Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Müjde! Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

ABD’de Pittsburgh Üniversitesi’nden bilim insanları, sigara bırakma sürecinde çikolata kokusunun bağımlılığa etkisini araştırdı.

Buna göre, bazı kokuların sigarayı bıraktırabileceği ortaya çıktı. Araştırma ekibi, sigarayı bırakmaya çalışan 232 bağımlıya koklaması için çeşitli aromalar içeren kaplar verdi. Sevdikleri kokuları seçmesine izin verilen bağımlıların sigara isteğinde yüzde 23’lük düşüş tespit edildi. Koklaması için boş kap ya da tütün verilen kişilerin sigara içme isteğindeki azalmaysa yüzde 14’te kaldı.

Bu sonuç, aromaterapinin (koku terapisi) bağımlıların sigara kokusu aldığında ortaya çıkan sigara içme isteğini bastırdığını gösterdi. Ayrıca, nane, vanilya ve çikolata gibi bazı kokulardan derin bir nefes almanın sigara isteğini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirten araştırmacılar, bu kokularla nikotin yerine koyma tedavisinin (NYKT) ve diğer terapilerin başarısının artabileceğini söyledi.

Çikolata Kokusu Size Sigarayı Bıraktıracak

Umut Verici

Abnormal Psychology adlı akademik yayınında yer verilen araştırmanın başyazarı Dr. Michael Sayette şöyle dedi: “Sigarayı bırakmak isteyen ama başaramayan milyonlara yardım edecek yeni girişimlere ihtiyaç var. Hoş kokular, sigara içme rutinlerini sekteye uğratmak ve krizleri azaltmak için farklı ve yeni bir yöntem öneriyor. Sonuçlar umut verici.”

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre; sigara içenlerin sayısı azalmakla birlikte, İngiltere’deki yetişkinlerin yüzde 15’i hala sigara içiyor. Bırakmayı deneyenlerin de yarısı, 14 gün içinde yeniden içmeye başlıyor. Nikotin bandı, elektronik sigara gibi yardımcı yöntemlere başvurmadan bırakanlarınsa yalnızca yüzde 4’ü bir yılın ardından başarıya ulaşıyor. Sigara bırakmaktan vazgeçenlerin sayısı epey fazlayken koku ile bağımlılık arasındaki bu ilişki bilim insanları için umut verici bulundu.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Filmi Yarıda Kesildi, 2 Yıl Sonra En Büyük Ödülü Almayı Başardı
Brad Pitt ve Leonardo Dicaprio

Filmi Yarıda Kesildi, 2 Yıl Sonra En Büyük Ödülü Almayı Başardı

Sonraki
Ali Atay’dan Bir Komedi Silsilesi: Ölümlü Dünya
Ölümlü Dünya poster

Ali Atay’dan Bir Komedi Silsilesi: Ölümlü Dünya

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.