Ate Günah Tanrıçası

Ate , Zeus’un çocuğu günah ve hata tanrıçasıdır . Rivayete göre Zeus Miken krallığını Kral Perseus’un doğacak ilk torununa kendi çocuğuna vermeyi planlayıp kralın kızını gizlice hamile bırakır , Zeusun karısı Hera her şeyin farkındadır aldatılmanın  intikamını almak için ve Heraklesin kral olmasını engellenmek için  planlar kurar planlarını doğum tanrıçası ve kader tanrıçaları olan (3 tanrıça) Moira’ların yardımı ile Zeus’un planı bozar ve diğer torun Eurystheus’un 7 ayda doğumunu sağlar. Zeusu kandırma işini de Ate’ye verir Zeus planı öğrenir ve Ate’yi olympos’tan yeryüzüne atar . Düştüğü yer hata tepesi ilion( troya ) (ülkemizde sakarya ve aydın arasında bir yer ). Zeus Ate’yi atarak , Olympos da kalmasını ebediyen yasaklar.

Başka bir rivayete göre de Ampelosun ölümüne sebep olmuş bunu öğrenen ampelosun sevgilisi Dionysos ( çallı şarap tanrısı) Ateyi öldürür ve sevilisini gökte bir yıldız haline dönüştürür.

Homeros (ozan) sevgilisi Ate için şunları söyler “inceciktir ayakları , yürürken toprağın üstüne değil insanların başı üstüne yürür”.

Sinem Gümüş
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Adım adım özgürlüklerimiz yok edilirken!
Sonraki
Espri Gibi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.