Dijital Güç

Dijital Güç

Şüphesiz içinde bulunduğumuz yüzyıl…

Dijitalleşmenin tavan yaptığı bir çağ.

İster siyasetçi olsun; ister spekülatör olsun; ister sapık davaları adına “eylem” düzenleyicisi olsun…

Artık teknolojilerin nimetlerinden faydalanmak ve mikro teknolojilerdeki değişimleri görmezden gelmek imkânsız gibi.

Medya ve medya denen devasa aygıtın bileşenleri olan konvansiyonal haber ağları ile internet portallarının ve ziyadesiyle sosyal medya denen hacmi dolayısıyla etkinliği hayli fazla olan mecraların, kamuoyu oluşturma veya kamuoyunu etkileme “potansiyeli” inkâr edilemez.

Tabii ki her gelişme/değişme ve yenilikte olduğu gibi, insanlığın hizmetine sunulan teknolojik aygıtlar, arzu edildiği gibi insanlığın ve medeniyetin lehine pozitif ilerlemeler adına kullanılmaz.

* * *

Kamuoyunu yönlendirme ve provoke etmek cihetiyle içinde bulunduğumuz çağ itibariyle dijital platformlar, çok mahirce kullanılmakta.

Bu bağlamda klasik gazeteciliğin pek farkındalığının olduğunu söyleyemeyiz. Kitle psikolojisi ve kitlelerin yönlendirilmesi meyanında, siber teknolojilerin ne kadar etkili olduklarını geçtiğimiz yıllar boyunca defalarca deneyimledik.

Şeffaflık adına, gerçeklerin öğrenebilinmesi adına, karartmaları delmek adına yola çıkan sosyal mecralar, çoğu kez sapkın düşünceli insanların elinde, kitleleri harekete geçirebilmek için, görüşlerine taraftar kazanabilmek için kullanılmada bir hayli yarayışlı bir alana dönüşebilmektedirler.

* * *

İnsanlığın önünde büyük bir test var:

Bu ileri toplum ürünleri olan mikro teknolojik gelişmeler, gün geçtikçe toplumların iyiliğine mi yoksa mahvına mı yönelik kullanılacağı, her zamanki gibi insanların bitmek bilmez hırs ve ihtirasları veya dünyayı dönüştürme düşünceleri doğrultusunda anlam bulacaktır.

Erhan Salman
Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum... Kitap okur, köşe/kitap yazarım... Elimden geldiğince ilgi alanım doğrultusunda yazmak, en büyük tutkum ve hedefim. SEVGİYLE OKUYUN...
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Saçları Doğal Işıltısına Kavuşturmanın 7 Yolu
Saçları Doğal Işıltısına Kavuşturmanın 7 Yolu

Saçları Doğal Işıltısına Kavuşturmanın 7 Yolu

Sonraki
Batıni Kapılar Huruf

İlginizi Çekebilir

Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Mart ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.