G Kuvveti Nedir? İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

g kuvveti pilota etkisi

Elimizde iki sorumuz var. G Kuvveti Nedir? İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir? Şimdi bu sorulara cevap olabilecek şekilde örneklerle irdeleyelim.

G Kuvveti Nedir?

g kuvveti pilota etkisi

G Kuvveti temelde yer çekimi kuvveti diyebileceğimiz bir husustur. Evrende bulunan her şey farklı şiddetlerde bu kuvvete maruz kalır. Kendi halinde bir insan bile günlük hayatında sabit olarak 1G şiddetine maruz kalmaktadır. 1G şiddetinde bir kuvvet hayati olarak bir tehlike arz etmese de yükseldikçe, hatta bazı durumlarda azaldığında dahi tehlikeli olabilir.

Genel kanı bu kuvvete sadece jet pilotlarının maruz kaldığı yönünde olsa bile durum pek de öyle değildir. Eğlenme amacıyla gittiğimiz lunaparktaki hızlı trenler, gondollar hatta çarpışan otolarda hissettiğimiz o yüreğimizin ağzımıza gelmesi durumu da tam olarak G Kuvveti’nin bedenimizde ki tezahürüdür. G kuvveti beraberinde baş dönmesi ve ağırlaşma gibi etkiler göstermektedir. Bundan sebeple lunaparklar da yer alan oyuncaklar 4G şiddetini geçemezler.

Pilotlar sürekli olarak bu kuvvete maruz kalacaklarından ötürü uçuşa başlamadan önce eğitimlere tabi tutulurlar. Bu eğitimler esnasında pilotlar, kontrollü ortamlarda santrifüj denilen makinelerde yüksek oranda G Kuvvetine maruz kalırlar. Ancak bu testleri geçen pilotlar G Suit denilen kıyafeti giyme hakkı kazanırlar. Zaten o kıyafeti giyemezseniz o uçağa da binemezsiniz.

Bir insanın uzun süreli olarak dayanabileceği maksimum G Kuvveti 5G’dir. Ancak savaş uçağı pilotları yukarıda bahsettiğimiz G-Suit adlı özel kıyafeti giyerek 9G kuvvetine kadar direnç sağlayabilirler. 100km hızla ilerlediğiniz aracınızla bir duvara yahut bir ağaca çarptığınızda vücudunuza etki eden G Kuvveti tam tamına 100G civarıdır. Bu şiddet sizi öldürmeye yeter. Emniyet kemeri ve Airbag sistemleri sizi bir yere kadar korur. Çünkü unutmayın ki G kuvveti iç organlarınıza da etki etmektedir.

G Kuvveti İnsan Vücuduna Etkileri Nedir?

g kuvvetinin insana etkisi

G Kuvveti yükseldikçe anlık olarak beynimize giden oksijen miktarı düşerek yüzümüzde gerilmeler meydana gelir. Kaslarımızın gevşemesi ile birlikte vücudumuzu kontrol etmekte zorlanır ve G-LOC denilen bilinç kaybı yaşarız ve akabinde de bayılırız. Bu bayılmaların esas sebebi ise hızlanmadan dolayı beyninize giden kanın azalmasıdır. Maruz kalma süresi uzadıkça ölüm anı da o kadar yaklaşır.

Astronotlar binlerce kilometre hareket eden uzay araçları ile yukarı doğru hareket ederler ama giydikleri kıyafetler aracın bu kuvvete dirençli olarak tasarlanmış olması avantajdır. Yörüngeye hareket esnasında maksimum 3G kuvvete maruz kalırlar. Bu oran bir savaş uçağı pilotunun ortalama maruz kaldığı kuvvetin altındadır.

Uzay’da İnsanın Boyunun Uzaması Bir Efsane Mi?

uzayda g kuvveti, astronot g kuvveti

G Kuvveti esnasında vücut ağırlığını kilonuz X maruz kaldığınız kuvvet ile ölçülür. Örneğin 75 kilo biriyseniz ve 3G kuvvetine maruz kalırsanız vücudunuz 225 kilo gibi tepki vermektedir. Ve 0G kuvvetinde ağırlığınızı hissetmezsiniz. Astronotlar uzayda yer çekimsiz bir ortamda bulunduklarından vücut ağırlıklarını hissetmezler. Uzayda uzun süre geçiren astronotların kas kütleleri zayıflar ve omuriliğinize yerçekiminin uyguladığı kuvvet azalır ve diskler arası genişlemeler olur. Bu durumdan kaynaklı olarak boyları bir miktar daha uzar. Fakat bu durum kalıcı bir durum değildir ve Dünya’ya döndüklerinden kısa bir süre sonra doğal uzunluklarına geri dönerler.

En Yüksek G Kuvvetine Maruz Kalan İnsan

eli beeding en yüksek g kuvveti

Soğuk savaş döneminde Roket Kızağı adı verilen bir düzenekte bir uçakta yapılması çok tehlikeli olabilecek birtakım testler gerçekleştirilecekti. 1958 yılında ABD hava kuvvetleri mensubu Eli Beeding teste katılmaya gönüllü olur. Test sonucuna doğru Beeding 0.04 saniyeliğine tam olarak 82.6G’lik bir kuvvete maruz kalmıştır. Bu kuvvet bir insanı öldürebilecek bir kuvvettir ama çok kısa bir süre olduğu için ölüm gerçekleşmemiştir. Ama bu süre bile onun birçok damarının çatlamasına ve iç kanama yaşamasına neden olmuştur. Kontrollü bir test olması onu ölümden kurtarmıştı. Ama insanlar yaşadıkları kazalarda bundan daha yüksek kuvvetlere maruz kalıyorlar ve bu kazaların bir çoğu ölümle sonuçlanıyor.

Pilotlara yapılan G kuvveti testi: https://www.youtube.com/watch?v=DMKcO-T5Y4o

arthurbenjamin
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Z Kuşağı Siyasetten Ne Bekliyor?
Sonraki
Medeniyet!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.