Prag’da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

Prag’da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

Prag iki bölümden oluşuyor; Yeni Prag ve Eski Prag. Eski Prag tüm tarihi dokunun korunduğu, araba girişinin yasak olduğu bir yer. Yeni Prag ise yerleşim bölgelerinin bulunduğu bir alan. Ben vaktimin büyük çoğunluğunu Eski Prag’da geçirdim. Prag en iyi yürüyerek keşfedilir. Bu yüzden yanınıza Prag Görsel Gezi Rehberini almayı unutmayın. Kitaptaki yürüyüş rotalarını takip ederek gezerseniz Prag’da görmediğiniz bir yer de kalmamış olur 🙂

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

Nereleri Gezelim?

1.Eski Şehir Meydanı

Şehrin en ünlü ve turistik meydanı. Astronomik Saat gibi birçok önemli yapı bu meydanda yer alıyor. Meydandan tarih fışkırıyor adeta çünkü kafanızı nereye çevirseniz tarihi bir bina ile karşılaşıyorsunuz 🙂

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

2.Astronomik Saat ve Belediye Sarayı

Şehir meydanında Eski Belediye Sarayı üstünde yer alan astronomik saat Prag’ın en ünlü yapısı. Saatin üzerindeki figürler açgözlülüğü, kibiri, ölümü ve eğlenceyi temsil etmekte. Elinde ayna olan figür kibiri ve kendini beğenmişliği ifade ederken, elinde altın kesesi olan Yahudi figürü ise açgözlülüğü temsil ediyor. Saatteki dikkatinizi çeken iskelet figürü ölümü, Astronomik saatte mandolin çalan Osmanlı ise eğlenceyi sembolize etmekte. Astronomik saatin tepesine çıkıp Prag’a bir de yukarıdan bakabilirsiniz.

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

3.Charles Köprüsü

Şehrin en önemli köprüsü olan Charles Köprüsü, Kral 6.Karl’ın isteği üzerine Mimar Peter Parler’ın tarafından 1357 yılımda yapılmış. Köprü üzerinde 30 tane heykel bulunmakta. Bunlardan en önemlisi ise Aziz John Nepomuk heykelidir.

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

Aziz John Nepomuk heykelinin hikayesi Aziz John ’un Kral’a eşinin günahlarını anlatmayışı ve bunun üzerine kralın ceza olarak azizi buradan aşağı attırmasına dayanıyor. Rivayete göre Aziz John suya düşünce göğe doğru yıldız yayılmış. Sırf bu rivayet yüzünden Prag’a gelen her turist başında altın renkli yıldızlar bulunan Aziz John heykeline ellerini sürüp dilek dileyip Prag’a tekrar geleceğine inanıyor. Gerçekleşir mi bilemeyiz ama ben de bu adete uydum 🙂 Bugün ise köprü sokak müzisyenlerinin müzikseverlere hünerlerini sergilediği, ressamların resimlerini yaptığı bir yer.

4.Eski Yahudi Mezarlığı (Josefov)

Eski Yahudi Mahallesi; Yahudi Mezarlığı, Eski-Yeni Sinagog olmak üzere iki yapıdan oluşuyor.

Yahudi Mezarlığı

Bu tarihi Yahudi mezarlığının öyküsü ne yazık ki trajik. Yahudilere zamanında sadece belli bir bölgede yaşama izni verildiği yetmezmiş gibi ölüleri için de ne yazık ki tek bir bölgeye gömme hakkı tanınmış. Bu durum bir trajediye sebep olmuş çünkü yer kısıtlaması yüzünden ölülerini üst üste gömmek zorunda kalmışlar.  Mezarlığı tıpkı bir sergi gezer gibi gezebilirsiniz dilerseniz. Çünkü her bir mezar taşı kabartmalı taşları ile döneminin tarihi izlerini taşıyor.

Eski-Yeni Sinegog

Prag’daki en eski gotik bina olan 13.yüzyıldan kalma bu sinagog, Yahudiler mimarlık yapamadıkları için Hristiyan mimarlar tarafından 1270 yılında yapılmış. Sinagog bugün bir yandan Yahudiler ibadet etmek için gelinirken bir yandan da turistlerin rağbetine uğramakta. Sinagogta erkek ve kadınlar için ayrı bölümler bulunuyor. Ana salon erkeklere ayrılmış iken, koridor kısmı ise kadınlara ait. Sinagogda görülebilecek eserler arasında ise Yahudi sancağı, Haham Loew’in Sandalyesi bulunuyor ve binanın doğusunda da perdenin arkasında bulunan ark, süslemeli tonozlar, kadınların izleyebilmesi için onlara ayrılan kadınlar penceresi yer almakta. Sinagoga giriş ücreti 200 Kron. Sinagog eski şehir meydanına sadece 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde, bu yüzden orada birazcık vakit geçirdikten sonra da sinagogu ziyaret edebilirsiniz.

