Vicdan Film Analizi

Bu gün her film izler gibi ben de film tavsiyeleri ve analizleri içeren bloglar yazmaya karar verdim. Fakat bu yazı okunurken bilinmeli ki sinema ve televizyon ile ilgili eğitimim yok, yalnızca basit ama iyi bir izleyiciyim.

Geniş bir arşive sahip olduğum için şanslıyız.

Hakkında yorum yapacağım ilk film Vicdan. Baş rollerinde Nurgül YEŞİLÇAY, Tülin ÖZEN ve Murat HAN ‘ın bulunduğu 2008 yapımı sert gerçekçi bir dram filmidir. Temele bakıldığında klişe bir aşk üçgeni görürüz. Fakat ikinci mi yoksa üçüncü mü kadın olduğunu bilemeyeceğimiz Aydanur karakteri ( ki Tülin ÖZEN başarılı bir oyunculuk sergilemiştir bu karakterde ) Tük dizi klişelerinden biraz daha farklı bir tutum sergilemektedir.

Aydanur ve Songül çocukluk arkadaşı iki genç kadındır, İkisi de fark etmeden aynı adama aşık olmuşlardır. Tercih zamanı gelince Mahmut Aydanur’u seçmiş fakat aklından Songül’ ü çıkaramamıştır. Yasak bir aşk yaşayan ikiliden Aydanur’un haberi olunca işler karışmış beklenmedik tepkileri ikisini de şaşırtmıştır. Aydanur çocukluk arkadaşıyla yakınlaşarak kocasından intikamını almaya uğraşır.

İçerik ile ilgili çok spoiler vermek olmaz. Ama filmin sonunda şaşıracağınızı söyleyebilirim.

Teknik açıdan baktığımızda ise film güçlü sahnelere mekan seçimlerine ve çekim kalitesine sahip. İzmirli dostların aşina olduğu veya olmayı hiç istemediği sokaklarda geçen filmde, izbanda kafanızı kaldırıp baktığınızda gördüğünüz herhangi birini bu filmde görebilirsiniz. 

Filmin yönetmeni Erden KIRAL, ”Hasan Özkılıç’ın Bir Yanı Yaralı ve Güzel Günler İçin adlı iki öyküsünden, televizyon yönetmeni olarak tanıdığımız Raşit Çelikezer’in senaryolaştırdığı, trajik sonuçları olan bir aşk üçgeni etrafında dönen bir melodramı bizlerle buluşturuyor. ” 

İzlemekten pişman duymayacağınızı düşündüğüm başarılı bir yerli sinema örneğini anlatmaya çalıştım. Filmi hali hazırda izlemişseniz veya ilk defa izleyecekseniz yorum kısmında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

yazar

Yazar: ÖZGE

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.