İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi Rise of Empires: Ottoman ve Bilinmeyenler

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

İlginç şekilde sessiz sedasız bugün Netflix’te yayına giren Rise of Empires: Ottoman adlı belgesel dizi hakkında birkaç detaydan bahsetmek istiyorum. Öncelikle dizinin Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en iyi Netflix dizisi olduğunu söylemenin yanlış olmadığını düşünüyorum. Belki de tarihimiz üzerine yapılmış en iyi yapım denebilir.

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

Atiye ve Muhafız yayına girmeden önce ülkenin fragmanlarla ve afişlerle yağmura tutulmasını bu kalitede bir yapım için göremedik. Netflix, Türklerin tarihine deli gibi düşkün olduğunun ya farkında değil  ya da “zaten dizi nirvana, reklama ne hacet; kendi alır yürür” demiş olabilir.

Başlıkta da yazdığım gibi dizide ne kadar ingilizce bilen Türk varsa kendine yer bulmuş. Hatta çook eskilerden bir lise arkadaşımı figuran olarak gördüm. Dizide konuşması yoktu ama ingilizce bildiğine eminim 🙂

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

Şimdi gelelim ufak birkaç bilgi vermeye. Diziye başlarken ilk bölümde hem ingilizce hem türkçe seslendirmelere bakayım derken anlatıcıların ikisinin de hepimizin bildiği 2 kişi olduğunu farkettim.

Türkçe Anlatıcı: Halit Ergenç 

İngilizce Anlatıcı: Charles Dace (yani Tywin Lannister)

Dizi başlarken Mehmet’in rüya sahnesinin muhteşemliği beni içine çekmişken bu iki deneyimli ve epik sesi de duyunca “heh şimdi oldu” dedim.

Dizinin senaristleri ve danışmanları hepimizin yakından tanıdığı Celal Şengör ve Emrah Safa Gürkan. Dizide yer yer araya girip ufak bilgiler veriyorlar. Tabi sadece türk tarihçiler yok dizide. Yabancıların da aralarda bilgi verdiği sahneler mevcut. Not: Celal Şengör’ün o müthiş kahkahasını duymak keyif veriyor 😀

Rise of Empires: Ottoman Oyuncuları

Gelelim İngilizce bilen Türk oyuncularımıza. Muhteşem Yüzyıl’daki gibi neredeyse herkes var dizide. Başta da söylediğim gibi figuran bile ingilizce biliyor 🙂 Oyuncuların gözlerinden de böylesine büyük bir yapımda İngilizce oynamanın verdiği özgüven belli oluyor. İzleyince siz de fark edeceksiniz.

https://open.spotify.com/episode/4S4FVqd6D6peW9xoXFnED6?si=G0QLlLPpRmChtKJRdqcGdA

Cem Yiğit Üzümoğlu – Fatih Sultan Mehmet

Herkesin dediği gibi Robb Stark’a benziyor. Cem Yiğit Üzümoğlu gitse Game of Thrones’da oynasa sırıtmaz hatta daha bile iyi durur diyebilirim.

Tuba Büyüküstün – Mara Hatun

Konuk oyuncu olarak yer aldığı için az sahnesi bulunsa da, kaliteye kalite katan Tuba Büyüküstün gerçekten döktürmüş. Keşke daha fazla sahnesi olsaydı dedirtiyor.

Birkan Sokullu

Damla Sönmez

Selim Bayraktar – Çandarlı Halil Paşa

Muhteşem Yüzyıl deneyimi ile ortama alışkın kaliteli bir oyuncu.

Osman Sonant

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

İlayda Akdoğan

İngilizce Bilen Tüm Türklerin Oynadığı Dizi_ Rise of Empires_ Ottoman (4)

Son olarak fragmanı da şöyle bırakıyorum. Herkese iyi seyirler diliyorum.

Yürüyen Johnnie
Serçeciler okumasın.
Subscribe
Bildir
6 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Masal
Sonraki
Kara mı Beyaz mı?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.