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

5.Aziz Vitus Katedrali 

Prag’ın en gösterişli katedralinin yapımına 1300’ lü yıllarda başlanmış ancak 600 yıl sonra tamamlanabilmiş. Birçok kral ve kraliçenin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış katedralde dua odaları, Hz. Meryem’in tasvir edildiği vitraylar, Çek Ressam Alfons Mucha ‘nın pencere çalışması, kraliyete ait eşyalar görülmeye değer. Ayrıca katedralin altında 6.Charles, dört karısı ve Bohemya’nın eski kralı Jiriz Podebrad’ın mezarları da yer alıyor. Katedrale 22 numaralı otobüse binerek ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti ise 175 kron. Katedralin dış cephesinde yer alan çeşitli yaratıklar ise dışarının kötülüğünü simgeliyormuş ve bu vesileyle insanları kiliseye çağırıyormuş.

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

6.Aziz Nikola Kilisesi

Barok süslemeler ile dikkatleri üstüne çeken kilise 18.Yüzyılda Cizvitler tarafından yapılmış. Kilise eski şehir meydanına sadece 3 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Kiliseye giriş ise ücretsiz. Kilise hafta içi 10.00-16.00 arası gezilebilir. Saat 16.00’dan sonra ise klasik müzik konserlerine ev sahipliği yapmakta. Güncel klasik konser programına ise www.pragueticketoffice.com sitesi üzerinden ulaşıp biletinizi alabilirsiniz.

7.Kafka Müzesi

Prag denince akla ilk olarak Kafka geliyor. Kafka’nın eserlerini okuduysanız Prag’a gelmişken burayı görmemek büyük kayıp olur. Müze giriş biletini Kafka Museum Shop’dan alabilirsiniz. Giriş ücreti öğrencilere 120Kron. Müzeyi her gün 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Lokasyon olarak Charles Köprüsü’ne çok yakın bir mesafede yer almakta. Müzede Kafka’nın pek çok kitabı ve Milena’ya yazdığı mektupların orijinalleri bulunmakta.

 

kafka müzesiaPrag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

8.Cafe Slavia

Nazım Hikmet’in oturup şiirlerini yazdığı, Kafka’nın vaktinin bir bölümünü geçirdiği Cafe Slavia’yı görmeden olmaz. Burada günün sonunda bir pasta yiyerek ya da bir kahve içerek soluklanabilirsiniz. Fiyatları ise çok pahalı değil. kafede Nazım Hikmet’in resmi de bulunmakta.

Prag'da Gezilmesi Gereken Favori Yerler ve Mekanlar

Nerede Kalalım?

Otel seçimine gelecek olursak otelinizi Eski Şehir Meydanında seçmekte fayda var. Çünkü gezeceğiniz yerlerin çoğu burada yer alıyor. Eski şehir meydanında olsun ucuz olsun derseniz bu sitelere bakmakta fayda var. Benim gibi aradığınızı bulacağınıza eminim.

http://www.budgetplaces.com

http://www.hostelworld.com

http://www.booking.com


Ne Yiyelim?

Yurt dışına çıktığınızda yeme konusunda sıkıntı yaşayanlardansanız, Prag’da Türk restoranları mevcut. Efes, İstanbul Kebap bunlardan birkaçı. Ama ben öğrenci usulü karnımı doyurmak istiyorum diyorsanız McDonalds gibi opsiyonlar da mevcut.


Prag’ı okumaya doyamadınız değil mi? O halde bir de Gezen Kafa‘nın Ortaçağdan Günümüze: Prag ve Ortaçağ Kaçamağı: Cesky Krumlov yazılarına göz atmanızda fayda var 😉

İrem Surel               

 

Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tek İhtiyacınız Olan Şey 30 Dakika: Sağlıklı Yaşam ve Spor
Tek İhtiyacınız Olan Şey 30 Dakika: Sağlıklı Yaşam ve Spor

Tek İhtiyacınız Olan Şey 30 Dakika: Sağlıklı Yaşam ve Spor

Sonraki
Aşıklar Şehri Paris’te Gezip Görülmesi Gereken 10 Yer

Aşıklar Şehri Paris’te Gezip Görülmesi Gereken 10 Yer

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.