Neden Dünyanın Hiçbir Ülkesi Türkiye Cumhuriyetine Saldıramaz?

Neden Dünyanın Hiçbir Ülkesi Türkiye Cumhuriyeti’ne Saldıramaz?

Türkiye stratejik konumu ve yeryüzü şekillerinin konu bakımında saldırılması oldukça güç bir toprakta bulunmaktadır. Politik olarak da Avrupa ve Orta Doğu arasında bir köprü oluşturduğu için saldırıldığı takdirde dünyayı siyasi bir krize sokabilecek konumdadır. Ayrıca Türkiye savunma ve saldırma açısından dünyanın en güçlü devletlerinden de biridir.

Bu yazımızda neden dünyanın hiçbir ülkesinin Türkiye’ye saldırmak istememesini inceleyeceğiz.

Türkiye, Özel Bir Konuma Sahiptir

Türkiye’nin, Asya ve Avrupa kıtalarında da toprağı bulunur ve üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada özelliği taşır. Madenlerinde maden çeşitliliği fazladır, Orta Doğu ve Asya’nın petrollerine yakındır ve önemli boğazlara sahiptir. Bu da onun jeopolitik değerini oldukça arttırmaktadır.

Türkiye yeryüzü şekilleri ve stratejik konumu bakımından savunmada dünyanın en güçlü ülkelerinin başında gelmektedir. Peki, neden?

Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi

Akdeniz bölgesinde dağlar kıyılara paraleldir. Bu sebeple dağlar kıyı ile iç kesimler arasındaki ulaşımı zorlaştırmaktadır ve ulaşım geçitlerden sağlanmaktadır. Akdeniz’den saldırılması halinde iki seçenek vardır: Dağlardan geçmek, geçitleri kullanmak. Dağları geçmek bir askeri birlik için oldukça zordur ve hemen bertaraf edilmeye açıktırlar. Akdeniz’de 4 adet geçit vardır: Çubuk, Gürbulay, Belen, Gülen. Bu geçitler ise dar ve engebeli olduğu için büyük birlikler için geçilmesi imkânsızdır.

Karadeniz bölgesi de Akdeniz bölgesiyle aynı durumdadır. Karadeniz’de de Kop ve Zigana geçitleri vardır. Dar ve engebeli olan geçitlerden askeri birliklerin geçmesi pek mümkün değildir.

         

Doğu Anadolu Bölgesi

Dağlarının en yüksek olduğu bölge Doğu Anadolu bölgemizdir. Bölgede dağlar üç sıra halinde uzanırlar. Saldırılması dâhilinden karadan bir giriş zor olacak, bertaraf etmesi daha kolay olacaktır.

Ege Bölgesi

Ege bölgesi savunma için en zor bölgemizdir. Bölgenin yeryüzü şekilleri bakımından adeta kolay lokmadır. Dağlar kıyıya diktir ve dağlar arasında ovalar bulunmaktadır. Bu çöküntü ovalar kıyıdan içlere ulaşım oldukça kolaydır. Yalnız bu bölgenin ovaları için özel geliştirilen hızlı ilerleyen mekanize birlik olan Ege Ordusu mevcuttur.

Önerilen İçerik: Devletler Kendilerini Vatandaşlarına Karşı Korumalı mı?

Neden Dünyanın Hiçbir Ülkesi Türkiye Cumhuriyetine Saldıramaz?

Türkiye, Dünyanın En Büyük Ordularından Birine Sahiptir

Türk ordusunu dünyanın en kapsamlı ve sistemli ordularının başında gelmektedir. Bulunduğu konumdan dolayı devlet, orduya özel bir bütçe ayırmakta ve çalışmalar yapmaktadır. Kara Kuvvetleri Ordusu 4 birliğe ayrılmıştır. Bu birlikler ayrıca Kara Kuvvetlerine bağlı olan Ordu ve Lojistik Komutanlık ile Eğitim ve Doktron Komutanlığı(EDOK) olarak teşkilatlanmışlardır.

Türk ordusunun ayrıca bir önemli yanı ise bulunduğu ülkenin stratejik konumudur. Avrupa ve Orta Doğu arasında bulunduğu için çıkabilecek herhangi bir savaşta ya da askeri destekte ilk çıkartma yapabilecek ordu Türk ordusudur. Bu sebeple Türkiye’nin daima hazır birlikler bulundurması gerekmektedir.

