Kim İçin Çalışmak İsterim? – Serdar’la 10 Dakika

Kim İçin Çalışmak İsterim - Serdar'la 10 Dakika

İyi Yönetici- Kötü Yönetici

Çalıştığınız şirkette bağlı olduğunuz kişi, yani yöneticiniz, sizin iş hayatındaki zamanınızı cennet ya da cehenneme çevirebilir. Şans karşınıza bir Bilge Kral çıkarmışsa, hem güven dolu bir ortamda en yüksek performansla çalışıyor, hem de hata yapmaktan korkmadan özgürce öğrenebiliyorsunuz.  Eğer şans karşınıza bir Zalim Kral çıkarmışsa, hem kendi performansınızı ortaya koyacak destek ve cesaretlendirmeyi bulamıyor, hem de ortama yayılan korku nedeniyle hata yapmaktan ölesiye korkuyorsunuz.

Belki biraz dramatik bir giriş oldu ama yönetici, çalışan ilişkisi konusunda yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki, iş hayatında motivasyonun, ya da mutsuzluğun %70’i bağlı olunan yöneticiden kaynaklanıyor. Ben de bunu hem yönetici kimliğimle, hem de çalışan rolü ile birinci elden deneyimlemiş birisiyim. Şu ana kadarki kariyer yolculuğuma baktığımda hem bana bağlı insanların mutluluğu veya mutsuzluğuna etki ettim, hem de bağlı olduğum yöneticilerin performansımda ve mutluluğumda yarattığı değişimleri bire bir yaşadım. Dolayısı ile bir yandan daha iyi bir yönetici olma yolunda atılan adımları çok önemsiyorum, bir yandan da bir işe başlarken sadece şirket ve rol değil, aynı zamanda Yönetici de seçtiğimizin altını çizmek istiyorum.

İdeal Özellikler

İş hayatımda ilk yöneticilik deneyimimde bir süre çuvalladıktan sonra, bana bu konuda sınıf atlatan bir eğitim alma şansım oldu. Çalıştığım şirket beni Atina’da, Chris Atkins adlı bir eğitimcinin Koçluk ve Liderlik Yetenekleri eğitimine gönderdi. Burada Chris eğitimi süslediği hikayelerde önce kötü bir yönetici ile çalıştığı zamanlarda nasıl ofis otoparkına gelip, arabayı durdurduktan sonra arabadan inemediğini, ayaklarının geri geri gittiğini ve nihai olarak işi nasıl bıraktığını anlattı. Sonra da çok mutlu olduğu bir işyerinde ona bu ortamı yaratan yöneticinin nasıl koridorlarda insanlara dokunduğunu, kişisel olarak sohbet ettiğini ve yürüdükçe etrafa fikirler bırakan, iham veren birisi olduğunu anlattı.

Kim İçin Çalışmak İsterim - Serdar'la 10 Dakika

Bu örnekler o zaman beni çok etkilemişti, sonra da bir anlamda zihnime kazındılar. Peki ben yaşadığım nasıl bir Yönetici ile çalışmak isterim, bağlı olduğum kişide hangi özellikleri görmek isterim?

  • Sahici olan, göründüğü gibi olan.
  • İlham veren, cesaretlendiren.
  • Bilgiyi paylaşan, öğreten.
  • Bana alan bırakan, inisiyatif almamım önünü açan.
  • Adil olan, kayırmacılık yapmayan.
  • Sadece performansıma değil, bana da odaklanan. Önemseyen.
  • Benim gelişmemi ve bir yerlere gelmemi ajandasının bir parçası yapan ve bunu bana hissettiren.
  • Zaman zaman canımı acıtsa da bana net geribildirim veren, beni geliştiren.
  • Sonuçta insan olan ve bana insan olduğumu hissettiren, sadece kafasını değil, kalbini de kullanabilen.

Çıkarımlar ve Tavsiyeler

Sonuç olarak iş hayatında doyum ve mutluluk için hem iyi bir yönetici olma yolunda her gün bir adım daha ileri gitmeli, hem de siz kendi kariyerinizi inşa ederken sadece iş değil yöneticinizi de seçmelisiniz. Sizi aşağı çekecek değil, yukarı çekecek birisi için çalışmanın peşinden koşarken, siz de insanların seçmek, çalışmak istediği birisi olabilmek için kendinize 360 derece bakma cesaretini gösterebilmelisiniz.

Serdar Urçar
Arafta. Zihnen ve kalben. İş ve hayat, sorumluluk ve tutku, rol ve oyuncu arasında. Aile. 2 tatlı cadı. Biri kara böcek, biri pamuk hanım. Bir de büyük versiyonları var. Koşturmaca ve yoğun tempo. Vakit buldukça bu blogda soluklanmayı planlıyorum. Artık nasıl bulacaksak o vakti…
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
TUTUNMAK
Sonraki
Acılarım Sancılarım Tek Vazgeçilmezim

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.