Aklımızdan Geçenleri Nereye Dökelim: Blog Platformu mu, Sosyal Medya Mı?

Aklımızdan Geçenleri Nereye Dökelim: Sosyal Medya Mı, Blog Yazmak Mı?

Günümüzde, hayatımızın olağan akışı içerisinde dilediğimiz oranda sosyal paylaşımda bulunamadığımız bir gerçek. Çoğunlukla okumak, çalışmak veya daha pek çok şey yapmak mecburiyetindeyiz. Ama bu esnada zihnimizden ve kalbimizden geçenler paylaşılmadan mı kalacak? Elbette hayır. Belki bunun bir çözümü blog yazmak olabilir ya da sosyal medyada içerik üretmek?

Bunun için pek çok alternatifimiz mevcut. Sosyal medya olarak adlandırdığımız mecralar ve bu mecraların altında hepimizin telefonlarında bulunan uygulamalar ve elbette bağımlı veya bağımsız, yani kişisel veya belirli bir grubun paylaşım yaptığı blog içeriği yazabileceğiniz site ve uygulamalar var. Paylaşım yapmaya başlamak için yapmanız gereken ilk şey hangi mecraları kullanmak istediğinize karar vermek. Biz de şimdi size bu konuda yardımcı olacağız.

Artıları ve eksileriyle, sosyal medya içeriği üretmek ve blog yazarı olmak… 

İlk Olarak: Sosyal Medyada İçerik Üretmek Ve Blog Platformunda Blog Yazmak Arasında Ne Fark Var?

Sosyal medyada içerik üretmenin ne demek olduğunu anlamak için öncelikle bilinçli veya bilinçsiz kullandığımız mecraları tanımak gerekir.  Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat vb. pek çok uygulama sosyal medya uygulamasıdır. Bu mecralarda paylaştığınız herhangi bir post oraya ürettiğiniz içeriktir. Çoğunlukla temelde bir şeye odaklıdır. Facebook belirli ölçülerde görsel, metin ve video üzerine çalışır. Instagram ise metnin en değersiz olduğu mecralardan biridir. Neredeyse tamamen görsel üzerine kuruludur ve eğer güzel ve ilgi çekici bir görseniz varsa paylaşımınız da ilgi çekicidir. Twitter ise görselin en az değerli olduğu & yazdığınız metinin, belirli bir kelime sınırı içerisinde kalmak şartıyla, değerli olduğu bir platformdur.  Yani sosyal medya uygulamalarında genellikle paylaştığınız içeriğin bir yönü öne çıkar ve bu yön üzerinden bir aksiyon planı yapmamız beklenir.

Önerilen İçerik: 7 Adımda Etkileyici Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Blog yazısı yazmak ise böyle değildir. Bir blog için içerik yürütürken önemli olan sizin neyi ön plana çıkarmak istediğinizdir. Eğer siz metinin ön planda olduğu bir içerik üretmek istiyorsanız kimse bunun yanlış olduğunu iddia edemez. Ama aynı şekilde tüm blog içeriğinizi fotoğraflardan, görsellerden veya videolardan da oluşturabilirsiniz. Ki bu da yanlış değildir. Özetle blog ortamı sizin her anlamda daha özgür olduğunuz bir ortamdır. Canınız ne paylaşmak istersen paylaşabilirsiniz. Ve bunu yaparken de içerik ürettiğiniz mecraya da ihanet etmezsiniz.

Bir Amaca Sahip Olmak

Blog sisteminin sizin için en faydalı yönü, amacınıza hizmet etmesidir. Sosyal medya mecraları genellikle anlık paylaşımlar yapabileceğiniz ve daha sonra bu paylaşımların önemini ve güncelliğini çoğunlukla yitirdiği mecralardır. Oysa blog yazarken bir arşiv tutabilir bu arşivde kesime veya görsel sınırlamaya maruz kalmadan dilediğiniz içeriği oluşturup bir tema kurabilirsiniz. Sosyal medya mecraları, bloglar kadar kalıcı değildir.

Sosyal Medyada Bir Hesap = Blog Platformunda Bir Post

Yeniden amacınız doğrultusunda değerlendirdiğinizde blog hesaplarınızı veya sosyal medya mecralarını yetkin olduğunuz işle alakalı sunum yapmak yani bir nevi kartvizit ya da portfolyo olarak kullanabilirsiniz. İşte böyle bir durumda blog kullanmak sizin için daha etkili olacaktır. Bunun sebebi de şudur: Diyelim ki fotoğrafçısınız ve çektiğiniz fotoğrafları grup  olarak ayırıp daha sonra sizi fotoğrafçı olarak tutmasını beklediğiniz müşterilerimize sunmak istiyorsunuz. Bu sunumu blog üzerinden tek bir paylaşımda yapabilecekken sosyal medyada, örneğin Instagram üzerinden, birden fazla post paylaşmanız ve daha sonra bu postları da ilişkilendirmeniz gerekir.

Blog Daima Daha Kapsayıcı Bir Kümedir

Blog kullandığımızda sosyal medya mecralarınızı bu hesabınıza bağlayabilirsiniz. Böylece insanlar sayfanızı ziyaret ettiğinde aynı zamanda Instagram görsellerinizi veya Twitter’daki postlarınızı da takip edebilirler. Yani blog hem başlı başına bir üretim mecrasıdır hem de sosyal medya hesaplarınızda ürettiğiniz içerikleri de sergileyebileceğiniz özgün bir duvardır.

Bir Blog Platformu Olan kooplog’da Blog Yazmaya Başlayabilirsiniz

Siz de kişisel blog sayfanızı dakikalar içinde oluşturup, blog yazmaya başlamak istiyorsanız buraya tıklayabilir ya da sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “+Blog Yaz” ve/veya “+” butonlarını kullanarak bu maceraya ortak olabilirsiniz.

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı
Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

Sonraki
Doğrusunu Bildiğimiz Yalanlar
Doğrusunu Bildiğimiz Yalanlar

Doğrusunu Bildiğimiz Yalanlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.