Gece Fotoğrafçılığı İçin Çekim ve Tema Önerileri

gece fotoğraf çekimi gökyüzü ve yıldızlar

Yaz aylarının sona ermesiyle birlikte daha havalar daha hızlı kararmaya başlıyor, fakat henüz kapalı ortam aktivitelerine geçiş yapmak için biraz daha vaktimiz var.

Bundan önce fotoğrafçılık ile ilgilenmemiş olanların bile dikkatini çekecek bir konumuz var: Gece fotoğrafçılığı. Yaşadığınız yer kalabalık bir metropol ya da tenha bir yerleşim yeri de olsa hiç fark etmez! Gündüz gördüklerinizin doğru bir ışıklandırma yapıldığında veya sadece ay ve yıldızların ışıklarıyla ne kadar farklı göründüğüne siz de inanamayacaksınız.

Gece fotoğrafçılığı, fotoğrafçılıkta sıkça karşılaşılan büyük bir sorunu da çözer. Belki buna “sorun” gözüyle yaklaşmak çok da doğru olmayacak fakat, gündüz pek de dikkate değer olmayan sıradan manzaralar geceleri çok daha farklı, biraz gizemli ve oldukça ilginç görünebilir. Hepimiz gün ortasında çekilen fotoğrafları görmeye alışkınız. Gün içerisinde bir binanın ya da bir sokak manzarasının -eğer ortada gerçekten kayda değer bir görüntü yoksa- fotoğrafını çekerseniz, bu biraz sıkıcı olabilir.

Nereden başlamalı?

Yeni başlıyorsanız, geceleri gerçek fotoğraf çekimi biraz sihir gibi görünebilir. Bir süredir çekim yapanlar bile, karanlıkta nasıl düzgün bir pozlama elde edileceğini ve nasıl odaklanılacağını merak edebilir. Karanlıkta fotoğraf çekmenin kesinlikle zorlukları olsa da bazı açılardan gündüz fotoğraf çekmekten daha kolaydır.

Tabii bir de fotoğraflarınızın eşsiz olmasını sağlayacak birkaç ekipmana da ihtiyacınız olacak. Kusursuz gece fotoğrafları için kameranızın sabit durması gerektiğinden bir tripod, karanlıkta yardımcı olacak bir el feneri ve tüm ışık kaynaklarınız için taşınabilir bir şarj cihazı da yanınızda olmalı. Ayrıca Galaxy S21 Ultra 5G’nin sağlayacağı kolaylıklarla göz kamaştırıcı kareler elde edebileceğinizi unutmayın! Otomatik yerine manuel ayarları kullanarak birçok farklı fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Gündüz ve gece fotoğrafçılığı arasındaki en büyük fark, kullanmanız gereken pozlama değerleridir. Karanlık her şeyi değiştirir. Endişelenmeyin, kameranıza alıştıktan sonra, çoğu durumda doğru pozlamayı elde etmek aslında o kadar da zor değil.

Gün boyunca, genellikle saniyenin küçük bir bölümü olan deklanşör hızlarını kullanırsınız. Ancak geceleri, kamera bir saniyeden uzun hatta bazen önemli ölçüde daha uzun olan enstantane hızlarını kullanır. Bunu şu şekilde düşünün: karanlık olduğundan, kameranın uygun bir pozlama için ışık toplamak üzere daha uzun bir süreye ihtiyacı var.

Deklanşör artık daha uzun bir süre açık kalacak. Bu nedenle kameranın sabit tutulması gerekiyor. Aksi taktirde pozlama işlemi sırasında resim hareket edecek ve görüntünüzün bulanık olmasına neden olacak. Bu yüzden geceleri fotoğraf çekerken kamerayı sabit tutabilmek önemli. Kamera sabit olduğu ve hiç hareket etmediği sürece deklanşörü istediğiniz kadar açık bırakabilirsiniz.

Gece Fotoğrafçılığı için konu seçmek

Yukarıdaki basit bilgilerle gayet güzel gece fotoğrafları çıkarmaya hazırsınız. Fakat bir de iyi bir kompozisyon seçimi gerekecek. Bu çoğunlukla gün içerisinde seçtiklerinizden farklı olmayacak ama yine de gece ve karanlık her şeyi yeteri kadar farklılaştıracak! Peki neleri çekebilirsiniz?

Yıldızlı geceler

Eğer yerleşim yerlerine uzak, özellikle elektriğin yoğun olmadığı kırsal kesimlerde iseniz harika bir fotoğraf çekmek için berrak bir geceden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Özellikle de ayın olmadığı, berrak geceler en iyisi. Samanyolu’nu kadrajınıza sığdırabilirseniz (genellikle Mart’tan Ekim’e kadar, en çok da Mayıs-Eylül arası) harika görüntüler yakalayabilirsiniz.

yıldızlı gece fotoğraf çekimi

Müzeler ve kamusal binalar

İyi aydınlatılmış binalar, bir gece fotoğrafçılığı için oldukça “şık” bir seçimdir. Üstelik bu fotoğrafları çekerken yanlış yapabileceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. Kompozisyon açık olmasına rağmen, iyi uygulandığında sonuç yine de harika olacak. Bunu gece fotoğrafçılığınız için bir başlangıç noktası olarak da kullanabilirsiniz.

gece tarihi bina louvre müze fotoğraf çekimi

Köprüler

Neredeyse her şehirde bir köprü bulunur. İki yakayı birbirine bağlayan koskoca bir köprü olmasa da muhtemelen iyi aydınlatılmış bir tane bulabilirsiniz. Ayrıca gece fotoğrafçılığı için kullandığınız uzun pozlama süresi, köprünün altındaki suyun bulanıklaşmasına ve trafiğin ışıklar gibi görünmesine neden olur.

gece köprü fotoğraf çekimi

Otoyollar

Gece fotoğraflarının en eğlencelilerinin başında hareket eden araçlar geliyor. Çünkü doğru pozlama ile farlar upuzun ışık çizgileri halinde görünecektir. Bu çizgiler deklanşör açıkken çerçeveden bir araba veya başka bir araç geçtiğinde oluşur. Kamera ışıkları alır, ancak siz deklanşörü açıkken araba çerçevenin içinden geçtiği için, resminizde ışık çizgileri olarak görünür. Biraz sabır ve şansla birlikte ortaya çok keyifli kareler çıkacaktır.

gece otoyol fotoğraf çekimi

Size bu şahane kareleri çekmenizde yardımcı olacak bir telefon da önerelim, Galaxy S21 Ultra 5G. Gece modu sayesinde karanlıkta rüya gibi kareler yakalayabilirsiniz. Parlak gece çekimi ile karanlık ortamda bile ışığı yakalayarak canlı kareler çekmenizi sağlayan bu telefon ile aynı zamanda pozlama süresini de dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Komünizmin Kara Kitabı!
Sonraki
Hayatları Film Gibi: Sinema Tarihinin En Başarılı 7 Kadın Yönetmeni
Hayatları Film Gibi Sinema Tarihinin En Başarılı 7 Kadın Yönetmeni

Hayatları Film Gibi: Sinema Tarihinin En Başarılı 7 Kadın Yönetmeni

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.