İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi Rise of Empires: Ottoman ve Bilinmeyenler

İlginç şekilde sessiz sedasız bugün Netflix’te yayına giren Rise of Empires: Ottoman adlı belgesel dizi hakkında birkaç detaydan bahsetmek istiyorum. Öncelikle dizinin Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en iyi Netflix dizisi olduğunu söylemenin yanlış olmadığını düşünüyorum. Belki de tarihimiz üzerine yapılmış en iyi yapım denebilir.

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

Atiye ve Muhafız yayına girmeden önce ülkenin fragmanlarla ve afişlerle yağmura tutulmasını bu kalitede bir yapım için göremedik. Netflix, Türklerin tarihine deli gibi düşkün olduğunun ya farkında değil  ya da “zaten dizi nirvana, reklama ne hacet; kendi alır yürür” demiş olabilir.

Başlıkta da yazdığım gibi dizide ne kadar ingilizce bilen Türk varsa kendine yer bulmuş. Hatta çook eskilerden bir lise arkadaşımı figuran olarak gördüm. Dizide konuşması yoktu ama ingilizce bildiğine eminim 🙂

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

Şimdi gelelim ufak birkaç bilgi vermeye. Diziye başlarken ilk bölümde hem ingilizce hem türkçe seslendirmelere bakayım derken anlatıcıların ikisinin de hepimizin bildiği 2 kişi olduğunu farkettim.

Türkçe Anlatıcı: Halit Ergenç 

İngilizce Anlatıcı: Charles Dace (yani Tywin Lannister)

Dizi başlarken Mehmet’in rüya sahnesinin muhteşemliği beni içine çekmişken bu iki deneyimli ve epik sesi de duyunca “heh şimdi oldu” dedim.

Dizinin senaristleri ve danışmanları hepimizin yakından tanıdığı Celal Şengör ve Emrah Safa Gürkan. Dizide yer yer araya girip ufak bilgiler veriyorlar. Tabi sadece türk tarihçiler yok dizide. Yabancıların da aralarda bilgi verdiği sahneler mevcut. Not: Celal Şengör’ün o müthiş kahkahasını duymak keyif veriyor 😀

Rise of Empires: Ottoman Oyuncuları

Gelelim İngilizce bilen Türk oyuncularımıza. Muhteşem Yüzyıl’daki gibi neredeyse herkes var dizide. Başta da söylediğim gibi figuran bile ingilizce biliyor 🙂 Oyuncuların gözlerinden de böylesine büyük bir yapımda İngilizce oynamanın verdiği özgüven belli oluyor. İzleyince siz de fark edeceksiniz.

Cem Yiğit Üzümoğlu – Fatih Sultan Mehmet

Herkesin dediği gibi Robb Stark’a benziyor. Cem Yiğit Üzümoğlu gitse Game of Thrones’da oynasa sırıtmaz hatta daha bile iyi durur diyebilirim.

Tuba Büyüküstün – Mara Hatun

Konuk oyuncu olarak yer aldığı için az sahnesi bulunsa da, kaliteye kalite katan Tuba Büyüküstün gerçekten döktürmüş. Keşke daha fazla sahnesi olsaydı dedirtiyor.

Birkan Sokullu

Damla Sönmez

Selim Bayraktar – Çandarlı Halil Paşa

Muhteşem Yüzyıl deneyimi ile ortama alışkın kaliteli bir oyuncu.

Osman Sonant

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

İlayda Akdoğan

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

Son olarak fragmanı da şöyle bırakıyorum. Herkese iyi seyirler diliyorum.

yazar

Yazar: Yürüyen Johnnie

Serçeciler okumasın.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 Yorum

 1. Öncelikle efektleri ve çekim kalitesi gerçekten çok güzel ama benin acizane fikrim Osmanlı tarafından çekilmemiş Konstantinopolis yani Hristiyanların gözünden çekilmiş ya arkadaş yaranmak için tarafsız olmak için Türkleri harcamasaydınız keşke biraz da Osmanlı’nın gözünden bakabilecek senaristede danişılsaydı…..!!!!!!! O savaş bolumleri sırf Osmanlı askeri ölüyor utanmasaniz Konstantinopolis i kurtardık diyeceksiniz ayıp değil mi ??

 2. italyan şovalye ve bizanslılar bütün osmanlıyı hiç kayıp vermeden öldürüyorlar.ben anlamadım ki istanbulu kim aldı..istanbulu meğerse alamamışız öyle gözüküyor.dizi tamamen saçmalıktan oluşan taraflı öfke kinle cekilmiş iğrenç bir dizi…. celal şengörde batının kuklası olmuş yazık etmiş kendine burda olmamalıydı çoğu fikrine katılmama rağmen yanlış yapmış batılılara güvenilmeyeceğini öğrenmiş oldu böylece .sen başka şey söylüyorsun adam başka şey çekiyor senin lafının arkasındaki görüntü başka dizi baştan aşağı saçmalık

 3. Film bir çok hatası ile piyasa sunulmuş. Türkler tarafından izleneceği yani her türlü iş görec pimi bilerek yapmışlar. Hele Fatih’in Manisa’da ki sahnesi ne kadar yürek burkan bir durum. Günümü surlarının ne işi vr orda.

  Onu geçtim binlerce Osmanlı askeri bir tek cenvezliyi alt edemedi. Karekter değişimleri hiç dikkate alınmamış. Fatih’in küçüklüğündeki sahnelerde insanlar nasılsa büyüdüğünde de aynı mizaca ve şekle sahiplerdi. O kadar yıl insanlar hiç değişmez mi. Saç sakal da aynı tonda aynı uzunlukta kalması enteresan kötü geldi. Yavanlık vardı. Altttan alta tarihe sahip çıkmıyorsunuz. O güzelim surlar ne halde demeye getirmişler. Ya gerçekten bize tarihi yalanlarla anlattılar y da bize tarihi anlatanlar tarihi bilmiyor.

 4. Yazacaklarımı yazmışsın kardeşim film olarak güzel olsa da Türk gözüyle izleyince filmde İstanbulu fetheden fatih değilde tam tersi mübarek dayak yiyenler bile bşzanstan çok Türk akşemsettin yok ulubatlı yok film yabancıların gözüyle çekilmiş bu zaten apaçık

 5. ***Spoiler***
  Dizinin adı neredeyse “Giovanni Giustiniani ile Tatlı Sert” olacakmış. Fatih’ten çok Giovanni Giustiniani güzellemesi vardı dizide. Ayrıca da, Meryem Ana’nın Kontantiniyye’yi terk etmesi, Ayasofya’dan ışık vs. çıkması dizide kendine yer bulurken, Ulubatlı Hasan’ın dizide hiç olmaması ve Fatih’in hocası Akşemseddin’den hiç söz edilmemesi bir miktar üzdü.

  Yine de Hakan Muhafız’dan sonra iki güzel dizinin Netflix’e girmesi güzel oldu.