İstanbul Boğazının Hikayesi

İstanbul’u İstanbul yapan bu boğazın hikayesini biliyor muydunuz? Bilmeyenler toplanın harika bir hikayeyle karşınızdayım! 🙂  

Genelde İstanbul Boğazı’ndan bahsedilirken Bosphorus kelimesinin sıkça kullanıldığına şahit oluyoruz. Orijinali “Bosphoyearsrus” olan bu Yunanca kökenli kelime, “İnek Geçidi” anlamına geliyor. Peki Yunanların ürettiği “İnek Geçidi” ile İstanbul’un nasıl bir alakası olabilir, hikayesi nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Tam bu noktada Antik Yunan Mitoloji’sine ve ünü tüm dünyayı sarmış olan baş Tanrı Zeus’un maceralarına göz atmamız gerekiyor. Efsaneye göre çapkın Tanrı Zeus, Argos Kralı’nın kızı İo’ya aşık olur. Masmavi gözleri olan İo, büyüleyici güzelliği ile nam salmış bir prensestir. Bu sırada Hera ile evli olan Zeus duygularına engel olamaz ve İo ile tutkulu bir aşk yaşamaya başlar. Hera oldukça kıskanç bir Tanrıça’dır ve Zeus’un çapkınlığı ile meşhur olduğunu da çok iyi bilmektedir. Kocasının İo ile eğlenceli vakit geçirip alem yaptığı bir gün, durumdan şüphelenerek ani bir baskın gerçekleştirir. Zeus hemen etrafı bulutlarla kaplayıp Hera’nın İo’yu görmesini engellemeye çalışır fakat Hera bütün o bulutları üfleye üfleye dağıtacaktır.

Öfkeden deliye dönen Tanrıça adeta ortalığı yakıp yıkmaya geliyordur. Zeus, yapacak bir şeyi kalmadığını fark edince sevgilisini korumak adına onu bir ineğe dönüştürür. Hera geldiğinde karşısında bir inek bulacak ve konu tamamen kapanacaktır. Ancak işler Zeus’un planladığı gibi gitmez. Hera bir inekle karşılaşmasına rağmen ikna olmaz. Çünkü ortada ters giden bir şeyler olduğunun farkındadır ve kolayca kandırılabilecek bir Tanrıça değildir o. Bu nedenle işini sağlama almak için, ineğin kendisine verilmesini isteyerek İo’nun üzerine azılı bir at sineğini musallat eder.

İo bu küçük yaratığın ısırıklarıyla adeta acıdan deliye döner. Izdırabı öylesine artar ki, kıtadan kıtaya büyük bir hızla koşmaya başlar. Ege’den Karadeniz’e doğru koştuğu sırada tam karşıya geçecekken vadi su ile dolar ve bunun sonucunda İstanbul Boğazı oluşur. O günden sonra da İstanbul Boğazı’nın adı “Bosphorus” yani “İnek Geçidi” olarak anılır.

sedanur-ozen
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
UYGURLARIN GELENEK VE GÖRENEKLERİ
Sonraki
İlk Adam, Albert Camus

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.