Her İnsan Değişir mi?

Merhabalar, bugün sizlerle her insan değişir mi sorusuna cevap bulmak istedim.

Keyifli okumalar dilerim.

Her insan yaşantısı boyunca yaşamak istemeyeceği çoğu şeyi yaşar, tanık olur. Yaşananlar iyi niyetli insanları art niyetli bir insan yapabilir. Ama bu hayatta sevgisiz kalmış, kötüleşmiş insanlar ne yazık ki varlar. Her insan cidden değişebilir mi diye kendime sorarak, okuyarak, gözlemleyerek birkaç nüanslar olduğunu fark ettim. Şimdi bunlara değinmek istiyorum.

1- DERS ÇIKARMAMAK

Yaşadığı durumlardan ders çıkarmayan insanları çoğu zaman bu durumları tekrar yaşarken bulmak mümkündür.

2- TECRÜBE EDİNMEK

O konu hakkında deneyim kazanmış olmak, tecrübelenmek. Bu olayı tekrar yaşamamak adına kendine çizgiler belirlemek, olası bir tekrar durumunda ne yapacağını daha iyi bilmek.

3- KENDİ ÇİZGİLERİNDEN ÇIKMAMAK

Her birimizin hayatında çizgileri oluyor olması doğal ve güzel. Önemli olan bu çizgilerin, netliği; keskinliği. Başkalarının özgürlüğünü, düşüncelerini saygısız bir biçimde kısıtlamıyor oluşudur.

4- OLUMSUZ İLETİŞİM KURMA

Karşısındaki konuşurken bir an önce cümlesinin bitmesini beklemeyi, dinlemek olarak düşünme. İletişimlerinin olumsuz oluşu.

5- KENDİNE BİR ŞEY KATAMAMA

Kendini iyi olarak etkileyecek şeylerden uzak durma, ilgisini çekmemesi. Kendisine faydası dokunmaması. Amaçlarından birisinin kendini geliştirmek olmaması.

Burada bahsettiğim 5 maddenin bir tanesine sahip bir tanıdığınızın değişimine umudunuz varsa işin zor olduğunu sizlere söylemek isterim.

Elbette insanlar değişir. Lakin yola ikna edilmişlerle değil, isteyenlerle çıkarsak sona varabiliriz.

İlişkiye başlamadan önce o kişinin hiç değişmediğini düşünerek başlayın. Kimseyi değiştirmeye çalışmayın. Kimse için değişmeyin.

Sizi kötü etkileyen, çevrenize zarar olan ilişkinizi kötü etkileyecek durumlardan elbette ki uzaklaşın. Unutmayın ki bu durumda başkası için değil kendiniz için değişiyorsunuz. Daha iyi hissedebilmek için. En umutsuz durumlarda umudumuz, değişimden öte farkına varabilmek olsun.

Bu hayat her birimiz için bir şans. Her yaşımızı bir kez yaşıyor, dünyaya bir kez geliyoruz. Varsın gülelim, ağlayalım. Gülmek kadar ağlamak da doğal. Doğarken ağladık, hikayemiz başladı. Duygularımızı sonuna kadar yaşayalım.

Umutlarınızı kıracak, sizleri incitecek bir şey dediysem affola. Her birimiz çok değerliyiz. Her birimiz gülüyoruz ama arka planda yaşananları kimse bilemez.  Anlayışlı, sevgi dolu bir dünyaya. Gülüşlerimiz daim olsun. Kimseyi incitmediğimiz, incinmediğimiz huzur dolu bir gün dilerim. 🙂

handif
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Eski Günlere Döneceğiniz Efsane Şarkılar: Part 1
Sonraki
Arkadaş Olamıyorum 2

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.