V For Vandetta

Film Adı🎞 V For Vandetta 2006

IMDB✅8.2

Yönetmen🎬James McTeigue

Oyuncular🕺Hugo Weaving 💃Natalie Portman

Ödülleri: 4🏆Prometheus Özel Ödülü 🏆San Diego Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yapım Tasarımı Ödülü”Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil.””Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirler kurşun geçirmez!”

V FOR VANDETTA. Neredeyse izlemeyeni kalmayan bir filmi inceleyeceğiz bugün. Anarşinin, baş kaldırının, halkın gücünün ve örgütlenmenin sesini hep birlikte bir kez daha hatırlayacağız. 2006 yılında gösterime girmiş ve Wachowski kardeşlerin sinemaya uyarlanmasıyla izleyici de ve dünyada büyük ses getirmiştir. İçerisinde sosyalizmin, kapitalizm ve emperyalizm gibi günümüz dünyasının yönetimi, muhalefetini ve görmezden gelinenini birebir anlatan, sizinde filmi izler izlemez bir Guy Fawkes maskesi alıp inanılmaz bir havaya bürünebileceğiniz bir film. Film o kadar etkili olmuştur ki, ilk kez 2010 yılında bir polis tarafından öldürülen siyahi bir çocuğun davasının kapanmasını protesto etmek amacıyla sokağa dökülen halk tarafından kullanılmış ve o günden bu güne kadar bir sembol haline gelmiştir. Öyle raddelere ulaşmıştır ki bu durum bazı ülkelerde maskenin satışını yapmak, maskeyi ve olayı anımsatacak hareketler yapmak tutuklanma sebebi ile yasa literatürlerine girmiştir.

KONUSUFilmimizin hikayesi aslında gerçek bir hikayeden alıntıdır. Hikaye ise şöyle; 1570 yılında ingiltere de doğan Guy Fawkes, parlamento’da bulunan avukat bir babanın oğludur. Fawkes 20’li yaşlarının sonlarında ispanya ordusuna katılmış ve uzunca bir süre orduda görev yapmış ve önemli rol oynamıştır. Fakat 1604’te ülkesi ingiltere’ye dönen Fawkes, arkadaşlarıyla bir plan yapar ve bu plan ülkenin kralını parlamento binasının içindeyken binayı patlatmaktır. Fakat arkadaşlarından biri sarayın içindeki bir arkadaşına 5 kasım günü meclisten uzak dur diye bir mesaj gönderince olay anlaşılmış, Fawkes ve arkadaşları daha işlerine başlayamadan bina içerisinde yakalanmıştır. 1 gün sonra idam edilen Fawkes yıllar boyunca unutulmamıştır bunun nedeni ise kralın yandaşçılarının her 5 kasımda, kralın ölmemesini kutlama etkinlikleri yapmasıdır. Fakat yıllar geçtikçe olay tersine dönücek ve 1982 yılında Alan Moore ve David Llyod’un karikatürize dergi halinde V hikayesini çıkarmasıyla olaylar ateşlenmeye başlamıştır. Lakin şöyle bir durum vardır, ne hikmetse karikatür de V için anarşik bir terörist olarak bahsetmesine karşın, Wachowski kardeşler filmde V için halk kahramanı bir savaşçı olarak bahseder.

DOMİNO

Film de öne çıkan ve yapısıyla seyirciyi büyüleyen bir şey daha var, o da domino taşları. Neredeyse her sahnede V harfi gösterilmeye çalışılmıştır. Ama bunların en öne çıkanı ve devasa nitelikte olanı ise domino taşlarıdır. 4 Profesyonel domino taşı dizicisi tarafından 200 saatte 22.000 domino taşıyla yapılmıştır. Filmin bu sahnesi youtube’a konulduktan sonra daha 24 saati doldurmadan 100 Milyon izleyiciye ulaşmıştır.EVE

Filmimizin başrolü kadar filme etki yapan ve bu film sayesinde 2 Uluslararası ödüle layık olan Eve karakterine can veren Natalie Portman. Eve, çocukluğunda anarşik bir aile içerisinde büyüyen fakat ailesinin bu tavırları yüzünden öldürtülen ve yalnız büyüyen bir kız rolünde. Kendini iyi yetiştirmiş ve ülkenin en rağbet gören kanalında çalışmakta olan eve, bir gece yarısı sokağa çıkma yasağını unutup dışarı çıkınca muhbirler onu yakalar. Muhbirler eve den faydalanmaya çalışmaya kalkınca V yardıma koşar ve oradan kurtarır eve’yi. O akşam kendisine eşlik etmesini isteyen V nin teklifini geri çeviremez ve birlikte çıktıkları evin çatısından saat kulesinin patlatılmasını seyreder. O akşamdan itibaren hayatı değişen eve, başlarda pasif şekilde yardım etse de sonrasında tamamiyle V yi yalnız bırakmıyor ve kendi hayatını tehlikeye atmaktan da bir an çekinmiyor.

HALK

Filmin en önemli faktörü ise şüphesiz örgütlenen halktır. Tek kanal olma prensibini sürdüren kanalın dediklerine inanmamaya başlayan halk, artık hükümete ve televizyonlara güven duymuyordu. Kendi içlerinde büyüyen bir nefretin olması yanı sıra V gibi bir özgürlük savaşçısının da ortaya çıkmasıyla içlerinde biriktirdikleri nefreti en sonunda kusmayı başarmışlardı. Filmin son sahnesinin çok önemli ayrıntıları vardır. Bunlar ise aynen şöyle; 1- Son sahneyi çekmek için yolların kapalı olması gerekiyordu ve alınan izinlerde yalnızca 4 dk’lık ve gece saat 04.30’a izin verilmişti. Yani o muazzam seyir zevki yaşatan son sahne tam 4 dk içerisinde çekilmiş ve set ekibi ve figüranlar acilen mekanı terk etmişlerdir.

Ve evet bugün yine efsaneleşmiş ve toplumu ciddi derecede etkileyen, neredeyse tüm direnişlerde bir sembol haline gelen ve dünyanın en büyük hacker grubu olan Anonymous’un da simgesi olan bu film ne kadar gişede istenilen beklentiyi veremesede, yıllar içinde fısıltı sineması sayesinde gerekli değeri görmüştür.

Bir sonraki filmimizde görüşünceye dek kendinize iyi bakın, hoşçakalınnn 🙂

Emayki
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yes Man
Sonraki
Gemisini Kurtaran Kaptan: Sergio Ramos

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.