Disney Plus’ta İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Fotoğraf sahibi: Marques Kaspbrak (@popcornmatch on Unsplash)

14 Haziran’da Türkiye’de büyük yankılarla girişini yapan Disney Plus, orijinal dizi ve filmleriyle kullanıcılarına bir sürü seçenek sunuyor. Geniş bir film kütüphanesine sahip olan Disney Plus, her yaşa hitap eden içerikleriyle film severler için biçilmiş bir kaftan.

Marvel evrenini henüz izlemediniz ama kronolojik sırasını da tam kestiremiyorsunuz, açıkçası tek tek de izlemekle uğraşmak istemiyorsanız sorun değil. Disney Plus Marvel ve Star Wars gibi büyük yapımları kronolojik sırasıyla size sunuyor. Fakat dahası da var. İşte en iyi Disney Plus filmlerinden birkaçı.

Disney Plusta Ne İzlenmeli?

Disney ve Pixar ortak yapımındaki tüm içerikler, Natıonal Geographic serileri ve daha fazla eğlenceye sahip olmak için Disney Plus üyeliği yeter; en iyi disney filmlerini tek bir platform üzerinden izleyebilirsiniz.

En İyi Disney Animasyon Filmleri

Soul (2020)
Soul (2020)

Soul (2020)

Pixar ve Disney iş birliğine oturur da en iyi Disney animasyon filmlerinin çıkmaması mümkün olur mu? Hep daha iyisini bile yaptıklarına yıllarca şahitlik ettik. New York’lu bir öğretmenin en büyük hayali ünlü bir caz müziği sanatçısı olmak. Yıllarca beklediği ve kaderini değiştirecek olan o fırsatı yakaladığında aniden kendini Dünya ile öbür dünya arasında garip bir yerde bulur. Hem yetişkinler hem çocukların izlerken büyük keyif alacağı Soul, içten içe kendimizi sorgulamamızı da sağlıyor.

The Lion King (1994)
The Lion King (1994)

The Lion King (1994)

Dönemin çocukları için zihnine kazınmış duygu yüklü hikayesiyle The Lion King, yetişkinler için de çıkarılacak nice derslerle dolu. Aslan Simba ile babası, tahta çıkmak isteyen hırçın amcasının hedefi olmuşken çıkan savaşta Simba bir başına kalır. Hem Simba’nın büyüme hem de bir lidere dönüşme macerasını izlerken Disney’in başarılı yapımında kendimizi kaybediyoruz.

Aslan Simba ile Rafiki’nin arasında geçen ikonik sahnenin repliğinden bahsetmeden olmakz; 

“ Bunun bir önemi çok geçmişte kaldı, evet geçmiş acıtabilir ama benim görüşüme göre ya bundan kaçarsın ya da öğrenirsin.”

Fantastic Mr. Fox (2009)
Fantastic Mr. Fox (2009)

Fantastic Mr. Fox (2009)

Wes Anderson’ın çok sevilen animasyon filmi, neşeli sürrealizminin perde arkasında neler anlatıyor? Geleneksel biçimde stop-motion tekniği kullanarak zihinlerimizde silinmeyecek bir güncellikle varlığını sürdürmeye devam eden film, Mr Fox’un ailesini beslemek için çiftçilerden tavuk ve hindi çalmasıyla başlıyor. Ürünlerinin çalınmasını pek de hoş karşılamayan çiftçiler, sonunda hırsızı yakalarlar. Mr Fox sadece kendisi için değil, herkes için özgürlük peşine düşmüştür.

Toy Story Serisi (1995, 1999,2010,2019)
Toy Story Serisi

Toy Story Serisi (1995, 1999,2010,2019)

Gerçek bir animasyon film tutkunuysanız eğer; bir hafta sonu etkinliği olarak tüm seriyi baştan sona izlemenizi öneririm çünkü içlerinden birini seçmek pek de mümkün değil. 1995 yapımı ile belki de çocukken hepimizin arkasına çalan bir soruyu izliyoruz “oyuncaklarımla oynamadığımda kendi aralarında neler yapıyorlar?”

Inside Out (2015)
Inside Out (2015)

Inside Out (2015)

Disney inanılamaz bir evren bahşetti bizlere. Mitolojik karakterlerin, hayvanların, oyuncakların nasıl hissettiğini anlattı. Sırada “duygular” nasıl hisseder? Sorusu var… Hiç duyguların da hisleri olabileceğini düşünmüş müydünüz? Çıtayı hep bir sonraya çıkaran Inside Out,  kesinlikle en iyi disney animasyon filmlerinden biri.

 Küçük bir kızın zihninde yaşayan; Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti duygularını birer figür olarak izlerken, duygularımızla yeniden tanışıyoruz. “Duygularımızı tanımayı da animasyondan öğrenecek değiliz” diyenlerdenseniz yanılıyorsunuz.

