyargılı iki insanın zaman ilerledikçe yanıldıklarına ve birbirlerine yaptıkları onca haksızlığın yalnızca aşkla telafi olabileceğini görüyoruz.

Jane Austen’in, beş kız kardeş, Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet’i anlatan romanından uyarlanmıştır. Hikaye George dönemi İngilteresi’nde geçer. Ailenin yaşamı, genç ve zengin bir adam olan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin komşu gelişleri ile tepetaklak olur. Kızların anneleri olan Bayan Bennet, onların evlenmelerini istemektedir. Bay Bingley’in iyi bir aday olduğunu düşünürler. Bu aday ise Jane’den etkilenecektir. Bu durumu fark eden anneleri, kızını yağmurlu bir günde Bingley’in malikanesine gönderir. Geri dönemeyen Jane, üstüne bir de hastalanır. Bu kez ona yardıma giden Elizabeth de Bay Darcy’nin takibine takılır. Elizabeth bu durumdan hoşlansa da esas Bay Wickham’dan ziyadesi ile etkilenecektir. Lydia işin içine hesapsızca dahil olduğunda cesaret kavramı gözler önüne serilir. Gururun, aşkın önüne geçtiği bir çizgide kız kardeşlerin yaşamları umulmadık bir biçimde karmaşıklaştığını gözler önüne sermektedir.

Bennet ailesinin 5 kızının olması ve aile kızlarını bir malmışçasına sadece soylu biri bulup evlendirmek için cabalamalari o dönemin kadına olan tutumunu gözler önüne seriyor.Filmin başrolündeki Elizabeth bu duruma aslında bir bakima baş kaldıran bir tip olarak karşımıza çıkmaktadır.Darcy’i ilk gördüğündeki aşkın aslında ikisinde çok farkı yerlere götürmektedir.Bir bakıma yazar burada aşkın olduğu yerde kibir ve gurur biryere kadar izin verir.Aşk insanın benliğini ortaya çıkarmasını sağlar ve böylece bütün ön yargıların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Bu film Aşk’ın var olduğunu birkez daha gözler önüne sererek izleyiciyi etkiliyor.

Aşk ve Gurur, günümüzde de aynı etkisini koruyarak unutulmaz bir film olarak ses getirmeye devam ediyor…

Yaşampare
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
HEDEF HAYATTA KALMAK
Sonraki
DELİBAL :))

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.