Komünizmin Kara Kitabı!

Komünist devletlerce gerçekleştirilen soykırım, yargısız infaz, sürgün ve yapay kıtlık konularını irdeleyen, siyasi ve sivil baskılar hakkında yazılmış bir kitaptır. Kitap ilk olarak Le Livre noir du communisme : Crimes, terreur, répression adıyla 1997’de Fransa’da yayımlanmıştır. Türkçe çevirisi ise Komünizmin Kara Kitabı adıyla Doğan Kitap tarafından 2000 yılında piyasaya sürülmüştür.[1].
Kitap birçok Avrupalı akademisyen tarafından yazılmış ve editörlüğünü Stéphane Courtois yapmıştır

Tahmini Kurban SayısıEditör Stéphane Courtois tarafından yazılan giriş kısmında “…Komünist rejimlerin toplu suçları tamamen devlet sistemine dönüştürdüğü…” ileri sürülmektedir.
Stéphane Courtois 94 milyon ölü sayısından bahsetmektedir ki bu sayı beklenen ölüm oranının daha düşük olması nedeniyle gerçekleşen nüfus düşüşünü içermemektedir.. Courtois tarafından verilen ölüm sayıları şu şekildedir:
Çin’de 65 milyon Sovyetler Birliği’nde 20 milyon Kamboçya’da 2 milyonKuzey Kore’de 2 milyon Afrika’da 1.7 milyon Afganistan’da 1.5 milyonDoğu Bloku’ndaki komünist devletlerde 1 milyon  Vietnamda 1 milyon Latin Amerika’da 150.000″Uluslararası komünist hareketlerin ve iktidarda olmayan komünist partilerin neden olduğu” 10,000 ölüm (s. 4).Courtois komünist rejimlerin, Nazizm dahil diğer herhangi bir politik hareket veya idealden daha fazla ölümden sorumlu olduğunu ileri sürmektedir. Kurbanlara ait istatistikler idamlar, nüfusun kasıtlı olarak açlık nedeniyle yok edilmesi ve tehcir, fiziki tutukluluk veya zorla çalıştırma nedeniyle gerçekleşen ölümleri içermektedir.
Sovyet BaskılarıSovyetler Birliği’nde Lenin ve Stalin rejimleri altında gerçekleşen baskı ve açlık şu şekilde tanımlanmaktadır: Repressions and famines occurring in the Soviet Union under the regimes of Lenin ve Stalin described in the book include:
1918’den 1922’ye kadarki dönemde onbinlerce rehin ve mahkûmun idamı ve yüz binlerce asi köylü ve işçinin katledilmesi (Ayrıca Bakınız: Kızıl Terör)5 milyon kişinin ölümüne yol açan 1921 Rus kıtlığı1920’de Don Kazakları’nın sürgünü ve katledilmesi1918 ve 1930 arasında toplama kamplarında onbinlerce kişinin katledilmesi  Neredeyse 690,000 insanın ölümüne yol açan Büyük Temizlik1930’dan 1932’ye kadar olan dönemde 2 milyon kişinin gulaglara sürgünü4 milyon Ukraynalının (Holodomor) ve 1932 ile 1933 kıtlıkları sırasında diğer 2 milyon kişinin ölümü1939 ile 1941 ve 1944 ile 1945 arasında Polonyalı, Ukraynalı, Moldovyalı ve diğer Baltık Cumhuriyetlerinden insanların sürgünü1941’de Volga Almanlarının sürgünü1944’te Kırım Tatarlarının sürgünü1944’te Çeçenlerin sürgünü1944’te İnguşların sürgünü.

Komünizm,yaygın olarak inanıldığı gibi bir ütopya yaratmayı amaçlamaz. Asıl hedefleri, ahlak ve dinin tahrip edilmesi ve dünya halkları arasında savaşın ve nefretin kışkırtılmasıdır.

Yücel Tanay
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
4 KADIN 4 HAYAT

4 KADIN 4 HAYAT

Sonraki
Gece Fotoğrafçılığı İçin Çekim ve Tema Önerileri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.