in , ,

Bir Utanç Olarak Kadın ve Toplum

lise birinci sınıftayım sabah erkenden dışarı çıkıp camiye doğru yürüyordum kafamda yine lisenin sıkıcı dersleri ve sıkıcı öğretmenlerimiz vardı. 

tam artık bizim eski parkın (park demeye bin şahit ister) yanından dönüyordum ki solda caminin yanında oturan bir abla gördüm sanırım ağlıyordu usulca yanına yaklaştım ve 

-ne oldu abla bir şeyin mi var ? dedim.

-yok bir şey sadece bazı sorunlarım var ona üzülüyordum ,ırgatlık yapıyorum sabah erkenden kalkıp tarlada  çalışmam lazım. dedi 

 acaba yalnız yada evde mi kalmış? dedim içimden 

-evli misin abla dedim.

– evet 

-evin erkeği dururken sen neden tarlada çalışıyorsun? diye sordum.

-evin erkeği şerefsiz dedi (küfrü belirttiğim için özür dilerim ama emin olun sizde olsanız aynını yapardınız )

 _hadi ya neden ağlıyordun peki ?

-beni aldatıyor bu yetmezmiş gibi dövüyor evde kalıyor beni tarlaya gönderiyor.

-terk et abla  ailene git mesela 

-ama çocuğum  var ailem ise beni kabul etmiyor dayanamıyorum artık.

-Allah yardımcın olsun hakikatten zordaymışsın abla ya .

-dün onunla tartıştık beni evden kovdu şuan ne yapacağımı bilemiyorum benim için ona mesaj atar mısın ?

-ne yazayım abla telefonunu alabilir miyim (telefonum yoktu gerçi hala yok ama neyse)?

bana  bir tuşlu telefon uzattı ve aynen şunu dedi aşkım beni affet seni çok seviyorum şuan tarladayım çalışıyorum vs. vs. üstelik o kadar hızlı söylüyordu ki bırakın onu yazmak anlamak mümkün bile değildi bende sadece aşkım üzgünüm yazdım.

sonra servis geldi ve bana teşekkür edip uzaklaştı şoktaydım en önemlisi de tüm dünya görüşüm doğruluk ve yanlışlık algım çökmüştü nasıl bir toplumuz ki kadın hem haklı olacak hem de haksızmış gibi davranacak  onu bir s*x makinesi gibi kullanıp sistematik olarak mahkum edeceğiz hem eğitimsiz hem ailesi tarafından dışlanacak hem de haklı olduğu halde şerefsizin birine katlanacak anlayamıyorum nasıl bunu insanlarımıza yaparız erkekliğimden utanmış bir halde eve döndüm ve kahvaltımı ettikten sonra doğruca tımarhaneye gittim(okul) ilk dersimiz şaşırtıcı ki din kültürü ikinci ders demokrasi ve insan haklarıydı ilginçtir kin din kültüründe bize haktan demokrasi dersinde demokrasiden bahsedilirdi ama sanki bambaşka bir ülkede başka bir toplumda ve çok uzak bir diyarda kimse bu ülkeden örnek vermeye cesaret edemiyordu  sanki biz o eğitimi süs olarak alıyorduk öyle ya nede olsa çoğunluğun durumu iyiydi eğitimden kime ne ? ama bu sizi yanıltmasın ortada bir pasta vardı o pastadan herkes yedi ve üretmediler sanki hep olacakmış  gibi haliyle pasta küçüldü ve bunu paylaşan kişiler azaldı rekabet arttı artık bir tanıdığının olması yetmiyordu tanıdığın üst makamda olmalıydı şimdi pasta yok artık yalnızca en tepedekine yetiyor bunu neden söylediğimi merak edeceksiniz ama bu hayatımızın neredeyse her noktasında vardır ömür para arkadaşlar her şey böyle ölür ve unutmayın bir kadının ölmesi tüm kadınların ölmesiyle eşdeğerdir kadınların ölmesi toplumun yarısının ölmesidir yıkım budur kim bedeninin yarısı olmadan yaşayabilir toplum aynen böyledir.

mutlak zafer her zaman mantığın ve doğrunundur. bu kadınların durumu sizi korkutmalı arkadaşlar suçsuz korunmasız ve her yönden güçsüz bırakılmış bir kadına bile bunu yapanlar kendilerine karşı koyacaklara neler yapar hiç düşündünüz mü lütfen düşünün!!           

        Şanlıurfa/Viranşehir

                                                                                          Kerem Yaşlı

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.