Comodif’in Gelecek Planlarını, Cihaz Ekibinin Lideri Erol Kaynak Anlatıyor

Comodif'in Gelecek Planlarını, Cihaz Ekibinin Lideri Erol Kaynak Anlatıyor

Comodif’in bağlantılı mobilite yol haritasında, platform hizmetlerinin önemli bir parçası olan donanımların ürünlere neler kattığını ve donanımlarla ilgili gelecek planlarını cihaz ekibinin lideri Erol Kaynak ile konuştuk.

  • Bağlantılı mobilite pazarında donanımların rolü nedir?

Bu pazarda müşteri değeri anlamlandırabilir veri ile oluşturulmaktadır. Araçlara takılan donanımlar katma değeri yüksek veri kaynağıdır. Kullandığınız donanım ne kadar yetenekli ise o kadar faydalı veri toplayabilirsiniz. Aynı zamanda sunucu üzerindeki yükü “Edge Computing” metodu ile donanımı kullanarak hafifletebilir, maliyet azaltabilirsiniz. Aynı zamanda gerçek zamanlı yapılması gereken işlemlerde donanımdan faydalanmak günümüz şartlarında en makul yöntemdir.

  • Hangi tip donanımlarla çalışıyorsunuz? Comodif platformu sadece belirli cihazlar ile mi çalışıyor?

Kullandığımız donanımlar montaj şekline ve yeteneklerine göre sınıflandırılmaktadır. Eğer OBD soketine takılıyorsa “Dongle”, kablo montajı yapılıyorsa “Blackbox” olarak isimlendiriyoruz. Araç veri hattına bağlanan/bağlanmayan modellerimiz de mevcuttur. Aslında projeye göre çok çeşitli donanımlar ile çalışabiliyoruz. Comodif platformu her türlü donanım ile çalışmaya uygundur.

  • Comodif’in mevcut donanımlarını rakiplerden ayıran faktörler neler?

Comodif hem telekomünikasyon hem otomotiv tecrübesine sahiptir. Böylece her müşteriye hitap eden donanım tasarlayabilir/ürettirebilir konumdayız. Mevcut donanımlarımızla kullanıcı bazlı sigortadan yakıt tüketimi hesaplamasına; sürüş değerlendirme algoritmasından kaza durumunda ambulans tetiklenmesine kadar çok çeşitli senaryoları destekleyebiliyoruz.

  • Bu donanımların geliştirilmesinden üretilmesine ve müşteriye ulaştırılıp kullanılmasına kadar geçen aşamada ne tip süreçler var, bu süreçleri nasıl yönetiyorsunuz? Comodif’in tüm bu süreçteki rolü nedir?

Donanım geliştirme süreci müşteri gereksinimlerine göre şekillenmektedir.

Eğer ihtiyaç bir raf ürününde küçük değişiklikler ile çözülebiliyorsa müşteri ile ant-ant kalıp ilgili değişiklikler Comodif tarafından tasarlanır, uygulatılır ve doğru çıktının elde edilmesi takip/garanti edilir. Sıfırdan ürün tasarımı gerekiyor ise Comodif gereksinimlere göre tüm ürün geliştirme basamaklarında tasarımcı/kontrolör olarak yer alır. Kalite ve takvim kriterlerine uygun donanım geliştirilmesini yönetir.

Comodif'in Gelecek Planlarını, Cihaz Ekibinin Lideri Erol Kaynak Anlatıyor

Müşteriye ürünü vermeden önce otomatize ve manuel testler yapılır. Onaya sunulur.

  • Şimdiye kadar edindiğiniz bilgi ve deneyimleriniz doğrultusunda bu pazardaki donanımların geleceği sizce nasıl şekillenecek?

Bağlantılı donanımlar teknolojideki gelişmelere en hızlı adapte olan ve bu gelişmelerin yayılımında katalizör etkisi olan ünitelerdir. Donanımlarda her geçen gün daha güçlü ve enerjiyi daha verimli kullanabilen işlemciler göreceğiz. Bunun yanında bir çok senaryoyu uygulanabilir hale getirecek hızları sağlayan bağlantı komponentleri göreceğiz. Bugün 5G, Bluetooth 5 teknolojilerinin uygulamalarını görüyoruz. Bu gelişmeler bize uzaktan güncelleme alabilen araçları getirecek/getiriyor, bir bakıma her araç içine binilebilen bir telefon haline gelecektir. E-call regülasyonu bu yayılımı oldukça hızlandıracaktır, kısa vadede bu değişiklikleri kullandığımız ürünlerde çok yoğun hissedeceğiz.

  • Gelecek vizyonunuzda donanımlarla ilgili başka hangi planlar var?

Katma değerli veriyi daha verimli şekilde toplamak ve proje gereksinimlerine çok daha hızlı uyum sağlamak için firmware in Comodif tarafından geliştirilebileceği donanımlar üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir. Bunun yanında E-call konusunda da çalışmalarımız mevcuttur.

Comodif
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
KUŞGÖZÜ ve ÇIT ÇIT NEDİR ?
Sonraki
Şarap ve Boyası dökülmüş duvar (kısım 1)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.