Albert Einstein’dan Ne Öğrenebiliriz?

Albert Einstein'dan Ne Öğrenebiliriz?

Merhaba iyi günler herkese bugün sizlerle hiç yabancı olmadığımız birinden alıntılar yapacağım ve bundan ne çıkarabiliriz bunu değerlendireceğim.

Albert Einstein ünlü fizikçi birçok kişi tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en Zeki kişisi. Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama Einstein’ın bu konuda düşündüğünü gayet iyi biliyorum. Kendisi bir sözünde “Herkes zekidir ama sen bir balığı ağaca tırmanma yeteneği ile değerlendirirsen hüsrana uğrarsın”demiştir.

Yani aslında Albert Einstein’e göre sadece Zaman değil zekâ da görecelidir. Sadece o da değil son zamanlarda bizim için de çok şey ifade eden Aziz Sancar da bir röportajda “ben zekâya inanmıyorum” diyor. Eminim bu sözlerden kayda değer bir şeyler çıkar.

Peki hayal gücü mü yoksa bilgi mi? Einstein bu konuda da boş durmayıp o efsane sözünü söylüyor” Bilgi seni A noktasından B noktasına götürebilir ama hayal gücü her yere…”  Burda kısmen katılmasam da söyleyen kişiye bakıldığında pek de yabana atılacak bir söz değilmiş gibi görünüyor .

Bilgi tabiki önemli herkesçe kabul edilen bir yargı ama Albert Einstein’e göre bildiğin bir bilgiyi karşındakine onun anlayacağı şekilde anlatamıyorsan o bilgiyi sen de tam bilmiyorsundur diye de ekliyor.

Bu çok garip bir gerçeklik aslında insanın tahammül seviyesini zorlayan bir gerçeklik hatta. Çünkü aslında biz bu tür şeylerle yüzleşmek istemeyiz. Ve birinin bunu yüzümüze vurması hele ki bu kişinin Albert Einstein olması insanı derinden sarsabiliyor.

Albert Einstein'dan Ne Öğrenebiliriz?

Albert Einstein hayal gücüne verdiği önemi az önce yazmıştım ama sadece Einstein sadece hayal gücü ve zekâ hakkında sözler söylememiş ayrıca aptallık hakkında da çok çarpıcı (ve de komik) sözleri var.

Örneğin bir sözünde,

Sadece iki şey sonsuzdur. Evren ve insan aptallığı ,evrenin sonsuzluğu hakkında hâlâ tam emin değilim.

Evet böyle sözleri sanırım Einstein olunca daha da  rahat söyleyebiliyorsunuz. Ancak bunlarla da kalsa iyi daha başka neler var bir bilseniz. Neyse ki bu yazının sonunda onları da öğrenecksiniz.

Yine bir sözünde Albert Einstein,

Delilik aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemektir.

Evet aslında biraz düşününce bunda da haksız olmadığını düşünebiliriz hatta geriye dönüp de hayatımıza baktığımızda bunlardan örnekler de görebiliriz. Mesela ders çalışmayıp sınavı kazanmayı beklemek gibi.

Aslında Albert Einstein az önce yazımda bahsettiğim sözlerini çoğumuz hayatta zaten yaşayarak öğreniyoruz ama Einstein bunları öyle basitleştirip bize aktarıyor ki  bı anda sarsılabiliyoruz.  Ve bu da aslında Albert Einstein’ın ne kadar büyük bi fizikçi olduğunu gösteriyor zaten çünkü fiziğe de baktığımızda aslında çok karmaşık bir yapı ve bunu bırakın karşımızdakine anlatmayı ,anlamayı bile zar zor becerebiliyoruz. Ama o hem anlıyor hem de karşındaki kişiye çok basit bir şekilde anlatabiliyor. Bunun için Albert Einstein bı teşekkürü hak ediyor aslında.

Veee yazım burda biter umarım beğenmişsinizdir.

zafer
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kızgın güneş
Sonraki
Rüyada Ölmüş Birini Görmek Ne Anlama Gelir?
Rüyada Ölmüş Birini Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Ölmüş Birini Görmek Ne Anlama Gelir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı. Hemen yazmaya başla
10
gün
10
saat
10
dakika
10
saniye
Aralık ayı blog yarışması başladı
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.