Gezi Tutkunlarına Özel Eğlenceli Rotalar

özbekistan-gezi-uçak-bileti

Pandeminin bitmesiyle kalkan uçuş yasaklarının ardından uçak bilet satışları üst seviyeye çıktı.

Başta ülkemiz olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşanan covid-19 salgını ekonomi hayatını etkilediği gibi, sosyal hayatı da büyük bir ölçüde etkileyerek insanları adeta evlere hapsetti. 2022 yılıyla birlikte pandemin büyük ölçüde azalmasıyla kalkan yasakların ardından seyahatlerin arttığı, otellerde boş yerlerin kalmadığı ve uçak bileti satışlarında ciddi artış olduğu görülmekte. Bu durumda en çok merak edilen soruların başında gelen ‘acaba nereye gitsem?’ sorusu. Bu yazımızda size dünyada görmeniz gereken iki yerden Orta Asya’nın sevilen ülkelerinden Özbekistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın da en kalabalık metropolitan (büyükşehir) alanlarından biri olan New York’tan bahsedeceğiz. Ama önce İstanbul ya da Türkiye’nin herhangi bir şehrinden Özbekistan uçak bileti ve İstanbul New York uçak bileti fiyatlarının ne kadar olduğuna bakmadan önce bu önerilerimizi okumanızı öneririz.

Özbekistan’da Nerelere Gidilir?

Özbekistan hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; yedi bağımsız Türk Devletlerinden biri olan ve geniş bir tarihi ve de kültüre ev sahipliği yapan, ipek yolunun en önemli yollarından biri olup, pamuk, altın, kömür, bakır ve doğalgaz denilince akla ilk gelen ülkeler arasında olan, tarihi ve kültürel mirası oldukça zengin bir yere sahip, başkenti Orta Asya’nın en büyük başkenti Taşkent olan Orta Asya’nın önemli ülkelerinden biri konumundadır. Bu zenginliğiyle de Özbekistan turistlerinde ilgisini çekmektedir. Sözü daha fazla uzatmadan gezip görülmesi gereken 7 yerden kısaca bahsedelim;

1) Registan Meydanı

17. yüzyılda kurulan Registan meydan Orta Asya – Türk mimarisinin önde gelen eserlerinin sergilendiği yer olarak göze çarpıyor. Semerkant’ın merkezinde bulunan, geçmiş dönemlerde şehir merkezi olarak kabul gören ve meydanda üç medresenin de yer aldığı bu tarihi meydan Özbekistan’ın en turistik meydanlarından biri olarak gösterilmektedir.

2) Afrasiyab Semerkand Müzesi

13. Yüz yılın henüz başlarında Moğollar tarafından yıkılan antik kentte bulunan bu müze dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından biri olarak kabul ediliyor.

3) Uluğ Bey Medresesi

Orta Asya’nın en önemli filozoflarının yetiştirildiği bu medrese 1417 yılında Uluğ Bey Kürgan tarafından inşaasına başlanmış olup, 1420 yılında tamamlandığı bilinmektedir. Bu eser Uluğ Bey’in en önemli eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Firuze ve lacivert çinileriyle de dikkat çeken bu medrese 18. Yüzyılda depo olarak kullanıldığı söylenmektedir.

4) Siyop Bozori Pazarı

Siyop pazarı sadece Semerkant’ın değil, diğer bölgelerde yoğun talep gören en önemli pazarlarından biri. Bu pazarda sebze meyve ve bakliyattan ziyade de kıyafette bulabiliyorsunuz. Hatta seyyar araçlarıyla da satış yapan insanları görmekle birlikte et satanlarda mevcut. İpek yolu güzergâhında bulunan bu pazarla ilgili en dikkat çeken özellik 800 yıldır aynı yerde kuruluyor. Özbekistan’a yolunuz düşerse bu pazara uğrayarak alışveriş yapabilirsiniz.

5) Taşkent Televizyon Kulesi

1978 yılında inşa edilen ve 6 yılda tamamlanan 375 metre yüksekliğiyle Orta Asya’nın en yüksek, dünyanın ise en yüksek kuleleri arasında 12.’si olan Taşkent Televizyon kulesi farklı mimarisiyle ve seyir terası zevkiyle şehri kuş bakışıyla izlemek isteyen turistlerin ve fotoğrafçıların ilgisini yoğun şekilde çekerek, kentin en çok ziyaret edilen yerlerin başına geliyor. Bu kule 9 şiddetindeki depreme de dayanıklı olarak inşa edildiği söyleniyor.

6) Hz. Davut Mağarası

Hz. Davut Mağarası, Davut Peygamber’in bu mağarada yaşadığı inanılan Özbekistan’ın en çok bilinen ve en kutsal yerlerinden biri olmakla beraber, bu mağara diğer üç Din içinde önemli bir yere sahip. Bu mağarayı ziyaret etmek istiyorsanız 1303 basamak merdiven çıkmanız gerekiyor. Ayrıca bu mağarada Hz. Davut Peygamber’in ayak izlerini de görebilirsiniz.

7) Bibi Hanım Cami

Çok geniş bir alana yayılmış ve çok özel sanatla süslenmiş bir mimariye sahip olan Bibi Hanım Camii 1399 yılında Timur tarafından 5 yılda tamamlanarak yapılmıştır. Timur bu Camiyi Hindistan seferinin anısına yaptırmıştır. Bu Caminin adı ise Timur’un eşi Saray Mülk Hanım’ın lakabı olan Bibi Hanım’dan aldığı söylenmektedir.

New York City’de Görmeniz Gereken 10 Yer:

1) Ellis Adası

2) Central Park

3) Özgürlük Heykeli

4) Times Square

5) Brooklyn Köprüsü

6) Metropolitan Sanat Müzesi

7) Grand Central Terminal

8) Empire State Binası

9) One World Observatory

10) Bryant Park

Sizde bu yerleri gezip görmek istiyorsanız Özbekistan uçak bileti ve İstanbul New York uçak bileti fiyatlarına hepsiburadaseyahat sitesinden bakabilir, fiyat kıyaslaması yapabilirsiniz.

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İç Mimarlık Ne Değildir?
Sonraki
Thales

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.