Araştırmayla Kanıtlandı: Uzun Süre Çalışmak Felç Ediyor!

Araştırmayla Kanıtlandı: Uzun Süre Çalışmak Felç Ediyor!

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nün (Inserm) yaptığı araştırma kapsamında 2002’den bu yana 18-69 yaş arası 143 bin 592 kişiye düzenli olarak yaşam tarzı anketleri düzenlendi ve onlarla röportaj yapıldı. “Stroke” adlı bilimsel yayında yer alan araştırmada, bilim insanları, bir işte çalışmanın kişilerin kalp ve damar sağlığına etkisini inceledi.

Katılımcıların yüzde 29’unun uzun saatler çalıştığı, yüzde 10’unun kronik şekilde uzun saatler çalıştığı ve araştırma başladığından bu yana yaşanan bin 224 felç vakası bulunduğu belirtildi. Bu veriler ışığında uzmanlar, yılda en az 50 gün 10 saat ve üzeri çalışanların felç geçirme oranının daha yüksek olduğunu keşfetti. Ayrıca, araştırmada Avrupa ülkelerinin çalışma saatleri de belirtildi. İngiltere’de kişiler haftada ortalama 42 saat, Fransa, İtalya ve Belçika’da 39 saat, Danimarka’da 37 saat çalışıyor. OECD’nin 2018’te yayımladığı verilere göreyse, Türkiye haftada ortalama 47,7 saat ile Avrupa ülkeleri arasında çalışma saatinin en uzun olduğu ülkeler listesinde birinci.

 

Araştırmayla Kanıtlandı: Uzun Süre Çalışmak Felç Ediyor!

Haftada Bir gün Fazla Çalışmak 3 Kat Fazla Riskli

Araştırmanın en çarpıcı sonucu ise şu: Haftada bir gün fazladan 2 saat çalışanların felç geçirme oranı, uzun saatler çalışmayanlara göre 3 kat daha fazla. Diğer bir ilginç sonuç ise, fazladan çalışmaya bağlı artan felç geçirme riski 50 yaş altı çalışanlarda daha yüksek. Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden çalışmanın baş yazarı Dr. Alexis Descatha konuyla ilgili şöyle dedi: “Bu beklenmedik bir sonuç ve bu fenomen üzerine daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Bir klinisyen olarak, hastalarıma daha verimli çalışmalarını tavsiye ediyorum ve kendim de bu öneriye uymaya çalışıyorum.”

Önerilen İçerik: Norveç’te Çılgın Talep: Sommarøy Adası Zamanı Hayatlarından Çıkarmak İstiyor!

 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türk Dizi Tarihine Damga Vurmuş 10 Efsane Karakter
Sonraki
Efsane Müzisyen David Gilmour Gitarlarını 21 Milyon Dolara Bağışladı
Efsane Müzisyen David Gilmour Gitarlarını 21 Milyon Dolara Bağışladı

Efsane Müzisyen David Gilmour Gitarlarını 21 Milyon Dolara Bağışladı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.