Suçlular Gerçekten de Suçlu mu? Trial by Fire Film İncelemesi

Trial by Fire, yaşanmış olaylara dayanan bir biyografi, dram filmidir. Edward Zwick’in 2saat 7 dakikalık bu filminde Cameron Todd Willingham’ın ( Jack O’Connel ) mahkumiyetini ve onu suçsuzluğunu kanıtlamaya çabalayan Elizabeth Gilbert’in (Laura Dern) izliyoruz.

1992 yılında Corsinaca’da, 3 kız çocuğu olan çiftin evlerinde sabaha karşı bir yangın çıkar ve çocukların üçü de yangında hayatını kaybeder. Çift çocuklarının acısıyla boğuşurken, olay yerini inceleyen polisler tarafından tutulan raporda eğitimsiz, alkolik, metal müzik hayranı babanın sabotaj düzenlediği yazar. Alelacele verilen bir hüküm akabinde gelen idam cezası ile Cameron’un dünyası başına yıkılır. Böylece eşinden de beklediği desteği bulamayan ve tüm deliller aleyhinde olan Cameron’un 13 yıl sürecek idamı bekleme dönemi başlar. Ta ki Elizabeth ile tanışana kadar.

Trial by Fire, dram filmi olarak geçse de aslında izlerken, Todd’un hikayesi üzerinden politikanın işleyişini, idam cezasının ne kadar etik olduğunu, hukuk işleyişini, kitle psikolojisinin bir insanın hayatı üzerinde ki etkileri gibi konuları da derinlemesine sorgulatan bir filmdir.

Todd Willingham yalnızca yargılandığı süreçte değil sonrasında hapis hayatında da diğer mahkumların ve memurların şiddetine maruz kalmıştır. İronik olan yan ise diğer mahkumların, kendi suçlarını yok sayıp “Bebek Katili” olan Todd’dan nefret etmelidir. Elbette öz çocuklarını yangında yakan birine sempati beslenemez, ancak kasten başka insanların hayatını ellerinden alan, soyan, yakan yıkan insanların bile kendilerinden daha kötü durumda olan birine olan yaklaşımları, insan davranışlarının ve sürü psikolojisinin incelenecek örneklerindendir.

Hukuk işleyişini sorgulatan bir film olduğundan bahsetmişken ABD’ de idam cezasının devam ettiği eyaletler olduğunu belirtmek gerekir. Elizabeth Gilbert’in olaydan sonra pes etmeyip suçsuz olduğunu ispat etmek için elinden geleni yapmıştır. Nisan 2015’te Ölüm Cezaları Bilgi Merkezi 1973 yılından günümüze 152 hükümlünün Amerika Birleşik Devletleri’nde ölüm sırasında iken suçsuz bulunduğunu açıklamıştır.

Kuşkusuz bu ölümlerin hepsi hata ile olmamış, rant uğruna bazı hayatlar feda edilmiştir.

Gerçek hayattan uyarlanan filmleri sevenler için güzel bir tercih. Oyuncuların karakterleri izleyiciye derinlemesine işlediği bu filmi Netflix platformunda bulabilirsiniz.

İyi seyirlerr!!

Willingham ailesi, yangından önce.

Yangından sonra Willinghamların evi.

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
MERAK EDİYORUM BUNA CEVABIN DISLIKE MI?

MERAK EDİYORUM BUNA CEVABIN DISLIKE MI?

Sonraki
HOŞGELDIN VLOG YAZISINA

HOŞGELDIN VLOG YAZISINA

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.