"Siyah'ın hayali"

 Biz siyahı anlamadık belkide bir renk olduğunu bile unuttuk,Aynı bir insanın başka bir insanı anlama şekli gibi , bizler birini çok çabuk eleştiren, yargılayan, suçlu sayan biriyiz…belkide anlayışımızı değiştirmemizin vakti gelmiştir, aynı meyvelerin olgunlağa gelene kadar yenmemesi ya da yenince gerçekten iyi olmadığını anlamamız gibi…belkide kendimizi suçlu bulana kadar herkes bizi yargılamaya devam edecektir ama neden? Neden bir insanın kendini suçlaması lazım, kendini suçlasa bile bu konuda kendininde bu kişinin kendini suçlamasında bir hata payının olduğunu düşünmüyormusun?  Bir insan neden kendini suçlar anlamıyorum ama belkide çok tevazu sahibiyizdir ve karşımızdakini bu ithamlarda bulunmak bile  canımızı çok acıtıyordur belkide dur bir dakika! Karşımızdakide böyle düşünseydi aramızda soğukluk kalırmıydı acaba belkide bunu düşünmek bile istememiştir büyük bir kibirle…

Her neyse konumuza dönecek olursak aynı insanın bir insanı tanımadığındaki bakış açısı gibi siyahada hep önyargılı değilmiyiz illa biri siyah tercih etti diye neden karamsarlığı anlıyoruz ya da neden bu içine kapanık diyoruz bence siyaha karşı büyük bir hakaret ediyoruz senin karamsar dediğin insan çok neşelidir belkide siyahı tercih etme mevzusuna gelirsek belkide en sevdiği ya da kendini en iyi hissettiği renk siyahtır, bir insanın siyahı  tercih etmiş olması onun kötü veya çekinik biri olduğu anlamına gelmez çünkü siyah bir renktir ve öyle davranılması gerekir aynı  bir insanın diğer bir insanı olduğu gibi kabul etmesi gibi ya da değiştirmeksizin anlayış göstermesi gerekmez mi?

 Peki ya siyah şimdi sana neyi ifade ediyor? Yoksa hala önyargılımısın diğer konularda olduğu gibi sence siyahta olduğu gibi kabul edilmesi gerekmezmi?

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.