Ucuz Uçak Bileti Alırken ve Yolculuğa Hazırlanırken Yaptığımız 9 Hata

havaalanında kalkan uçağa bakan adam
Şu günlerde çok uğraştığım bir konu üzerinden yazmak istedim. Ucuz uçak bileti alırken dikkat etmemiz gereken en önemli şeyleri yazıyorum, hepsi tecrübeyle sabit. Umarım benim kadar kötü durumlara düşmezsiniz. Okurken benim için üzülmeyin ben hepsine tecrübe gözüyle bakıyorum.

ucuza uçak bileti

1. Transit Vize

Malumunuz bizler Avrupa birliği ülkesi değiliz bu yüzden Avrupa’da bir çok yeri görmek için vizemizin olması şart, Peki daha uzak bir yere gidiyorsanız mesela 10000 kmcik? Diyelim ki hiç vizeniz yok. Mesafeden dolayı illaki bir ülkede transit yapacaksınız! Bu ülkeyi seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken ise o ülke transitte vize istiyor mu? Bunu öğrenmenin en güzel yolu da o ülkenin konsolosluğunu arayıp sormaktır. Sakın internetten öğrendiğiniz bilgilerle yola çıkmayın benim gibi kapıdan döndürülürsünüz. En kötüsü de eşe dosta ucuza aldım diye hava attığınız biletiniz kül oluverir hayallerinizle birlikte…

ucuza uçak bileti

2. Bagaj kilogramına dikkat

Yoksa bagajınız ağır gelebilir ve sizden son paranıza kadar alabilirler. Hatta paranız çıkışmayınca uçak kaçacak diye soğuk soğuk terlemeye başlarsınız. Ve vazgeçtiğiniz bir çok kişisel eşyayı hava limanında bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Ben az daha kendimden bile vazgeçiyordum!

ucuza uçak bileti

3. Valiz seçimi

Bu valiz olayı bir yukarıdakiyle bağlantılı bir seçim. Ben valizimden neler neler attım sırf ağır basmasın yeter diye. Ama yok abi valizde bana çekmiş nefes alsa kilo alıyor. Valizden ne atsam hafifletemedim. Bende jeton sonradan düştü meğerse valizimin kendi ağırlığı çok fazlaymış. Sonradan öğrendiğime göre (Buradan Meksikadaki Türk arkadaşım İzzete sonsuz teşekkürler o aydınlattı beni.)  meğer bu valizlerin hafif olanları varmış. Tabii ki fiyatı biraz yüksek ama emin olun çok eşyanız varsa değer.

Önerilen İçerik: Doğru Valiz Seçme & Satın Alma Rehberi

ucuza uçak bileti

4. Ucuz Uçak Bileti Alma

Biletlere bir çoğumuz ucuz diye atlıyoruz,  genelde ucuz olma sebebi de çok aktarma yapması. Fakat yukarıda da dediğim gibi eğer transit geçişi sıkıntı olan bir ülkeden yapıyorsanız ucuz diye atlamanızın hiç önemi yok. Bir diğer sorun ise uçuşlar arasındaki bekleme süresi mesela 12 de aktarma yapacaksınız uçuşunuz 2 de o uçak 10 dakika gecikse ecel teri dökmeye başlıyorsunuz  kafam rahat olsun diyorsanız biraz fazla verin. Yoksa genç yaşınızda kalp hastası olursunuz.

ucuza uçak bileti

5. Yolcu sorumluluğunda aktarma

Ah ulan başlığı yazarken bile titredim. Size uzun uzun başıma gelenleri anlatamayacağım ama sakın benim gibi abi hallederim ya bilet ucuz diye hemen atlamayın. En güzeli tek hava yolu şirketinden almak olur bileti en azından kafanız rahat olur. Tek hava yolu şirketinden alırsanız transit yaptığınız ülkede birde valiz peşinde koşmazsınız. Sizin yerinize valizinizi bir sonraki uçuşunuza aktarırlar.

ucuza uçak bileti

6. Az eşya çok huzur

Mutlu bir seyahatin ipucu kesinlikle bu; aman abi soğuk olursa mont alayım, denize gidersem şort alayım, okula tshirt alayım, partiye elbise alayım ben tövbe dedim resmen. Bulaşmayın,  zaten gittiğiniz yerde alıyorsunuz illaki. En güzeli mümkün olduğunca az eşya ile yola çıkmak.

Önerilen İçerik: Daha İyi Valiz Hazırlamak: Az Bilinen Seyahat İpuçları

ucuza uçak bileti

 7. Transit vizede dahi dikkat etmeniz gereken sorun

Diyelim ki transit yapacağınız ülke sizden transit vizesi istemiyor hemen havaya girmeyin. Bakın bakalım bagaj yolcu sorumluluğunda  mı? Eğer yolcu sorumluluğunda ise üzgünüm ya valize veda edeceksiniz yada vizeniz olacak bir ihtimal daha var oda ölmek mi dersiniz? Hayır değil, o ihtimal transit yapacağınız alana geçersiniz görevlilerden rica edersiniz. Artık onların insiyatifine kalmış. İyi birilerine denk gelirseniz hemen el atarlar. Benim gibi şanssızsanız; oturun ağlayın. İşe yaramıyor ama rahatlıyorsun.

ucuza uçak bileti

 8. Pasaport

Bunu yazmayacaktım ama madem bir şey yazıyorum adam akıllı olsun dedim. Pasaport olmadan ülkeden dışarı adam atamazsınız zaten. Pasaportunuz yoksa bilet dahi bakmayın dememe gerek yok değil mi?

ucuz uçak bileti

9. Para

Para derken yanınızda trilyonla gezin milyoner değilseniz gezmeyin demiyorum. Ama aktarma yapacağınız ülkenin parasını mutlaka yanınızda bulundurun. Yol halinin ne getireceğini asla bilemezsiniz.

Umarım biraz olsun faydam olabilir. Kısaca şunu demeye çalışıyorum aslında madem yolu göze aldınız biraz daha fazla verin kafanız rahat olsun. Ucuz diye atladığımız bir çok biletin masraflı olabileceğini unutmayın. Mesela kimisi yemek vermiyor seyahat sırasında, kimisi bagaj hakkı vermiyor. Bütün bunlara dikkat edin. Bu arada mutlaka seyahat etmeyi unutmayın. Kendinizi tanımak için çok iyi fırsat yalnız başınıza seyahat etmek.

Önerilen İçerik: Vizesiz Bir Avrupa Seyahati: Sırbistan


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sezai Karakoç’un Mona Roza’sının Gerçekleri

Sezai Karakoç’un Mona Roza’sının Gerçekleri

Sonraki
Günümüz İlişkilerine Dair

Günümüz İlişkilerine Dair

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.