Türk ordusu yakın tarihte birçok savaşta asker çıkarmasıyla, verdiği askeri destekle kendini kanıtlamış bir ordudur. Dünyanın her noktasına çok hızlı bir şekilde binlerce asker gönderebilecek hazırlığa sahiptir. Her koşulda hızla indirme yapabilecek konumdadır. Türkiye; dünyada tek seferde en hızlı hava indirmesi yapan, en hızlı çıkartma yapabilen ve tek seferde en çok asker çıkartabilen ülke olmuştur.

             

Bu başarılar Türk ordusunu dünyadaki en güçlü kara kuvvetleri statüsüne ulaştırmıştır. En sistematik gerilla savaş tekniklerini kullanan ordu olmasıyla ve en kaliteli özel kuvvetleri ve komandolarıyla da dikkat çekmektedir.

Türkiye sadece kara kuvvetlerin de değil ayrıca hava kuvvetlerinde de son 20 yıl içerisinde ciddi başarılara imza atmıştır. Pilot yetiştirmede dünyanın sayılı hava kuvvetlerinden biridir. Türk Hava Kuvvetleri, kabiliyetini ilk kez Amerikan kuvvetlerinin bulamadığı terör kamplarını, bulup hava saldırısı yaparak göstermiştir.

Türkiye gerek askeri kuvveti, gerek jeopolitik konumundan dolayı dünya siyasetinde daima etkili olmak zorunda kalan bir ülkedir. Bu zorunluluğu da onu güçlü yapan yönlerinden biridir. Stratejik konumumuzdan dolayı da ayrıca dünyanın ve komşularımızın dertlerinden kaçamıyor ve ordumuzla destek vermek durumunda kalıyoruz. Mehmetçiğimiz sağ olsun!

Önerilen İçerik: Yahudiler Neden Bu Kadar Güçlü?

kooplogger

Yazar: gramafoniğnesi

''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.''

23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde...
Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 Yorum

  1. size küçük bir soru en son savaşımızdan beri kaç yıl geçti. peki bunca yıl içerisinde olabilecek kaç plan hesaplandı ve kaç plana karşı tedbir alındı bilen var mı? yok değil mi. savaş dediğiniz şey tamamen strateji geliştirmek ile olur. strateji de akıl ile. stratejisi olmayan ve başka çaresi kalmayan amerikanın japonyayı bombaladığını ne çabuk unuttunuz. halbuki o bombayı atmamış olsalardı kıyıları japon donanmasıyla dolup taşıyordu sadece 10 dk. ları olsaydı bu gün japonlar amerikaya hükmediyor olurlardı. birazda amerikanın askeri birliklerinin vietnam malübiyetine bakalım. unutmayın her TÜRK evladı korkusuzdur. asla geri çekilmez. ve her zaman oyun bozacak zekaya sahiptir. DİDİŞMEYİ BIRAK AYAĞA KALK VAKİT YAKIN.

  2. Saçma. İstikbal göklerdedir. Bu devirde karadan çıkarma bölge temizlendikten sonra yapılıyor. Yani adam uçak gemilerini kıyılarımıza getirir 100 uçağı uçurur kritik yerleri vurur sonra o geçitlerden elini kolunu sallayarak geçer. Ordumuz yakın geçmişte iftiralarla (ergenekon,balyoz) terhis edilmiştir, uçak uçuracak pilot bile kalmamıştır. THY’den eski asker emeklisi pilotları bünyelerine almaya çalışıyorlar. Hava savunma sistemimiz bile daha yeni gelecek. Türkiye’ye kimse saldıramaz bu doğru ama askeri ya da teknolojik başarımızdan değil tamamen dansöz olduğumuzdandır. Amerikayla ters düşünce Ruslara, Ruslarla ters düşünce Amerika ve Avrupaya kıvırdığımız içindir. 2 taraf anlaşsa Irak’tan farkımız kalmaz.

    • senin gibi aşağılık kompleksine girmiş birisi ülkesini savunmadan ellerini kaldırır ve amerika ya teslim olur…senin görüntün budur…tarihini bilmeyin birisin kimbilir nereden göçüp geldin ama bu önemli değil,bu büyük milletin bir ferdi olmak ve icabında ölümle alay etmek esastır…uçak gemisi gelirmiş..mış mış diyorsun,türk askerinin elleri de armut toplamıyor herhalde…istediği kadar bombalasın,işgal edemedikten sonra orası senin değildir…gelecekleri varsa görecekleri de vardır…geldikleri gibi giderler…