Efsane Müzisyen David Gilmour Gitarlarını 21 Milyon Dolara Bağışladı

Efsane Müzisyen David Gilmour Gitarlarını 21 Milyon Dolara Bağışladı

İngiliz rock grubu Pink Floyd’un gitaristi ve solisti David Gilmour ’a ait 127 gitar, önceki gün ABD New York’ta Christie’s Müzayede Evi’nde açık arttırmayla satışa çıkarıldı. David Gilmour’un 1971’den beri kullandığı ve adeta imzası haline gelen “The Black Start” adlı gitarı 3 milyon 975 bin dolara (23 milyon lira) alıcı bularak kendi alanında rekor kırdı.

Müzayede Satılan En Pahalı Gitar Oldu

Efsane müzisyenin, Pink Floyd’un başyapıtlarından Dark Side of The Moon albümünde Comfortably Numb, Money, Shine On You Crazy Diamond gibi unutulmaz şarkılarının kayıtlarında kullandığı Black Start’a ödenen paranın bir açık arttırmada bir gitara ödenen en yüksek fiyat olduğu açıklandı. The Black Start adıyla bilinen 1969 Fender Startcoaster gitarın adına kitap bile yazılmıştı bu anlamda müzik tarihinin önemli enstrümanlarından olan gitarın satışı büyük ses getirdi.

Efsane Müzisyen David Gilmour Gitarlarını 21 Milyon Dolara Bağışladı

Kült Şarkılarında Kullandığı Gitarlar Da Satıldı

Ayrıca, David Gilmour’un Wish You Were Here albümünde kullandığı 1969 Martin D-35, 1 milyon 95 bin dolara (6 milyon lira) alıcı buldu. The Wall’un ritim bölümlerinde kullandığı Fender Stratocaster ise 1 milyon 815 bin dolara (10 milyon lira) satıldı. 127 gitarın satışından toplam 21 milyon 490 bin 750 dolar (120 milyon lira) elde edildi. Gitarlarının bir köşede hiç çalınmadan öylece durmasını istemediğini, zaten birçoğunu da çalacak zamanı olmadığını belirten David Gilmour, satıştan elde edilen geliri dünya çapında iklim kriziyle mücadele eden hayır kurumlarına bağışlayacağını söyledi.

Önerilen İçerik: Efsane Müzisyen Freddie Mercury’nin Kayıp Performansı Yayınlandı

 

kooplogger

Yazar: Pelin Aykın

26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.