Rüyalar Kontrol Edilebilirler Mi? Lucid Rüya Nedir?

Rüyalar Kontrol Edilebilirler Mi? Lucid Rüya Nedir?

Kesinlikle bu sorunun cevabı kocaman bir ‘‘Evet’’ Birçok insan rüyalarını kontrol edebilmiş ve bu tecrübelerini insanlarla paylaşmışlardır.  Beyin hakkında hala çözülemeyen pek çok bilinmez olduğu gibi rüyalar hakkında da bilinmeyen binlerce karanlık sır var. Fakat bilinen tek gerçek rüyaların kontrol edilebilir olmasıdır. Peki, Lucid Rüya nedir ve nasıl yapılır?

Takdir ederseniz ki bu hemen gerçekleşecek kadar basit değildir. Bazı çalışmalar, egzersizler ve bilinmesi gereken teknikler mevcuttur. Fakat kimileri ise rüyalarını hiçbir çalışma yapmadan kontrol edebildiğini ya da araştırırken bunu yapabildiğini fark ettiğini de söylemiştir. Bu da aynı şekilde doğru olabilir. Yapılan araştırmalar rüyalarımızın bilinçli gerçekleşebileceği ve tasarlanabileceğini kanıtlamıştır. Bu hepimizin aslında tecrübe ettiği bir şey: Rüyadayken ‘‘Bu bir rüya’’ diyebilme durumu

Lucid Rüya Nedir, Nasıl Görünür?

İşte bu ‘‘Şu an bir rüyanın içindeyim’’ diyebilme farkındalığının bir üst boyuta taşınması, kontrol edebilmek ve bilinçli olarak gerçeleştirmeye lucid rüya denir. Lucid rüyanın ise bazı teknikleri vardır.

İlk olarak kişinin sabırlı olması gereklidir. Daha önce böyle bir tecrübesi olmayan için ilk denemede lucid rüya görmek oldukça düşük bir olasılıktır. Bilincinize güvenmeniz gerekecektir; siz bilincinize güvenirseniz o da rüya sırasında size kendini açacaktır.

Uykuya geçtiğimizde beyin fonksiyonlarımız yavaşlamaya başlar, ancak REM adını verilen uyku evresinde beyin bir anda hızlanır ve rüya görmeye başlarız. Bu süreçteyken rüya gördüğünüzün bilincine erişirseniz rüyalar müdahaleye açık hale gelirler. Aynı zamanda bu yöntemle yaşantınızda sorun yaşadığınız olaylara rüyalarınızda farklı senaryolarla çözüm de üretebilirsiniz.

Lucid rüya, rüya esnasında rüyada olduğunu bilmek ve onu kontrol edebilmeye denir. Türkçe karşılık olarak berrak rüya olarak da adlandırılır. İlk olarak Frederick Van Eeden tarafından tespit edilmiş ve adı konulmuştur. Kendisi yakın arkadaşının ölü ardından onu rüyasında görmesiyle bu durumu fark etmiştir. Rüyasında arkadaşının ölü olduğunu hatırlamış ve bunun bilinçli bir rüya olduğu kanısına varmıştır.

Rüyalar Kontrol Edilebilirler Mi? Lucid Rüya Nedir?

 

Lucid Rüya Görmenin Yararları Nelerdir?

  • Yaşantınızda çözemediğiniz problemlerinize çözümler bulabilirsiniz.
  • Görüşemediğiniz ya da ölmüş birini rüyanızda görebilirsiniz.
  • Normal yaşantınızda yapamayacağınız deneyimler edinebilirsiniz. Uçmak gibi…

Lucid Rüyanın Teknikleri Nelerdir?

  • Sabah kalktığınızda hatırlayabildiğiniz kadarıyla bütün rüyalarınızı not etmelisiniz. Bu sayede rüyalarınız aklınızda kalacak ve ‘‘Ben bunu rüya olarak gördüm, demek ki şu an da rüyadayım’’ diyebileceksiniz.
  • Kendinize bir nesne ya da bir renk belirleyin. Tıpkı Inception filmindeki topaç gibi… Seçtiğiniz rengi ya da nesneyi gördüğünüzde bir rüyada olduğunuz sorusunu sorarak deneyler yapın. Çevrenizdeki her şeyin gerçeğe uygun olup olmadığına bakın. Bu noktada yazı okumaya çalışmak en mantıklısı olur.
  • Kendinizi lucid rüya görmeye çalışarak uyumaya şartlayın. O sırada bir olayı ya da kişiyi düşünebilirsiniz. Hayal ettikleriniz rüyanızda karşınıza çıkabilir.
  • Kulaklığınızı takın ve yatmadan önce her gün hep aynı şarkıyı dinleyin. Bu şarkı artık sizin rüyayı hatırlatan şarkınız olacaktır.
  • Bir rüya gördüğünüz sırada uyanırsanız aynı rüyayı tekrar görmeye çalışın. Onun bir rüya olduğunu bildiğiniz için rüyayı kontrol etme olasılığınız yükselecektir.

Rüya kontrolünün temel yöntemleri bu şekildedir. Fakat kişilerin deneyimleriyle de kendi geliştirdikleri yöntemler de mevcuttur. Siz de deneme yanılmayla kendi yöntemlerinizi bulabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Bilim İnsanları Bir Yalanın İçinde Yaşadığımıza İnanıyor: Simülasyon Teorisi Nedir?

 

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Dünyanın En Küçük Cep Telefonu Palm Satışa Çıktı
Palm Dünyanın En Küçük Cep Telefonu Satışa Çıktı

Dünyanın En Küçük Cep Telefonu Palm Satışa Çıktı

Sonraki
Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı
Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.