Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

İngiliz efsane müzik grubu Queen’in 1991’de ölen unutulmaz solisti Freddie Mercury’nin daha önce yayınlanmamış bir performansı yayınlandı. Time Waits For No One şarkısını tek başına seslendiren Mercury’nin nefes kesen performansı yıllardır kayıptı. Performans kaydını bulan ise Mercury ile yakın arkadaş olan ve 1960’lar rock’n’roll grubu The Dave Clark Five’ın kurucusu Dave Clark oldu.

Clark, Time Waits For No One şarkısını Cliff Richard’ın bir rock yıldızını canlandırdığı 1986 tarihli West End müzikali “Time” için yazmıştı. Ancak Mayıs 1986’da yayınlanan şarkının versiyonunda Mercury’nin vokal performansı üzerine çok sayıda geri vokal vardı. Şarkının Mercury’nin çıplak vokaline yalnızca tek bir piyanonun eşlik ettiği demo versiyonunun daha etkileyici olduğunu düşünen Clark, kayıp kaydın peşine düştü. 10 yıllık çabanın sonucunda Clark, 2017’de kaydı buldu ve üzerinde düzenlemeler yaptı. Mercury’nin orijinal vokali dışındaki her şeyi atıp klavyeci Mike Moran ile yeniden piyano kaydederek parçayı daha yalın hale getirdi. Dün yayınlanan kayıt, BBC Radio 2’da ilk kez çalındı.

Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

 

“Orijinal Halindeki Büyünün Eksik Kaldığını Hissettim”

Ölümüne kadar Mercury ile dost olan Clark, Radio 2’da parçaya dair anılarını şöyle anlattı: “…Abbey Road’a giderek Freddie Mercury’yi yalnızca piyano eşliğinde kaydetmiştik. Tüylerim diken diken olmuştu. Tek kelimeyle nefes kesiciydi… Ardından şarkıya 48 ekstra vokal kanalı ekledik. Çok da güzel oldu ama ben hep orijinal versiyonundaki büyünün eksik kaldığını hissettim.” Genellikle grubuyla şarkı söyleyen ve vokal olarak yalın kaydı çok az bulunan Mercury’nin büyüleyici performansını aşağıda izleyebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Efsane Rolüyle Oscar’ı Kapan Rami Malek Artık Bond’un Kötü Adamı

 

               

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Rüyalar Kontrol Edilebilirler Mi? Lucid Rüya Nedir?
Sonraki
Aklımızdan Geçenleri Nereye Dökelim: Blog Platformu mu, Sosyal Medya Mı?
Aklımızdan Geçenleri Nereye Dökelim: Sosyal Medya Mı, Blog Yazmak Mı?

Aklımızdan Geçenleri Nereye Dökelim: Blog Platformu mu, Sosyal Medya Mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.