Covid-19 Günlüğüm

Covid19

Herkese merhaba, uzun zamandır yoktum iş güç derken kendime çok ta vakit ayıramadım  doğrusu, ta ki covid-19 ‘a yakalanana kadar.

Evet Covid-19‘a yakalandım, nasıl oldu bilmiyorum ? Çünkü her şekil de kendime dikkat eden mesafe kurallarına dahi uyan bir birey olarak ” yok canım benim başıma gelmez ” dediğim çok olmuştur. Ne yazık ki covid olan ve bunu bilmeyen bir arkadaşımla aynı havayı soluyana kadar. Peki nasıl fark ettim ? Bu süreci nasıl atlattım ? İşte kısa kısa hepsini sizinle paylaşıyorum.

 • Arkadaşımla aynı ortam da bulunmanın ardından 3 gün geçmişti, bir sabah şiddetli bir baş ağrısı ve boğaz ağrısı ile uyandım. Tabi bunu hemen coronaya bağlamadım çünkü ara sıra şiddetli olarak baş ağrısı şikayetin de bulunuyorum. Boğaz ağrımı ise ıslak saçlarımla rüzgarlı bir akşamın vaktin de balkon da kahve içerken üşütmeme bağladım.” Yine farenjit oldum” dedim. İçten içe de ”acaba kapmış olabilir miyim? ” sorusunu sordum durdum. Herkesten uzak durdum çift maske kullandım ve hemen eve geldim. Biraz dinlenmem lazım dedim ve uyumaya karar verdim.
 • Uyandığım da bütün kemiklerim kırılmış gibi bir ağrı vardı vücudum da, parmak uçlarım, hatta parmağımın her bir tarafı dahi ağrıyordu. Belimin her bir noktası’nın ağrımasını geçtim üstüne bir de inanılmaz bir sızı hissettim. İhtimal vermesem de %50 ihtimal kaptım dedim. Akşam hemen hastaneye gittim test kiti bitmişti röntgen ve kan tahlili verdim. Hepsi temiz çıktı ama hala ağrılarım ve mide bulantım vardı. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesin de görev yapan doktorum Muhammed Nur bu süreçte yardımını asla esirgemedi. sonuç’umun temiz çıkmasına rağmen sen de virüs yok turp gibisin demedi. ” Böyle çok gördüğüm için söylüyorum ”  Ertesi gün teste gelmemi söyledi ve sabah ilk iş test yaptırmaya gittim. Akşam saat 21 sıraların da sonuç pozitif olarak geldi tabi.
 • Ailemle beraber karantinaya alındım,

Peki Bu Süreci Nasıl Atlattım ?

 1. Gerekmedikçe odamdan dışarı çıkmadım. dokunduğum ne varsa çıplak elle dokunmadım ara da bir temiz hava almak için ise balkona çıktım.
 2. Evde ki kimse ile temas ta dahi bulunmadım ayrıca annem kronik hasta oda virüs kapacak diye içten içe kendimi yedim bitirdim.
 3. Beslenmeme dikkat ettim. ( şunu bunu almanıza gerek yok öğünlerinizi atlamayın, bu süreçte bol sebze tüketin, çorba için ağır yemeklerden kaçının )
 4. Hareketlerimi kısıtlamadım. ( bulunduğum alan kısıtlıydı ama alanda hareket edebildiğim kadar ettim )
 5. Psikolojik olarak kendimi soğuk algınlığına yakalanmışım gibi motive ettim.
 6. Benim için ilk 3 gün çok zor geçti.( çok fazla ağrım vardı.)
 7. 4. günden itibaren koku ve tat alma duyumu kaybettim.
 8. 5. günden itibaren mide bulantıları yaşadım ama çok sürmedi bu durum.
 9. 6. günden itibaren gayet normaldim hiçbir şeyim kalmamıştı. Bu ara da ailemde ki herkes negatif bu süreci ne kadar önlem alarak geçirsem de yine de aynı evdeyiz. Çok şükür hiç biri yakalanmadı.
 10.  Ayrıca beden temizliğime de çok dikkat ettim.

Bu Süreç de Önerebileceğim Besinler

 • Sabah kahvaltınız da protein almayı unutmayın en az 2 yumurta sizin için iyi olacaktır.
 • süt ürünleri tüketin.
 • Çorba ve sebze tüketin
 • Balık,tavuk ya da et her hangi bir besin kaynağını kesinlikle tüketin.
 • Turşu suyu için ama benim önerim kırmızı turp turşusunu asla sofranızdan eksik etmeyin hazır olarak satın almanıza gerek yok evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bir gün için de oluyor hemen, ayrıca faydaları saymakla bitmez araştırdığınız da bana hak vereceksiniz.
 • Bol bol su tüketin ( idrar yolu ile içeride ki enfeksiyon ve her ne varsa çabuk atmanıza yarayarak iyileşme sürecinizi arttırır).
 • Bol bol meyve tüketin
 • kuru üzüm,fındık ve ceviz tüketebilirsiniz.

Aslın da bu virüs yine de grip gibi, yani kendimize iyi baktığımız sürece atlatamayacağımız hiçbir şey yoktur. Bu süreç de kendinize birden yüklenmeyin psikolojinizi yönetin siz iyisiniz unutmayın, Besin alırken midenizi haşata çıkarmayın belirli ölçü de ve aralıklarla tüketin. Sigara ve alkol kullanımınız varsa bu süreç de asla kullanmayın.

İşte ben de bu besinleri kullandım, kendimi motive ettim, temastan kaçındım 9. günden itibaren de tat ve koku almam yavaş yavaş yerine geldi. 14 gün sonra  2. testi yaptırdım ve negatif çıktım. 3. günden itibaren kendime iyi baktım ve gerçekten kendimi hiç hasta hissetmedim sadece ilk 3 gün zorlandım o kadar, neyse ki çok şükür  atlattım.

NOT : Eğer kendinizden gerçekten şüpheleniyorsanız test yaptırın, ayrıca virüs kaptığınız röntgen ve kan testin de çıkmıyor. Size sonucu net olarak  sürüntü veriyor.

Umarım bu deneyimim bu virüse yakalanan bireylere karşı bir faydası olur. benim gibi yakalanan varsa çok geçmiş olsun, yakalanmayanlara da sosyal mesafe gerçekten önemli hiç maskesini çıkarmayan ben arkadaşımın yanın da biraz nefes almak için çıkarmıştım, bazen almak istediğiniz nefes son nefesiniz olabilir unutmayın…

Benimle ilgilenen doktor Muhammed Nur hocama da çok teşekkür ediyorum.  ( ben hastayken asla çekilmez bir insan oluyorum maalesef )

Tekrar görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Sibel BAYRAKTAR
BLOG YAZARI
Subscribe
Bildir
8 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kimsesiz Kalabalık
Sonraki
AŞK’IN ÖTEKİ YÜZÜ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.