Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter

Hepimiz Türk dizi sektöründen pek bir şikâyetçiyiz. Haksız da sayılmayız aslında. Fakat şöyle bir durup düşündüğümüzde zamanında bizi ekranlarımıza kilitleyen ne çok Türk dizisi geldi geçti, ne çok karakter gördük değil mi? Ne kadar çok dizi karakterinin replikleri hafızamıza kazındı, hepimizin diline yapıştı?

İşte size unutulmaz Türk dizi karakterleri listesi!

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter burhan_altintop

Burhan Altıntop – Avrupa Yakası

Başlı başına Avrupa Yakası dizisinin ta kendisi! Engin Günaydın’ı hangi rolde görürsek görelim Burhan Altıntop’un zihinlerde canlanmaması imkânsız artık. Burhan Altıntop da zengin çocuğuydu, Nişantaşı çocuğuydu, o da üniversite okumuştu ama o bütün Nişantaşılı çocuklar arasında Türkiye’nin en sevileniydi. Asla ve asla unutulmazsın Burhan yavvvruuum!

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter cennet mahallesi pembe

Pembe – Cennet Mahallesi

İnsanın böyle annesi olması fikri insanın tüylerini diken diken ediyor! Kız Pembe, sen ne fena kadınsın öyle. Senin o çekirdek çıtlayıp yere tükürüşünü nasıl unutacağız biz? Sultan ve Ferhat’ı kavuşturmamak için verdiği mücadelesinin arkasındaki neferinin Pembe ablam, sen güçlü kadınların idolüsün ablam, seni üzen Yunuz Ayısı da düşmanımızdır!

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter firdevs yöreoğlu aşkı memnu

Firdevs Yöreoğlu – Aşk-ı Memnu

Ne zaman düşecek gibi olsam kulaklarımda Firdevs Yöreoğlu’nun sesi yankılanır: Biz zenginiz, kendine gel! Kendisinin kızı olmak için nüfusa kayıt olmak ne kadar acaba? Onunla birlikte şeytanlıklar yapmak istiyorum ama ben de Peyker saflığı var maalesef. Öğret bize yüce kadın Firdevs Yöreoğlu, nasıl böyle asil olunur?

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter tatlı hayat ihsan yıldırım

İhsan Yıldırım – Tatlı Hayat

Adını yazınca bile bana bir gülme geldi. Menekşe ile birlikte atışmaları resmen halk edebiyatı taşlamalarını aratmayacak kalitedeydi. Gerçi İhsan Bey bütün dünyayla atışıyor ya, neyse onu bu kadar muhteşem bir karakter yapan da buydu. Türkan Şoray ve Haluk Bilginer’in yan yana olması da dizinin en muhteşem yanıydı. Geri dönün…

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter ramiz dayı ezel

Ramiz Dayı – Ezel

Her sözü ders kitaplarına girmesi gereken, keşke benim de böyle akıl hocam olsaydı dediğimiz müstesna karakterdi Ramiz dayı. Fakat biz ekranlara kilitlenen izleyiciler de onun aforizmalarından nasibimizi aldık. Hepimiz senin yeğeniniz dayı, rahmet olsun sana!

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter afet güçverir hayat bilgisi

Afet Güçverir – Hayat Bilgisi

Ders kitabı, akıl hocası demişken hemen Afet Güçverir hocamızı anmamız gerektiğini düşündüm. Özür dilerim öğretmenim, hoca camideydi! Korkuyla karışık derin bir saygı beslediğimiz Afet öğretmeni hepimiz kendi okullarımızda da görmek istedik. Düşünsenize her öğretmenin onun gibi olduğunu, Türkiye’yi kurtarırdık.

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter erdal bakkal leyla ile mecnun

Erdal Bakkal – Leyla ile Mecnun

Türk dizi tarihinin en absürd karakterlerinden biridir desek yanlış demiş olur muyuz? Bence olmayız. Erdal Bakkal özeldir, nadirdir ve bir tuzluktur.

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter heredot cevdet ekmek teknesi

Heredot Cevdet – Ekmek Teknesi

Her bölümde bizi anlattığı hikâyelerle özellikle ekrana kilitleyen karakter Heredot Cevdet’i. Hikâyelerinin arasına sıkıştırdığı fikirleri ve hayat dersleri de unutulmaz. Sesinizi duyar gibiyim: ALLAAAH!

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter eyşan ezel

Eyşan – Ezel

Ah Eyşan, ah Eyşan ah! Hala fettan bir kız gördüğümde içimden ‘‘Eyşaaan!’’ diye kinleniyorum ve evet, hala dalavere bir adam görsem ‘‘Ulan Cengiz…’’ tribine de giriyorum. Sizi unutmayacağım, içim hiç soğumayacak!

Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter behzat ç

Behzat Başkomiser – Behzat Ç.

Kendine has polisliği, şiddet eğilimi yanında sıcacık yüreği ve duygusallığıyla Türk televizyonlarının en güzel karakteriydi amirim. Harun ile diyalogları, Ankara şivesi… Unutamadım, unutamadım ne olur anlayın beni!

Bunlar benim unutulmazlarım tabi ki. Birçok efsane karakterin arasında seçim yapmak zorunda kaldım. Eminim siz de benim gibi bu yazıyı eksik buldunuz. Siz de kendi efsane karakterler listenizi benimle yorumlarda paylaşın lütfen, sağlıcakla!

Önerilen İçerik: İngiliz Kraliyet Tarihini Merak Edenler için Kronolojik 10 Dizi Önerisi

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Thom Yorke, 27 Haziran’da Yeni Solo Albümü ve Filmiyle Karşımızda Olacak
Thom Yorke, 27 Haziran’da Yeni Solo Albümü Ve Filmiyle Karşımızda Olacak

Thom Yorke, 27 Haziran’da Yeni Solo Albümü ve Filmiyle Karşımızda Olacak

Sonraki
Araştırmayla Kanıtlandı: Uzun Süre Çalışmak Felç Ediyor!
Araştırmayla Kanıtlandı: Uzun Süre Çalışmak Felç Ediyor!

Araştırmayla Kanıtlandı: Uzun Süre Çalışmak Felç Ediyor!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.