GEMİDE VE LALELİDE BİR AZİZE / FİLM İNCELEMESİ

GEMİDE

Gemide, 1998 yapımlı bir Türk dram filmidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Serdar Akar yapmıştır (Önder Çakar ile birlikte). Filmin müziği ünlü oyuncu Uğur Yücel tarafından yapılmıştır. Kadrosunda Erkan Can, Naci Taşdöğen, Yıldıray Şahinler, Haldun Boysan, İştar Gökseven, Güven Kıraç, Cengiz Küçükayvaz, Ella Manea gibi oyuncular bulunmaktadır.

Film bir kum kosterinin personelleri ve kaptanı etrafında gelişir. Geminin dört kişilik mürettebatından biri olan Boksör gemi demir attığında Laleli’ye gider. Döndüğünde parasını çaldırmıştır. Bunun üzerine kaptan herkesi toplayıp parayı çalanı bulmak için Laleli’ye gider ancak kaptanın kafası es***dan dolayı iyidir. Boksör parasını çaldığını düşündüğü adamları gösterir ve orada saldırırlar, bir de Romen bir kızı kaçırırlar. Gemiye geri döndüklerinde hiçbirinin kafası yerinde değildir. Ancak Boksör ve Ali Romen kıza tecavüz ederler. İşler bundan sonra çığırından çıkar ve mürettebat ve kaptan çıkmaza girerler.

Peki Gemide filmini kültleştiren nedir? 

Film yalnızca basit bir konu etrafında dönen gemici hikayesinden fazlasıdır. Dönemin Türkiye’sine, çarpık ilişkilerine ve yapısına ayna tutmaktadır. Sokakta ki hayatı, gayrı meşru işleri ve bu işlerin diğer insanların hayatlarını nasıl etkilediğini görebiliriz.

Film, 1998 yılında Altın Portakal Film Festivali’nde toplam 4 ödül kazanmıştır. Serdar Akar, En İyi Yönetmen, Erkan Can En İyi Aktör, Nevzat Dişiaçık En İyi Kurgu, Önder Çakar En İyi İkinci Film ödülünü almıştır.

Film ayrıca Cannes Film Festivalinin resmi bölümü olan Semaine de la Critique’e seçilen ender Türk filmlerindendir.

Film 1998 yılında Serdar Akar ve Sevil Demirci tarafından kurulan Yeni Sinemacılar platformunun öncüsüdür.

Mahşer günü bütün binaları deniz geri isteyecek.Batan bütün memleketler gibi.

Yeni Sinemacılar Nedir? 

Türk sinemasından ilk kez çapraz senaryo kurgusuyla öne çıkan bir ekoldür. Gemide ve Laleli’de Bir Azize filmiyle başlangıç yapmış, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar filmiyle devam etmiştir. Fakat Maruf sonrasında oluşan ticari düşüşle dağılmıştır. Bugün ticari bir kurum olarak devam eden bir kuruluştur.

Diğer bir deyişle Yeni Sinemacılar için Art House un ataları da diyebiliriz.

Filmler:

Gemide (1998)

Laleli’de Bir Azize (1998)

Yer Altında Dünya Var (2001)

Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2001)

Maruf (2002)

Takva (2006)

Bak oğlum eşyalara fiyat, insanlara değer biçilir. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, değeri olmayan insana giderken kapıyı ört denir.

Laleli’de Bir Azize  

Bilinen diğer adıyla Azize: Bir Laleli Hikayesi, yönetmenliğini Kudret Sabancı’nın yaptığı 1998 yapımı Türk dram filmidir. Kudret Sabancı’nın ilk uzun metraj filmidir. Gemi’de filminin devamı niteliğindedir. Gemide ’de izlemiş olduğumuz hikâyeyi bir de karşı taraftan anlatır bize.

Laleli’de yasadışı işler çeviren, kadın pazarlayan üç adamın bir gün ellerinde ki Rumen kızın kaçırılmasıyla yaşadıklarını anlatır. Ellerinde ki bakire kadını ve paralarını kaybetmiş üç arkadaş patrona ve müşteriye ne diyeceklerini düşünürken kadını dövülmüş bir şekilde bulurlar. Ona bunu yapanlardan intikam almaya karar verirler. Sonrasında işler daha da karışır.

Bu filmin de müziğini Uğur Yücel yapmıştır. Oyuncu kadrosu Gemide filminden bildiğimiz Yıldıray Şahinler, İştar Gökseven, Güven Kıraç, Cengiz Küçükayvaz, Ella Manea’ ya ek olarak Olgun Şimşek, Bahtiyar Engin ve Funda Şirinkal bulunmaktadır.

Baştan söyleyelim doksanlarda ne kadar ağır ve farklı geldiyse günümüzde de benzer yorumlar almak mümkün filmler için. Sert gerçekçi dram severlerin favorisi olacak diyebiliriz.

                                                      *dartduvar tarafından film için hazırlanan alternatif afiş*

Yalnızca Bir Film Izleyicisi Ve Sinema Sever Olarak Yorumlamaya Çalıştığım Bu Filmleri Beğendiyseniz Ve Devamının Gelmesini Isterseniz Yorumlarda Belirtebilirsiniz. İzlemiş Olduğunuz Filmler Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. Yazımda Eksik Yanlış Gördüğünüz Noktalar Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz.

 

Instagram: @etnikblog 

İyi Seyirler!! 

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Prix Pondeuse Parpaing Automatique
Sonraki
"Siyah'ın hayali"

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.