Vicdan Film Analizi

Bu gün her film izler gibi ben de film tavsiyeleri ve analizleri içeren bloglar yazmaya karar verdim. Fakat bu yazı okunurken bilinmeli ki sinema ve televizyon ile ilgili eğitimim yok, yalnızca basit ama iyi bir izleyiciyim.

Geniş bir arşive sahip olduğum için şanslıyız.

Hakkında yorum yapacağım ilk film Vicdan. Baş rollerinde Nurgül YEŞİLÇAY, Tülin ÖZEN ve Murat HAN ‘ın bulunduğu 2008 yapımı sert gerçekçi bir dram filmidir. Temele bakıldığında klişe bir aşk üçgeni görürüz. Fakat ikinci mi yoksa üçüncü mü kadın olduğunu bilemeyeceğimiz Songül karakteri ( ki Tülin ÖZEN başarılı bir oyunculuk sergilemiştir bu karakterde ) Tük dizi klişelerinden biraz daha farklı bir tutum sergilemektedir.

**Aydanur ve Songül çocukluk arkadaşı iki genç kadındır, İkisi de fark etmeden aynı adama aşık olmuşlardır. Tercih zamanı gelince Mahmut Songül’ ü seçmiş fakat aklından Aydanur’u çıkaramamıştır. Yasak bir aşk yaşayan ikiliden Songül’ ün haberi olunca işler karışmış beklenmedik tepkileri ikisini de şaşırtmıştır. Songül çocukluk arkadaşıyla yakınlaşarak kocasından intikamını almaya uğraşır.**

İçerik ile ilgili çok spoiler vermek olmaz. Ama filmin sonunda şaşıracağınızı söyleyebilirim.

Teknik açıdan baktığımızda ise film güçlü sahnelere mekan seçimlerine ve çekim kalitesine sahip. İzmirli dostların aşina olduğu veya olmayı hiç istemediği sokaklarda geçen filmde, izbanda kafanızı kaldırıp baktığınızda gördüğünüz herhangi birini bu filmde görebilirsiniz. 

Filmin yönetmeni Erden KIRAL, ”Hasan Özkılıç’ın Bir Yanı Yaralı ve Güzel Günler İçin adlı iki öyküsünden, televizyon yönetmeni olarak tanıdığımız Raşit Çelikezer’in senaryolaştırdığı, trajik sonuçları olan bir aşk üçgeni etrafında dönen bir melodramı bizlerle buluşturuyor. 

İzlemekten pişmanlık duymayacağınızı düşündüğüm başarılı bir yerli sinema örneğini anlatmaya çalıştım. Filmi hali hazırda izlemişseniz veya ilk defa izleyecekseniz yorum kısmında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Sevgili A, bu yorumun için sana çok teşekkür ederim. Yazılarımda özellikle dikkat etmeye çalışsam da heyecanla yazdığım için böyle bir hata yapmışım. Okuduğun, fark ettiğin ve ve yorum olarak geri bildirdiğin için minnettarım. Umarım benzeri hataları daha fazla yapmam 🙂