Coco (2017)
Coco (2017)

Coco (2017)

En iyi Disney animasyon filmlerini izlemeye başlayıp da durabilmeniz pek mümkün değil. Hatta bir solukta tüm evreni yutmanız olası bile. 

Coco, Latin Amerika’nın ölülere saygı amacıyla her yıl düzenlenen Ölüler Günü’nde, hayranı olduğu ünlü gitariste saygılarını sunarken, kendini bir anda ölüler diyarında bulur.

Küçük bir sır vereyim. Bu eşsiz yapımı izlerken şuna dikkat edin; Coco’nun yolculuğunda ona eşlik eden Hector’un ayaklarına dikkatlice bakmanızı isterim. Aile kavramı nedir diye ufak bir sorgunun Hector’un ayaklarında gizli olduğunu fark edebilecek misiniz? 🙂

Disney Plus Hangi Film İzlenmeli?

1.Cruella

101 Dalmaçyalı hikayesinin kötü karakteri Cruella Devil nasıl ortaya çıktı?

 Emma Stone’un baş rolünde olduğu “Cruella” yaptığı tasarımlarla adını duyurmaya çalışan yetenekli bir kız ve aynı zaman da nitelikli dolandırıcı Estella’nın hikayesini konu alıyor.  Estelle ve dostları, Londra’nın sokaklarında bir hayat kurar. Moda konusunda oldukça yetenekli olan Estella, modanın efsanesi ve korkutucu Barones von Hellman’ın dikkatini çeker ancak ikilinin ilişkisi, Estella’nın kötü tarafını kabullenip Cruella’ya dönüşmesine neden olur.

Şüphesiz Disney Filmleri arasında en sürükleyici yapımlardan biri Cruella.

2.Free Guy

Ryan Reynolds’ın komedi filmlerine ne kadar yakıştığını Deadpool izleyenler bilir. Kariyerini komedi rolünde devam ettirmek isteyen Ryan Reynolds’ı Free Guy’da bir başka seveceksiniz. Açık dünya oyunu olan Free City’de bir arka plan karakteri olduğunu keşfeden banka memurunun hikâyesini konu alıyor.

Guy, bankada çalışan ve rutin hayata endeksli yaşayan genç bir adamdır. Bu genç adam, Free City adında acımasız bir açık dünya oyununda arka plan karakteri olduğunu anlar. Bu keşif hayatını bambaşka bir noktaya taşıyacaktır.

3.Babamın Penguenleri

Geniş film kütüphanesiyle, Disney Plus içinde komedi filmleri arıyorsanız; komedinin ustası Jim Carrey’nin yer aldığı Mr. Popper’s Penguins’i kaçırmayın derim!

Eşinden boşandıktan sonra hayatına rutin şekilde devam eden Tom Popper’ın hayatını ve babasından miras kalan altı penguenin hikayesini anlatıyor.

4.Mary Poppins: Sihirli Dadı

İlk ziyaretinden tam 10 yıl sonra büyülü dadı Mary Poppins, Banks kardeşlerine ve Michael’in çocuklarına hayatlarındaki zor bir dönemde yardım etmek amacıyla yeniden döner. Ailenin geçirdiği zor günlerde ihtiyaçları olan mutluluğu sağlamaya yardımcı olan Poppins, sizin de içinizi ısıtacak.

5.Avatar 2009

İlk yapımından sonra tıp dünyasında yer almasa da “avatar sendromu” diye bahsedilecek kadar büyük yankı uyandıran bir yapım. Yönetmenin yarattığı hayali gerçek, tüm dünyayı etkisi altına almışken; ister ilk kez izleyecek olun isterseniz de yeni çıkan Avatar: Suyun Yolu’na yetişebilmek için.

James Cameron yönettiği ve senaryosunu Josh Friedman ile beraber yazdığı Avatar, insanlarla Pandora isimli ayın yerlileri arasında geçen çatışmaları ele alıyor. Belden aşağısı felçli olan denizci Jake’in zihni özel bir teknoloji ile Pandoralı bir yerlinin vücuduna aktarılır. Jake’in bedeni uykuydayken, yeni bedeniyle yerlilerin arasına karışıp bilgi toplaması gerekse de Jake Pandora’yı, yerlileri ve kültürü tanıdıkça, içinde var oldukça savunduğu taraf konusunda tereddütleri oluşmaya başlar.

Sizinde aklınıza gelen mutlaka bu listede olmalı dediğiniz filmler varsa listeyi uzatalabilirim. Diğer film önerileri kısmını incelemeyi unutmayın. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

arisato
Önceki
UMMA BULMA DÜNYASI
Sonraki
-İYİLEŞTİRME GÜDÜSÜ-

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.